Wednesday Night Series 2

R.N.S.Y.S

wednesday night series 2

A1 class Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 Total Nett
1st A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 69 3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
2nd A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 69 4.0 1.0 2.0 7.0 7.0
3rd A1 class Third Wave c&c 37 R 84037 Steven Davies 81 2.0 8.0 4.0 14.0 14.0
4th A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 87 5.0 10.0 3.0 18.0 18.0
5th A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 114 6.0 7.0 5.0 18.0 18.0
6th A1 class Ramillies beneteau 44.7 52556 David/ Rose Wilson 51 7.0 6.0 6.0 19.0 19.0
7th A1 class Brilliance J120 144 Richard Calder/ Todd Calder 69 9.0 9.0 8.0 26.0 26.0
8th A1 class Agent 99 c&c 99 99050 Rob Crututer 117 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 41.0 41.0
9th A1 class Koobalibria c&c 115 59115 David Barlow 81 8.0 13.0 20.0 DNC 41.0 41.0
10th A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 90 10.0 11.0 20.0 DNF 41.0 41.0
11th A1 class duck beneteau 36.7 60 Ben Maloney 87 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 43.0 43.0
12th A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 81 20.0 DSQ 4.0 20.0 DNF 44.0 44.0
13th A1 class Beef and Brocoli Farr 30 69 William Apold 69 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 45.0 45.0
14th A1 class Magic Bus farr 40 5095 Greg/ Sarah Hardy 12 11.0 14.0 20.0 DNC 45.0 45.0
15th A1 class Baboon J35 34434 David Smith 90 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 47.0 47.0
16th A1 class Fly 51450   20.0 DNC 12.0 20.0 DNF 52.0 52.0
17th A1 class Mischif c&c 40 22440 Jeff Costwek 105 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 60.0 60.0
17th A1 class Castanen J42 51108   20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 60.0 60.0
17th A1 class Helms Deep soto40 61137 Mike Sutton -18 20.0 DSQ 20.0 DNC 20.0 DNC 60.0 60.0

A2 class Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 Total Nett
1st A2 class Silver woman J29 84675 Andrew Childs 126 4.0 2.0 2.0 8.0 8.0
2nd A2 class HIGHLANDER Dehler DB-1 34440 Dan Pride 138 5.0 1.0 4.0 10.0 10.0
3rd A2 class paridime shift J29 117   126 12.0 DNC 4.0 1.0 17.0 17.0
4th A2 class Flux J30 256 Jordan MacNeil 153 2.0 3.0 12.0 DNF 17.0 17.0
5th A2 class COLMONELL J29 135 Scott Christie 126 12.0 DNC 5.0 3.0 20.0 20.0
6th A2 class FOXFIRE J29 57   126 6.0 6.0 12.0 DNF 24.0 24.0
7th A2 class Satisfaction J29 63 Jim Mason 126 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 25.0 25.0
8th A2 class JZuse II9 J29 72 John Heseltine 126 3.0 12.0 DNC 12.0 OCS 27.0 27.0
9th A2 class Intrepid cc33-2 54950 Colin Campbell 150 12.0 DNC 7.0 12.0 DNF 31.0 31.0
10th A2 class Semper Vivens Avance 40 32507 Judy Robertson/ Steve Kempton 123 12.0 DNC 8.0 12.0 DNC 32.0 32.0
11th A2 class Easy Company 54372   135 12.0 DNC 9.0 12.0 DNF 33.0 33.0

