venue burgee

Wednesday Night Bonus Race

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Weds Bonus II

A Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 Total Nett
1st A Team Ocean 135 John Roy 27 1.0 1.0 1.0
2nd A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 2.0 2.0 2.0
3rd A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 3.0 3.0 3.0
4th A HELOC 229 Andrew Childs 72 4.0 4.0 4.0
5th A HULA 109 John Grantmyre 78 5.0 5.0 5.0
6th A Helms Deep 54340 Mike Sutton -3 6.0 6.0 6.0
7th A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 8.0 OCS 8.0 8.0

B Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 Total Nett
1st B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 1.0 1.0 1.0
2nd B Hummin' 23 Bill Haliburton 150 2.0 2.0 2.0
3rd B Satisfaction 63 Jim Mason 105 3.0 3.0 3.0
4th B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 4.0 4.0 4.0
5th B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 5.0 5.0 5.0
6th B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 6.0 6.0 6.0
7th B Highlander 34440 Dan Pride 126 7.0 7.0 7.0
8th B Colmonell 135 Scott Christie 126 8.0 8.0 8.0
9th B Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 9.0 9.0 9.0

C Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 Total Nett
1st C Shaman 27 Robert Merchant 195 1.0 1.0 1.0

J/24 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 Total Nett
1st J/24 Barely Legal 2917 Jono Reid 159 1.0 1.0 1.0
2nd J/24 Juvenile Delinquent CAN 4013 Murphy 162 2.0 2.0 2.0
3rd J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 3.0 3.0 3.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:26:20 0:33:09 1.0
2 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:28:54 0:35:03 2.0
3 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 0:33:13 0:38:52 3.0
4 A HELOC 229 Andrew Childs 72 0:33:50 0:39:23 4.0
5 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:38:51 0:44:47 5.0
6 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -3 0:38:03 0:50:40 6.0
7 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 OCS   8.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:37:53 0:39:54 1.0
2 B Hummin' 23 Bill Haliburton 150 0:39:16 0:40:26 2.0
3 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:37:00 0:40:49 3.0
4 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 0:37:25 0:41:17 4.0
5 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:38:32 0:41:55 5.0
6 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:38:58 0:42:23 6.0
7 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0:42:27 0:45:19 7.0
8 B Colmonell 135 Scott Christie 126 0:44:53 0:47:55 8.0
9 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 0:50:15 0:51:58 9.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Shaman 27 Robert Merchant 195 0:39:52 0:38:29 1.0

R1 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place, Time: 1815
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Barely Legal 2917 Jono Reid 159 1 1.0
2 J/24 Juvenile Delinquent CAN 4013 Murphy 162 2 2.0
3 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 3 3.0



racedirector@rnsys.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com