event burgee venue burgee

Halifax Metro Regatta

Results are provisional as of 16:22 on August 4, 2014

A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Saturday Race Sunday's Race Monday's Race Total Nett
1st A Magic Bus Farr 40 5095 RNSYS Ken Lane -3 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd A Venturesome Farr 30 47 RNSYS Ben Malone 51 2.0 2.0 7.0 DNC 11.0 11.0
3rd A Third Wave C&C 37/40R 84037 RNSYS Steven Davies 63 4.5 5.0 3.0 12.5 12.5
4th A Black Pearl J120 51450 RNSYS Ross Layton 51 6.0 6.0 2.0 14.0 14.0
5th A W!kked Farr 30 66 RNSYS Mark Holden 51 3.0 4.0 7.0 DNC 14.0 14.0
6th A No Woah Beneteau 36.7 254 CYC Thom Lawrence 75 4.5 3.0 7.0 DNC 14.5 14.5

B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Saturday Race Sunday's Race Monday's Race Total Nett
1st B Second Hummin Soling 833 BBYC Bill Halliburton 150 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd B Defiant C&C 33-2 142 DYC Mark Gosine 132 5.0 2.0 2.0 9.0 9.0
3rd B Highlander Dehler DB-1 34440 RNSYS Dan Pride 126 2.0 3.0 4.0 9.0 9.0
4th B Gersemi Viking 33 4964 AYC Paul Benzanson 135 3.0 4.0 3.0 10.0 10.0
5th B Flux J30 256 RNSYS Jordan MacNeil 135 4.0 6.0 5.0 15.0 15.0
6th B Windseeker J30 30314 SYC Andrew Morrisey 141 6.0 5.0 6.0 17.0 17.0

C Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Saturday Race Sunday's Race Monday's Race Total Nett
1st C Acoustic Shark 24 104 RNSYS Peter Sargeant 228 4.0 1.0 1.0 6.0 6.0
2nd C Hotspur Santana 23 131 CBYA Tyson Hynes 186 1.0 2.0 3.0 6.0 6.0
3rd C Stargazer Niagra 26 22 BBYC Gary Allen 210 2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
4th C Rouge Wave Viking 4097 RNSYS Liz White 180 3.0 4.0 6.0 13.0 13.0
5th C Cheap Thrill J22 1052 BBYC Karen Fowler 177 5.0 6.0 4.0 15.0 15.0
6th C Black Russian Kirby 25 85 RNSYS Margo Coughlin 171 6.0 5.0 5.0 16.0 16.0
7th C Ascent Kirby 25 203 Waegwoltic Club Chris Purcell 171 8.0 DNF 7.0 7.0 22.0 22.0

Saturday Race - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 A Magic Bus Farr 40 5095 RNSYS Ken Lane -3 2.11.04 2.54.30 1.0
2 A Venturesome Farr 30 47 RNSYS Ben Malone 51 2.33.11 3.04.50 2.0
3 A W!kked Farr 30 66 RNSYS Mark Holden 51 2.42.42 3.16.19 3.0
4 A Third Wave C&C 37/40R 84037 RNSYS Steven Davies 63 3.07.15 3.41.19 4.5
4 A No Woah Beneteau 36.7 254 CYC Thom Lawrence 75 3.11.04 3.41.19 4.5
6 A Black Pearl J120 51450 RNSYS Ross Layton 51 3.08.14 3.47.07 6.0

Sunday's Race - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 A Magic Bus Farr 40 5095 RNSYS Ken Lane -3 2.25.14 3.13.22 1.0
2 A Venturesome Farr 30 47 RNSYS Ben Malone 51 2.45.05 3.19.11 2.0
3 A No Woah Beneteau 36.7 254 CYC Thom Lawrence 75 2.53.28 3.20.56 3.0
4 A W!kked Farr 30 66 RNSYS Mark Holden 51 2.50.09 3.25.18 4.0
5 A Third Wave C&C 37/40R 84037 RNSYS Steven Davies 63 2.54.58 3.26.48 5.0
6 A Black Pearl J120 51450 RNSYS Ross Layton 51 2.51.33 3.27.00 6.0

Monday's Race - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 A Magic Bus Farr 40 5095 RNSYS Ken Lane -3 2.23.41 3.11.18 1.0
2 A Black Pearl J120 51450 RNSYS Ross Layton 51 2.44.30 3.18.29 2.0
3 A Third Wave C&C 37/40R 84037 RNSYS Steven Davies 63 2.50.15 3.21.14 3.0

