Opening Ragatta Alpha Course

Opening Ragatta Alpha course

C fleet Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st C fleet Freyja Tanzer 22 1801 GLYC Doug Caldwell   234 2.00 2.00 1.00 1.00 6.00 6.00
2nd C fleet Luna J22 787 RNSYS Lorna Flemming   177 3.00 1.00 2.00 2.00 8.00 8.00
3rd C fleet Renassance II Alberg 117 AYC Rob Field   240 1.00 4.00 3.00 3.00 11.00 11.00
4th C fleet Day Dreamer Beneteau 285 DYC Dave Frasher   204 4.00 3.00 4.00 4.00 15.00 15.00

R1 - C fleet Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 C fleet Renassance II Alberg 117 AYC Rob Field   240 13.38.01 1.13.01 1.06.20 1.00
2 C fleet Freyja Tanzer 22 1801 GLYC Doug Caldwell   234 13.38.40 1.13.40 1.07.27 2.00
3 C fleet Luna J22 787 RNSYS Lorna Flemming   177 13.35.11 1.10.11 1.09.29 3.00
4 C fleet Day Dreamer Beneteau 285 DYC Dave Frasher   204 13.42.13 1.17.13 1.13.37 4.00

R2 - C fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.22.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 C fleet Luna J22 787 RNSYS Lorna Flemming   177 15.47.56 1.25.56 1.25.05 1.00
2 C fleet Freyja Tanzer 22 1801 GLYC Doug Caldwell   234 16.08.30 1.46.30 1.37.31 2.00
3 C fleet Day Dreamer Beneteau 285 DYC Dave Frasher   204 16.10.43 1.48.43 1.43.39 3.00
4 C fleet Renassance II Alberg 117 AYC Rob Field   240 16.25.11 2.03.11 1.51.55 4.00

R3 - C fleet Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12.33.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 C fleet Freyja Tanzer 22 1801 GLYC Doug Caldwell   234 13.26.35 0.53.35 0.49.04 1.00
2 C fleet Luna J22 787 RNSYS Lorna Flemming   177 13.22.59 0.49.59 0.49.29 2.00
3 C fleet Renassance II Alberg 117 AYC Rob Field   240 13.29.07 0.56.07 0.50.59 3.00
4 C fleet Day Dreamer Beneteau 285 DYC Dave Frasher   204 13.28.23 0.55.23 0.52.48 4.00

R4 - C fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 C fleet Freyja Tanzer 22 1801 GLYC Doug Caldwell   234 15.22.20 1.42.20 1.33.42 1.00
2 C fleet Luna J22 787 RNSYS Lorna Flemming   177 15.16.18 1.36.18 1.35.20 2.00
3 C fleet Renassance II Alberg 117 AYC Rob Field   240 15.27.54 1.47.54 1.38.02 3.00
4 C fleet Day Dreamer Beneteau 285 DYC Dave Frasher   204 15.29.47 1.49.47 1.44.40 4.00



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com