Wednesday night series 1

R.N.S.Y.S

wednesday night series 1 FINAL

A1 class Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 69 (14.0 DNC) 2.0 2.5 1.0 1.0 20.5 6.5
2nd A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 69 (14.0 DNC) 1.0 5.0 2.0 4.0 26.0 12.0
3rd A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 114 1.0 3.0 6.0 4.0 (14.0 DNF) 28.0 14.0
4th A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 81 4.0 5.0 2.5 (7.0) 3.0 21.5 14.5
5th A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 87 3.0 (7.0) 1.0 6.0 6.0 23.0 16.0
6th A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 90 2.0 6.0 4.0 5.0 (14.0 DNF) 31.0 17.0
7th A1 class Helms Deep soto40 61137 Mike Sutton -18 5.0 4.0 7.0 (9.0) 2.0 27.0 18.0
8th A1 class Third Wave c&c 37 R 84037 Steven Davies 81 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 14.0 DNF 59.0 45.0
9th A1 class Magic Bus farr 40 5095 Greg/ Sarah Hardy 12 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 61.0 47.0
10th A1 class Baboon J35 34434 David Smith 90 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 14.0 DNF 64.0 50.0
11th A1 class Agent 99 c&c 99 99050 Rob Crututer 117 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNF 70.0 56.0
11th A1 class Ramillies beneteau 44.7 52556 David/ Rose Wilson 51 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNF 70.0 56.0
11th A1 class Mischif c&c 40 22440 Jeff Costwek 105 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0

A2 class Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st A2 class JZuse II9 J29 72 John Heseltine 126 2.0 3.0 1.0 1.0 7.0 7.0
2nd A2 class Satisfaction J29 63 Jim Mason 126 1.0 1.0 2.0 6.0 10.0 10.0
3rd A2 class Flux J30 256 Jordan MacNeil 135 9.0 DNC 5.0 3.0 3.0 20.0 20.0
4th A2 class Intrepid cc33-2 54950 Colin Campbell 150 4.0 4.0 9.0 DNC 5.0 22.0 22.0
5th A2 class COLMONELL J29 135 Scott Christie 126 3.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 23.0 23.0
6th A2 class Silver woman J29 84675 Andrew Childs 126 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 29.0 29.0
7th A2 class HIGHLANDER Dehler DB-1 34440 Dan Pride 138 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 31.0 31.0
8th A2 class Semper Vivens Avance 40 32507 Judy Robertson/ Steve Kempton 123 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 34.0 34.0

B class Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
2nd B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 174 2.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 12.0 9.0
1st B class Adrenaline Rush J24 4331 Greg Blunden 174 3.0 4.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 19.0 9.0
3rd B class Sticky Fingers J24 2246 John Whynacht 174 1.0 1.0 (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 24.0 14.0
4th B class Slam J24 578 Dale Robertson 174 4.0 3.0 3.0 4.0 (10.0 DNC) 24.0 14.0
5th B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 183 5.0 5.0 5.0 (10.0 DNC) 1.0 26.0 16.0
6th B class Osprey beneteau 305 41848 Well/ MacEachren 183 (10.0 DNC) 6.0 10.0 DNC 5.0 10.0 DNC 41.0 31.0
7th B class Barely legal J24 431 Reid/Simpson/wedlake 174 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 42.0 32.0
8th B class Turning for turtles J24 4101 Sarah LaRoche/ Jennifer Handcock 174 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 44.0 34.0
9th B class Swish J24 3424 Sean Mc Dermot 174 (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 44.0 34.0

C class Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st C class Luna J22 787 Landry/Fleming 189 2.0 1.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) 11.0 5.0
2nd C class Neverfail J22 4 Zach Fraser 189 1.0 3.0 (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 18.0 12.0
3rd C class Kapalua J22 311 Beno Lang 189 3.0 2.0 (6.0 DNC) 3.0 6.0 DNC 20.0 14.0
4th C class Shaken Knote stired Bluenose 266   240 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 25.0 19.0
5th C class Thrumcap J22 5 Fazan Kasmani 189 (6.0 DNC) 4.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 28.0 22.0

R1 - A1 class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 99 18.07.00 19.36.31 1.29.31 1.39.42 1.0
2 A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 72 18.07.00 19.33.23 1.26.23 1.40.34 2.0
3 A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 87 18.07.00 19.37.45 1.30.45 1.43.03 3.0
4 A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 66 18.07.00 19.38.42 1.31.42 1.47.50 4.0
5 A1 class Helms Deep soto40 61137 Mike Sutton -18 18.07.00 19.28.31 1.21.31 1.51.45 5.0

R2 - A1 class Fleet - 05/02

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 51 18.05.00 18.33.09 0.28.09 0.33.58 1.0
2 A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 51 18.05.00 18.35.08 0.30.08 0.36.22 2.0
3 A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 99 18.05.00 18.38.19 0.33.19 0.37.06 3.0
4 A1 class Helms Deep soto40 61137 Mike Sutton -18 18.05.00 18.33.29 0.28.29 0.39.03 4.0
5 A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 66 18.05.00 18.39.06 0.34.06 0.40.06 5.0
6 A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 72 18.05.00 18.42.03 0.37.03 0.43.08 6.0
7 A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 87 18.05.00 19.43.25 1.38.25 1.51.46 7.0

