event burgee venue burgee

Propeller Wednesday Night Race Series I

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Weds Series I

A Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 2.0 1.0 2.0 3.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (4.0) 22.0 10.0
2nd A Yardsail Roby Douglas 48 1.0 2.0 1.0 4.0 3.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 29.0 13.0
3rd A Matador Greg Blunden 48 3.0 DNC 3.0 (5.0) (10.0 DNC) 5.0 3.0 1.0 3.0 33.0 18.0
4th A HELOC Andrew Childs 72 3.0 DNC 4.0 3.0 1.0 6.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 37.0 21.0
5th A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 3.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 6.0 47.0 27.0
6th A Flying V Ian MacKillop 66 3.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 2.0 (12.0 DNC) 5.0 8.0 DNC 53.0 31.0
7th A Fortyseven Ben Maloney 48 3.0 DNC 6.0 DNC 6.0 2.0 (13.0 DNC) 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 52.0 31.0
8th A Black Pearl Ross Leighton 51 3.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC (11.0) 7.0 6.0 2.0 55.0 34.0
9th A Deviation Stu McCrea 51 3.0 DNC 6.0 DNC 4.0 5.0 (13.0 DNC) (12.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 34.0
10th A CrackerJack !!! Peter Traves 69 3.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC (12.0) 9.0 2.0 5.0 57.0 35.0
11th A BRILLIANCE Todd Calder 51 3.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC (13.0 DNC) (12.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 63.0 38.0
12th A Castanea Paul Conrod 66 3.0 DNC 6.0 DNC 9.0 8.0 (10.0) (12.0 DNC) 4.0 8.0 DNC 60.0 38.0
13th A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 3.0 DNC 6.0 DNC (8.0) 6.0 7.0 (8.0) 8.0 DNC 8.0 DNC 54.0 38.0
14th A Barchetta Steve Davis 33 3.0 DNC 5.0 7.0 (9.0) 8.0 (12.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 60.0 39.0
15th A Njord Blaine McNeil 78 3.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC (13.0 DNC) 10.0 8.0 DNC 7.0 67.0 44.0
16th A Team Ocean Paul Gallant 48 3.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC (13.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 8.0 DNC 69.0 44.0
17th A Hard 1 Matt Archibald 63 3.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 9.0 (11.0) 8.0 DNC 8.0 DNC 65.0 44.0

B Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st B Can 63 Robert Stevens 114 (8.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 (12.0) 2.0 2.0 3.0 30.0 10.0
2nd B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1.0 6.0 2.0 2.0 (10.0) 3.0 5.0 (10.0) 39.0 19.0
3rd B Persistence Mike Hoyt 114 4.0 3.0 3.0 (6.0) 1.0 4.0 (7.0) 4.0 32.0 19.0
4th B Painkiller Jane Filbee 114 3.0 5.0 (7.0) 3.0 (7.0) 7.0 1.0 1.0 34.0 20.0
5th B Goat Whisperer Dale Robertson 117 2.0 4.0 (8.0) 8.0 3.0 1.0 8.0 (9.0) 43.0 26.0
6th B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 108 (8.0 DNC) 2.0 (11.0 RET) 5.0 6.0 6.0 3.0 6.0 47.0 28.0
7th B Highlander Dan Pride 126 8.0 DNC (10.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 8.0 8.0 4.0 5.0 58.0 37.0
8th B Colmonell Scott Christie 132 8.0 DNC 10.0 DNC 4.0 9.0 2.0 5.0 (11.0) (13.0 DNC) 62.0 38.0
9th B Glenesk Mike Archibald 111 8.0 DNC 9.0 9.0 7.0 (14.0) (13.0 DNC) 6.0 2.0 68.0 41.0
10th B Flux Jordan McNeil 135 5.0 7.0 5.0 11.0 DNC (15.0 DNC) (12.0) 10.0 7.0 72.0 45.0
11th B Kestrel Kestrel SA 102 8.0 DNC 10.0 DNC 6.0 10.0 (13.0) 9.5 9.0 (11.0) 76.5 52.5
12th B Demons Dance Andrew Watts 105 6.0 8.0 11.0 DNC 11.0 DNC 9.0 9.5 (12.0) (12.0) 78.5 54.5
13th B J-Zeus II9 John Heseltine 108 8.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 (13.0 DNC) (14.0 DNC) 13.0 DNC 84.0 57.0
14th B Scotch Mist IV MacDonald 108 8.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 (13.0 DNC) (14.0 DNC) 13.0 DNC 85.0 58.0
15th B Just Add Water Jesleine Baker 135 8.0 DNC 10.0 DNC (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 11.0 (14.0 DNC) 8.0 84.0 59.0
16th B Diane Heather   132 8.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC (15.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 13.0 DNC 94.0 66.0

C Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st C Sunnyvale Peter Wickwire 159 4.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) (9.0 DNC) 23.0 9.0
2nd C Bleep Paul Rafuse 171 2.0 2.0 3.0 2.0 (12.0 DNC) (7.0) 3.0 1.0 32.0 13.0
3rd C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 1.0 3.0 4.0 (5.0) 2.0 5.0 (6.0) 3.0 29.0 18.0
4th C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 4.0 DNC 7.0 DNC (8.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 4.0 1.0 4.0 40.0 23.0
5th C Hypewave Chris Veinot 159 4.0 DNC 7.0 DNC 2.0 3.0 (12.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 9.0 DNC 52.0 27.0
6th C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 4.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 (9.0 DNC) 48.0 30.0
7th C Shaman Robert Merchant 195 4.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 (9.0) 2.0 2.0 49.0 31.0
8th C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 4.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 4.0 6.0 6.0 (7.0) 6.0 46.0 32.0
9th C Gold Chain James Rafuse 177 4.0 DNC 7.0 DNC 5.0 6.0 7.0 (12.0 DNC) (13.0 DNC) 9.0 DNC 63.0 38.0
10th C FRED Michael Traves 159 3.0 4.0 8.0 DNC 9.0 DNC (12.0 DNC) (10.0) 8.0 9.0 DNC 63.0 41.0
11th C Oh Chute Chris Davis 171 4.0 DNC 5.0 8.0 DNC 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC (13.0 DNC) 5.0 66.0 41.0
12th C Hummin' Bill Haliburton 144 4.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 5.0 8.0 (13.0 DNF) 9.0 DNC 63.0 41.0
13th C Osprey Tod MacEachern 165 4.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 10.0 (11.0) (11.0) 7.0 67.0 45.0
14th C Gem Peter Greenwood 177 4.0 DNC 7.0 DNC 7.0 9.0 DNC 9.0 (12.0 DNC) (10.0) 9.0 DNC 67.0 45.0
15th C Fuzzy Logic Sue Molloy 150 4.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 8.0 11.0 (12.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 71.0 46.0
16th C Club J/22 LTS 177 4.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC (12.0 DNC) (12.0 DNC) 9.0 9.0 DNC 70.0 46.0
17th C   Evan Petley-Jones 177 4.0 DNC 6.0 8.0 DNC 9.0 DNC (12.0 DNC) 12.0 DNC (13.0 DNC) 9.0 DNC 73.0 48.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 0:55:12 1:06:57 1.0
2 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:57:28 1:09:42 2.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:53:53 1:05:21 1.0
2 A Yardsail Roby Douglas 48 0:54:34 1:06:11 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 1:00:21 1:13:12 3.0
4 A HELOC Andrew Childs 72 1:03:11 1:13:33 4.0
5 A Barchetta Steve Davis 51 1:06:33 1:20:18 5.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 1:17:14 1:33:41 1.0
2 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:19:09 1:36:00 2.0
3 A HELOC Andrew Childs 72 1:24:17 1:38:07 3.0
4 A Deviation Stu McCrea 51 1:22:10 1:39:09 4.0
5 A Matador Greg Blunden 48 1:22:10 1:39:40 5.0
6 A Fortyseven Ben Maloney 48 1:24:21 1:42:19 6.0
7 A Barchetta Steve Davis 33 1:22:56 1:43:18 7.0
8 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 1:31:06 1:43:27 8.0
9 A Castanea Paul Conrod 84 1:34:45 1:48:08 9.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1841
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A HELOC Andrew Childs 72 0:54:33 1:03:30 1.0
2 A Fortyseven Ben Maloney 48 0:53:31 1:04:55 2.0
3 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:53:37 1:05:02 3.0
4 A Yardsail Roby Douglas 48 0:54:14 1:05:47 4.0
5 A Deviation Stu McCrea 51 0:54:55 1:06:16 5.0
6 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 93 1:01:38 1:09:19 6.0
7 A Flying V Ian MacKillop 66 0:59:28 1:09:56 7.0
8 A Castanea Paul Conrod 84 1:02:10 1:10:57 8.0
9 A Barchetta Steve Davis 51 1:00:16 1:12:43 9.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:28:59 0:35:09 1.0
2 A Flying V Ian MacKillop 66 0:31:24 0:36:56 2.0
3 A Yardsail Roby Douglas 48 0:31:13 0:37:52 3.0
4 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 0:31:57 0:38:09 4.0
5 A Matador Greg Blunden 48 0:31:32 0:38:15 5.0
6 A HELOC Andrew Childs 72 0:33:21 0:38:49 6.0
7 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:35:34 0:40:23 7.0
8 A Barchetta Steve Davis 33 0:32:29 0:40:28 8.0
9 A Hard 1 Matt Archibald 63 0:34:58 0:41:20 9.0
10 A Castanea Paul Conrod 84 0:36:45 0:41:56 10.0
11 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:34:57 0:42:10 11.0
12 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 0:39:41 0:45:04 12.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1852
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:01:32 1:14:38 1.0
2 A Yardsail Roby Douglas 48 1:03:16 1:16:44 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 1:03:19 1:16:48 3.0
4 A HELOC Andrew Childs 72 1:06:24 1:17:18 4.0
5 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 1:09:51 1:23:25 5.0
6 A Fortyseven Ben Maloney 48 1:10:25 1:25:25 6.0
7 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:11:03 1:25:44 7.0
8 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 1:15:36 1:25:51 8.0
9 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 1:16:31 1:26:54 9.0
10 A Njord Blaine McNeil 90 1:17:55 1:28:03 10.0
11 A Hard 1 Matt Archibald 63 1:15:20 1:29:03 11.0