B class Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 Total Nett
B class slam J24 513   174      
1st B class Barely legal J24 431 Reid/Simpson/wedlake 174 3.0 2.0 2.0 7.0 7.0
2nd B class Slam J24 578 Dale Robertson 174 9.0 5.0 4.0 18.0 18.0
3rd B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 174 20.0 DNC 1.0 1.0 22.0 22.0
4th B class Adrenaline Rush J24 4331 Greg Blunden 174 1.0 3.0 20.0 DNC 24.0 24.0
5th B class Zephyr Bluenose 235 Heather Robertson 240 5.0 7.0 20.0 DNC 32.0 32.0
6th B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 183 10.0 4.0 20.0 DNF 34.0 34.0
7th B class Luna J22 787 Landry/Fleming 189 4.0 10.0 20.0 DNC 34.0 34.0
8th B class Kapalua J22 311 Beno Lang 189 8.0 8.0 20.0 DNC 36.0 36.0
9th B class Moto moto Soling 80 Fazan Kasmani 174 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 42.0 42.0
10th B class Hummin Soling   174 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 43.0 43.0
11th B class Never Fail J22 5   189 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 46.0 46.0
12th B class Sambro J22 4   189 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 46.0 46.0
13th B class Shaken Knote stired Bluenose 266   240 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 47.0 47.0
14th B class Bluenose 116   240 20.0 DNC 9.0 20.0 DNC 49.0 49.0
15th B class Turning for turtles J24 4101 Sarah LaRoche/ Jennifer Handcock 174 20.0 DNC 11.0 20.0 DNC 51.0 51.0
16th B class echals 230   117 20.0 DNC 12.0 20.0 DNC 52.0 52.0
17th B class Osprey beneteau 305 41848 Well/ MacEachren 183 20.0 DNC 13.0 20.0 DNC 53.0 53.0
18th B class Swish J24 3424 Sean Mc Dermot 174 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 60.0 60.0
18th B class Sticky Fingers J24 2246 John Whynacht 174 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 60.0 60.0

R1 - A1 class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A1 class Agent 99 c&c 99 99050 Rob Crututer 99 18.40.00 19.34.37 0.54.37 1.00.50 1.0
2 A1 class Third Wave c&c 37 R 84037 Steven Davies 81 18.40.00 19.33.07 0.53.07 1.00.55 2.0
3 A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 51 18.40.00 19.30.39 0.50.39 1.01.07 3.0
4 A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 51 18.40.00 19.31.06 0.51.06 1.01.39 4.0
5 A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 87 18.40.00 19.35.26 0.55.26 1.02.57 5.0
6 A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 99 18.40.00 19.36.34 0.56.34 1.03.00 6.0
7 A1 class Ramillies beneteau 44.7 52556 David/ Rose Wilson 51 18.40.00 19.32.14 0.52.14 1.03.01 7.0
8 A1 class Koobalibria c&c 115 59115 David Barlow 81 18.40.00 19.35.05 0.55.05 1.03.10 8.0
9 A1 class Brilliance J120 144 Richard Calder/ Todd Calder 51 18.40.00 19.32.38 0.52.38 1.03.30 9.0
10 A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 90 18.40.00 19.38.56 0.58.56 1.06.36 10.0
11 A1 class Magic Bus farr 40 5095 Greg/ Sarah Hardy 12 18.40.00 19.34.02 0.54.02 1.09.56 11.0
12 A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 66 18.40.00 19.36.40 DSQ   20.0
12 A1 class Helms Deep soto40 61137 Mike Sutton -18 18.40.00   DSQ   20.0

R2 - A1 class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 51 18.40.00 19.43.20 1.03.20 1.16.25 1.0
2 A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 51 18.40.00 19.44.32 1.04.32 1.17.52 2.0
3 A1 class duck beneteau 36.7 60 Ben Maloney 75 18.40.00 19.50.10 1.10.10 1.21.17 3.0
4 A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 66 18.40.00 19.49.11 1.09.11 1.21.21 4.0
5 A1 class Beef and Brocoli Farr 30 69 William Apold 51 18.40.00 19.48.01 1.08.01 1.22.04 5.0
6 A1 class Ramillies beneteau 44.7 52556 David/ Rose Wilson 39 18.40.00 19.48.01 1.08.01 1.23.49 6.0
7 A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 99 18.40.00 19.55.47 1.15.47 1.24.24 7.0
8 A1 class Third Wave c&c 37 R 84037 Steven Davies 81 18.40.00 19.54.32 1.14.32 1.25.29 8.0
9 A1 class Brilliance J120 144 Richard Calder/ Todd Calder 51 18.40.00 19.51.43 1.11.43 1.26.32 9.0
10 A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 75 18.40.00 19.54.54 1.14.54 1.26.46 10.0
11 A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 72 18.40.00 19.58.50 1.18.50 1.31.46 11.0
12 A1 class Fly 51450   69 18.40.00 20.00.07 1.20.07 1.33.44 12.0
13 A1 class Koobalibria c&c 115 59115 David Barlow 63 18.40.00 20.03.45 1.23.45 1.38.59 13.0
14 A1 class Magic Bus farr 40 5095 Greg/ Sarah Hardy 12 18.40.00 19.59.54 1.19.54 1.43.25 14.0