R3 - A1 class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.17.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 87 18.17.00 19.19.32 1.02.32 1.11.01 1.0
2 A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 51 18.17.00 19.17.04 1.00.04 1.12.29 2.5
2 A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 81 18.17.00 19.20.12 1.03.12 1.12.29 2.5
4 A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 90 18.17.00 19.21.18 1.04.18 1.12.40 4.0
5 A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 51 18.17.00 19.18.00 1.01.00 1.13.36 5.0
6 A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 114 18.17.00 19.28.52 1.11.52 1.18.10 6.0
7 A1 class Helms Deep soto40 61137 Mike Sutton -18 18.17.00 19.16.42 0.59.42 1.21.50 7.0

R4 - A1 class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.38.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 51 18.38.00 19.39.03 1.01.03 1.13.40 1.0
2 A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 51 18.38.00 19.41.24 1.03.24 1.16.30 2.0
3 A1 class Third Wave c&c 37 R 84037 Steven Davies 63 18.38.00 19.45.40 1.07.40 1.19.59 3.0
4 A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 99 18.38.00 19.50.37 1.12.37 1.20.53 4.0
5 A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 72 18.38.00 19.48.43 1.10.43 1.22.20 5.0
6 A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 87 18.38.00 19.50.37 1.12.37 1.22.28 6.0
7 A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 66 18.38.00 19.49.09 1.11.09 1.23.40 7.0
8 A1 class Baboon J35 34434 David Smith 72 18.38.00 19.50.53 1.12.53 1.24.51 8.0
9 A1 class Helms Deep soto40 61137 Mike Sutton -18 18.38.00 19.44.22 1.06.22 1.30.59 9.0

R5 - A1 class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.36.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 51 18.36.00 20.15.42 1.39.42 2.00.18 1.0
2 A1 class Helms Deep soto40 61137 Mike Sutton -18 18.36.00 20.07.32 1.31.32 2.05.28 2.0
3 A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 66 18.36.00 20.24.57 1.48.57 2.08.07 3.0
4 A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 51 18.36.00 20.22.19 1.46.19 2.08.17 4.0
5 A1 class Magic Bus farr 40 5095 Greg/ Sarah Hardy -6 18.36.00 20.14.12 1.38.12 2.11.30 5.0
6 A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 75 18.36.00 20.35.30 1.59.30 2.18.25 6.0
7 A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 114     DNF   14.0
7 A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 90     DNF   14.0
7 A1 class Third Wave c&c 37 R 84037 Steven Davies 81     DNF   14.0
7 A1 class Baboon J35 34434 David Smith 90     DNF   14.0
7 A1 class Agent 99 c&c 99 99050 Rob Crututer 117     DNF   14.0
7 A1 class Ramillies beneteau 44.7 52556 David/ Rose Wilson 51     DNF   14.0

R1 - A2 class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A2 class Satisfaction J29 63 Jim Mason 108 18.12.00 19.29.37 1.17.37 1.25.13 1.0
2 A2 class JZuse II9 J29 72 John Heseltine 126 18.12.00 19.32.28 1.20.28 1.25.54 2.0
3 A2 class COLMONELL J29 135 Scott Christie 108 18.22.00 19.42.18 1.20.18 1.28.10 3.0
4 A2 class Intrepid cc33-2 54950 Colin Campbell 120 18.12.00 19.39.50 1.27.50 1.34.39 4.0

R2 - A2 class Fleet - 05/02

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A2 class Satisfaction J29 63 Jim Mason 108 18.10.00 18.42.42 0.32.42 0.35.54 1.0
2 A2 class COLMONELL J29 135 Scott Christie 108 18.10.00 18.43.30 0.33.30 0.36.47 2.0
3 A2 class JZuse II9 J29 72 John Heseltine 114 18.10.00 18.44.49 0.34.49 0.37.52 3.0
4 A2 class Intrepid cc33-2 54950 Colin Campbell 120 18.10.00 18.46.54 0.36.54 0.39.46 4.0
5 A2 class Flux J30 256 Jordan MacNeil 135 18.10.00 18.48.45 0.38.45 0.40.48 5.0

R3 - A2 class Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.22.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A2 class JZuse II9 J29 72 John Heseltine 126     1.03.28 1.07.45 1.0
2 A2 class Satisfaction J29 63 Jim Mason 108     1.13.37 1.20.50 2.0
3 A2 class Flux J30 256 Jordan MacNeil 135     1.28.43 1.33.25 3.0