Saturday Race - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.11.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 B Second Hummin Soling 833 BBYC Bill Halliburton 150 1.53.25 1.56.47 1.0
2 B Highlander Dehler DB-1 34440 RNSYS Dan Pride 126 1.54.46 2.02.31 2.0
3 B Gersemi Viking 33 4964 AYC Paul Benzanson 135 2.02.49 2.09.20 3.0
4 B Flux J30 256 RNSYS Jordan MacNeil 135 2.04.16 2.10.51 4.0
5 B Defiant C&C 33-2 142 DYC Mark Gosine 132 2.04.23 2.11.35 5.0
6 B Windseeker J30 30314 SYC Andrew Morrisey 141 2.08.15 2.13.50 6.0

Sunday's Race - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.11.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 B Second Hummin Soling 833 BBYC Bill Halliburton 150 2.54.36 2.59.46 1.0
2 B Defiant C&C 33-2 142 DYC Mark Gosine 132 3.02.11 3.12.43 2.0
3 B Highlander Dehler DB-1 34440 RNSYS Dan Pride 126 3.01.26 3.13.42 3.0
4 B Gersemi Viking 33 4964 AYC Paul Benzanson 135 3.11.32 3.21.41 4.0
5 B Windseeker J30 30314 SYC Andrew Morrisey 141 3.16.25 3.24.58 5.0
6 B Flux J30 256 RNSYS Jordan MacNeil 135 3.16.00 3.26.24 6.0

Monday's Race - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.11.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 B Second Hummin Soling 833 BBYC Bill Halliburton 150 2.48.19 2.53.18 1.0
2 B Defiant C&C 33-2 142 DYC Mark Gosine 132 2.46.30 2.56.08 2.0
3 B Gersemi Viking 33 4964 AYC Paul Benzanson 135 2.48.15 2.57.10 3.0
4 B Highlander Dehler DB-1 34440 RNSYS Dan Pride 126 2.48.50 3.00.15 4.0
5 B Flux J30 256 RNSYS Jordan MacNeil 135 2.53.51 3.03.04 5.0
6 B Windseeker J30 30314 SYC Andrew Morrisey 141 3.00.29 3.08.21 6.0

Saturday Race - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.17.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 C Hotspur Santana 23 131 CBYA Tyson Hynes 186 1.46.11 1.43.48 1.0
2 C Stargazer Niagra 26 22 BBYC Gary Allen 210 2.02.47 1.56.06 2.0
3 C Rouge Wave Viking 4097 RNSYS Liz White 180 1.58.41 1.57.00 3.0
4 C Acoustic Shark 24 104 RNSYS Peter Sargeant 228 2.07.22 1.57.33 4.0
5 C Cheap Thrill J22 1052 BBYC Karen Fowler 177 1.58.59 1.57.48 5.0
6 C Black Russian Kirby 25 85 RNSYS Margo Coughlin 171 2.00.30 2.00.20 6.0
7 C Ascent Kirby 25 203 Waegwoltic Club Chris Purcell 171 DNF   8.0

Sunday's Race - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.17.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 C Acoustic Shark 24 104 RNSYS Peter Sargeant 228 3.09.30 2.54.54 1.0
2 C Hotspur Santana 23 131 CBYA Tyson Hynes 186 3.00.34 2.56.30 2.0
3 C Stargazer Niagra 26 22 BBYC Gary Allen 210 3.09.35 2.59.16 3.0
4 C Rouge Wave Viking 4097 RNSYS Liz White 180 3.02.02 2.59.27 4.0
5 C Black Russian Kirby 25 85 RNSYS Margo Coughlin 171 3.00.28 3.00.12 5.0
6 C Cheap Thrill J22 1052 BBYC Karen Fowler 177 3.02.43 3.00.54 6.0
7 C Ascent Kirby 25 203 Waegwoltic Club Chris Purcell 171 3.09.10 3.08.54 7.0

Monday's Race - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.17.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected Points
1 C Acoustic Shark 24 104 RNSYS Peter Sargeant 228 2.46.16 2.33.28 1.0
2 C Stargazer Niagra 26 22 BBYC Gary Allen 210 2.43.26 2.34.32 2.0
3 C Hotspur Santana 23 131 CBYA Tyson Hynes 186 2.39.20 2.35.45 3.0
4 C Cheap Thrill J22 1052 BBYC Karen Fowler 177 2.38.59 2.37.24 4.0
5 C Black Russian Kirby 25 85 RNSYS Margo Coughlin 171 2.38.02 2.37.48 5.0
6 C Rouge Wave Viking 4097 RNSYS Liz White 180 2.41.50 2.39.32 6.0
7 C Ascent Kirby 25 203 Waegwoltic Club Chris Purcell 171 2.41.44 2.41.30 7.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com