R3 - A1 class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.36.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A1 class One More Time Farr 30 28 Steeves/Gale 51 18.36.00 19.37.17 1.01.17 1.13.57 1.0
2 A1 class Wikked Far 30 66 Mark Holden 51 18.36.00 19.48.48 1.12.48 1.27.50 2.0
3 A1 class HULA beneteau 36.7 109 John Grantmyre 75 18.36.00 20.05.36 1.29.36 1.43.47 3.0
4 A1 class Third Wave c&c 37 R 84037 Steven Davies 63 18.36.00 20.05.02 1.29.02 1.45.14 4.0
5 A1 class Porkchop viper640 166 Luke Porter 99 18.36.00 20.13.22 1.37.22 1.48.27 5.0
6 A1 class Ramillies beneteau 44.7 52556 David/ Rose Wilson 39 18.36.00 20.04.28 1.28.28 1.49.01 6.0
7 A1 class Baboon J35 34434 David Smith 72 18.36.00 20.13.01 1.37.01 1.52.57 7.0
8 A1 class Brilliance J120 144 Richard Calder/ Todd Calder 69 18.36.00 20.13.46 1.37.46 1.54.23 8.0
9 A1 class Cracker Jack!!! J35 25444 Peter Traves 72 18.36.00   DNF   20.0
9 A1 class WISC J109 311 Paul Rafuse 66 18.36.00   DNF   20.0
9 A1 class Fly 51450   18.36.00   DNF   20.0

R1 - A2 class Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A2 class Satisfaction J29 63 Jim Mason 108 18.45.00 19.23.32 0.38.32 0.42.18 1.0
2 A2 class Flux J30 256 Jordan MacNeil 135 18.45.00 19.26.12 0.41.12 0.43.23 2.0
3 A2 class JZuse II9 J29 72 John Heseltine 126 18.45.00 19.25.43 0.40.43 0.43.28 3.0
4 A2 class Silver woman J29 84675 Andrew Childs 108 18.45.00 19.24.38 0.39.38 0.43.31 4.0
5 A2 class HIGHLANDER Dehler DB-1 34440 Dan Pride 126 18.45.00 19.26.31 0.41.31 0.44.19 5.0
6 A2 class FOXFIRE J29 57   108 18.45.00 19.26.12 0.41.12 0.45.14 6.0

R2 - A2 class Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A2 class HIGHLANDER Dehler DB-1 34440 Dan Pride 126 18.45.00 19.58.59 1.13.59 1.18.59 1.0
2 A2 class Silver woman J29 84675 Andrew Childs 108 18.45.00 19.56.58 1.11.58 1.19.01 2.0
3 A2 class Flux J30 256 Jordan MacNeil 135 18.45.00 20.03.04 1.18.04 1.22.12 3.0
4 A2 class paridime shift J29 117   126 18.45.00 20.01.10 1.16.10 1.23.38 4.0
5 A2 class COLMONELL J29 135 Scott Christie 108 18.45.00 20.01.25 1.16.25 1.23.54 5.0
6 A2 class FOXFIRE J29 57   108 18.45.00 20.02.44 1.17.44 1.25.21 6.0
7 A2 class Intrepid cc33-2 54950 Colin Campbell 150 18.45.00 20.11.42 1.26.42 1.29.16 7.0
8 A2 class Semper Vivens Avance 40 32507 Judy Robertson/ Steve Kempton 123 18.45.00 20.10.29 1.25.29 1.31.41 8.0
9 A2 class Easy Company 54372   135 18.45.00 20.24.21 1.39.21 1.44.37 9.0