R4 - A2 class Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.43.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A2 class JZuse II9 J29 72 John Heseltine 108 18.43.00 19.35.59 0.52.59 0.58.10 1.0
2 A2 class Silver woman J29 84675 Andrew Childs 108 18.43.00 19.36.36 0.53.36 0.58.51 2.0
3 A2 class Flux J30 256 Jordan MacNeil 135 18.43.00 19.39.24 0.56.24 0.59.23 3.0
4 A2 class HIGHLANDER Dehler DB-1 34440 Dan Pride 126 18.43.00 19.38.55 0.55.55 0.59.42 4.0
5 A2 class Intrepid cc33-2 54950 Colin Campbell 132 18.43.00 19.39.32 0.56.32 0.59.48 5.0
6 A2 class Satisfaction J29 63 Jim Mason 108 18.43.00 19.38.21 0.55.21 1.00.46 6.0
7 A2 class Semper Vivens Avance 40 32507 Judy Robertson/ Steve Kempton 123 18.43.00 19.43.53 1.00.53 1.05.18 7.0

R5 - A2 class Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.41.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Place Points

R1 - B class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B class Sticky Fingers J24 2246 John Whynacht 162 18.17.00 19.34.16 1.17.16 1.18.10 1.0
2 B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 162 18.17.00 19.37.07 1.20.07 1.21.03 2.0
3 B class Adrenaline Rush J24 4331 Greg Blunden 162 18.17.00 19.37.59 1.20.59 1.21.56 3.0
4 B class Slam J24 578 Dale Robertson 162 18.17.00 19.39.23 1.22.23 1.23.21 4.0
5 B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 171 18.17.00 19.44.42 1.27.42 1.27.34 5.0

R2 - B class Fleet - 05/02

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.16.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B class Sticky Fingers J24 2246 John Whynacht 162 18.16.00 18.53.55 0.37.55 0.38.21 1.0
2 B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 162 18.16.00 18.55.16 0.39.16 0.39.43 2.0
3 B class Slam J24 578 Dale Robertson 162 18.16.00 18.56.08 0.40.08 0.40.36 3.0
4 B class Adrenaline Rush J24 4331 Greg Blunden 162 18.16.00 18.57.14 0.41.14 0.41.43 4.0
5 B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 171 18.16.00 19.01.54 0.45.54 0.45.50 5.0
6 B class Osprey beneteau 305 41848 Well/ MacEachren 183 18.16.00 19.04.30 0.48.30 0.47.37 6.0

R3 - B class Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 18.32.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B class Adrenaline Rush J24 4331 Greg Blunden 162     46.53 0.47.26 1.0
2 B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 162     47.43 0.48.16 2.0
3 B class Slam J24 578 Dale Robertson 162     48.13 0.48.47 3.0
4 B class Swish J24 3424 Sean Mc Dermot 174     50.53 0.50.36 4.0
5 B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 183     51.47 0.50.50 5.0

R4 - B class Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 18.48.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B class Adrenaline Rush J24 4331 Greg Blunden 162 18.48.00 19.28.06 0.40.06 0.40.34 1.0
2 B class Sticky Fingers J24 2246 John Whynacht 162 18.48.00 19.28.18 0.40.18 0.40.46 2.0
3 B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 162 18.48.00 19.28.53 0.40.53 0.41.22 3.0
4 B class Slam J24 578 Dale Robertson 162 18.48.00 19.31.06 0.43.06 0.43.36 4.0
5 B class Osprey beneteau 305 41848 Well/ MacEachren 165 18.48.00 19.38.20 0.50.20 0.50.42 5.0

R5 - B class Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.46.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 171 18.46.00 20.09.52 1.23.52 1.23.45 1.0
2 B class Barely legal J24 431 Reid/Simpson/wedlake 162 18.46.00 20.19.36 1.33.36 1.34.41 2.0
3 B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 162 18.46.00 20.20.39 1.34.39 1.35.45 3.0
4 B class Turning for turtles J24 4101 Sarah LaRoche/ Jennifer Handcock 162 18.46.00 20.21.45 1.35.45 1.36.52 4.0

R1 - C class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 C class Neverfail J22 4 Zach Fraser 189 18.22.00 19.42.46 1.20.46 1.18.37 1.0
2 C class Luna J22 787 Landry/Fleming 189 18.22.00 19.43.03 1.21.03 1.18.54 2.0
3 C class Kapalua J22 311 Beno Lang 171 18.22.00 19.42.16 1.20.16 1.20.09 3.0

R2 - C class Fleet - 05/02

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Place Points
1 C class Luna J22 787 Landry/Fleming 177 1 1.0
2 C class Kapalua J22 311 Beno Lang 189 2 2.0
3 C class Neverfail J22 4 Zach Fraser 177 3 3.0
4 C class Thrumcap J22 5 Fazan Kasmani 177 4 4.0

R3 - C class Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 18.37.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 C class Luna J22 787 Landry/Fleming 189     42.23 0.41.15 1.0

R4 - C class Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 18.53.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 C class Luna J22 787 Landry/Fleming 189 18.53.00 19.35.36 0.42.36 0.41.28 1.0
2 C class Neverfail J22 4 Zach Fraser 177 18.53.00 19.39.19 0.46.19 0.45.51 2.0
3 C class Kapalua J22 311 Beno Lang 171 18.53.00 19.45.26 0.52.26 0.52.21 3.0

R5 - C class Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.51.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 C class Shaken Knote stired Bluenose 266   240 18.51.00 20.30.33 1.39.33 1.30.26 1.0



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com