R3 - A2 class Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.41.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A2 class paridime shift J29 117   108 18.41.00 20.31.38 1.50.38 2.01.28 1.0
2 A2 class Silver woman J29 84675 Andrew Childs 108 18.41.00 20.32.10 1.51.10 2.02.03 2.0
3 A2 class COLMONELL J29 135 Scott Christie 108 18.41.00 20.33.04 1.52.04 2.03.03 3.0
4 A2 class HIGHLANDER Dehler DB-1 34440 Dan Pride 126 18.41.00 20.52.36 2.11.36 2.20.30 4.0
5 A2 class Flux J30 256 Jordan MacNeil 135 18.41.00   DNF   12.0
5 A2 class FOXFIRE J29 57   108 18.41.00   DNF   12.0
5 A2 class JZuse II9 J29 72 John Heseltine 108 18.41.00 20.42.14 OCS   12.0
5 A2 class Intrepid cc33-2 54950 Colin Campbell 132 18.41.00   DNF   12.0
5 A2 class Easy Company 54372   135     DNF   12.0

R1 - B class Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B class Adrenaline Rush J24 4331 Greg Blunden 162 18.50.00 19.21.24 0.31.24 0.31.46 1.0
2 B class Moto moto Soling 80 Fazan Kasmani 174 18.50.00 19.22.25 0.32.25 0.32.14 2.0
3 B class Barely legal J24 431 Reid/Simpson/wedlake 162 18.50.00 19.22.22 0.32.22 0.32.45 3.0
4 B class Luna J22 787 Landry/Fleming 177 18.50.00 19.23.39 0.33.39 0.33.19 4.0
5 B class Zephyr Bluenose 235 Heather Robertson 240 18.50.00 19.26.42 0.36.42 0.33.21 5.0
6 B class Sambro J22 4   189 18.50.00 19.24.41 0.34.41 0.33.46 6.0
7 B class Shaken Knote stired Bluenose 266   240 18.50.00 19.27.34 0.37.34 0.34.08 7.0
8 B class Kapalua J22 311 Beno Lang 171 18.50.00 19.25.35 0.35.35 0.35.32 8.0
9 B class Slam J24 578 Dale Robertson 162 18.50.00 19.25.29 0.35.29 0.35.54 9.0
10 B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 171 18.50.00 19.27.46 0.37.46 0.37.43 10.0

R2 - B class Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 162 18.50.00 20.07.50 1.17.50 1.18.44 1.0
2 B class Barely legal J24 431 Reid/Simpson/wedlake 162 18.50.00 20.09.06 1.19.06 1.20.01 2.0
3 B class Adrenaline Rush J24 4331 Greg Blunden 162 18.50.00 20.09.40 1.19.40 1.20.36 3.0
4 B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 171 18.50.00 20.12.35 1.22.35 1.22.28 4.0
5 B class Slam J24 578 Dale Robertson 162 18.50.00 20.12.18 1.22.18 1.23.16 5.0
6 B class Never Fail J22 5   177 18.50.00 20.15.22 1.25.22 1.24.31 6.0
7 B class Zephyr Bluenose 235 Heather Robertson 240 18.50.00 20.23.54 1.33.54 1.25.18 7.0
8 B class Kapalua J22 311 Beno Lang 171 18.50.00 20.15.30 1.25.30 1.25.23 8.0
9 B class Bluenose 116   240 18.50.00 20.24.51 1.34.51 1.26.10 9.0
10 B class Luna J22 787 Landry/Fleming 177 18.50.00 20.17.21 1.27.21 1.26.29 10.0
11 B class Turning for turtles J24 4101 Sarah LaRoche/ Jennifer Handcock 162 18.50.00 20.15.35 1.25.35 1.26.35 11.0
12 B class echals 230   117 18.50.00 20.10.31 1.20.31 1.27.10 12.0
13 B class Osprey beneteau 305 41848 Well/ MacEachren 183 18.50.00 20.20.17 1.30.17 1.28.38 13.0

R3 - B class Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.46.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B class Juvenile Diliquant J24 4013 Ted Murphy 162 18.46.00 20.12.30 1.26.30 1.27.30 1.0
2 B class Barely legal J24 431 Reid/Simpson/wedlake 162 18.46.00 20.20.38 1.34.38 1.35.44 2.0
3 B class Hummin Soling   174 18.46.00 20.25.11 1.39.11 1.38.37 3.0
4 B class Slam J24 578 Dale Robertson 174 18.46.00 20.33.55 1.47.55 1.47.18 4.0
5 B class Black Russian k25 85 Margo Coughlan 171 18.46.00   DNF   20.0



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com