R7 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1847
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 0:32:23 0:39:17 1.0
2 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 0:36:56 0:41:57 2.0
3 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 0:35:32 0:42:26 3.0
4 A Castanea Paul Conrod 84 0:37:22 0:42:39 4.0
5 A Flying V Ian MacKillop 66 0:36:17 0:42:40 5.0
6 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:35:44 0:43:07 6.0
7 A Team Ocean Paul Gallant 48 0:35:48 0:43:25 7.0

R8 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:56:37 1:08:19 1.0
2 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:59:18 1:11:33 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:59:29 1:12:09 3.0
4 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:59:41 1:12:23 4.0
5 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:03:02 1:13:45 5.0
6 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 1:01:47 1:13:47 6.0
7 A Njord Blaine McNeil 78 1:09:47 1:20:26 7.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1935
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 126 0:32:42 0:34:55 1.0
2 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:32:33 0:35:14 2.0
3 B Painkiller Jane Filbee 114 0:32:37 0:35:29 3.0
4 B Persistence Mike Hoyt 114 0:33:25 0:36:21 4.0
5 B Flux Jordan McNeil 135 0:35:08 0:37:00 5.0
6 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:36:18 0:40:03 6.0
7 B Can 63 Robert Stevens 114 DNF   8.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:53:46 0:58:29 1.0
2 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 108 0:56:56 1:02:31 2.0
3 B Persistence Mike Hoyt 114 0:59:36 1:04:49 3.0
4 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:01:48 1:06:54 4.0
5 B Painkiller Jane Filbee 114 1:03:26 1:09:00 5.0
6 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1:03:36 1:09:10 6.0
7 B Flux Jordan McNeil 135 1:06:35 1:10:07 7.0
8 B Demons Dance Andrew Watts 105 1:09:11 1:16:19 8.0
9 B Glenesk Mike Archibald 129 1:16:01 1:20:47 9.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 1:07:21 1:13:15 1.0
2 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1:10:41 1:16:53 2.0
3 B Persistence Mike Hoyt 114 1:11:02 1:17:16 3.0
4 B Colmonell Scott Christie 150 1:15:23 1:17:37 4.0
5 B Flux Jordan McNeil 135 1:14:03 1:17:59 5.0
6 B Kestrel Kestrel SA 120 1:12:39 1:18:17 6.0
7 B Painkiller Jane Filbee 114 1:12:25 1:18:46 7.0
8 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:12:50 1:18:51 8.0
9 B Glenesk Mike Archibald 129 1:14:30 1:19:10 9.0
10 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 108 RET   11.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1846
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:42:50 0:46:35 1.0
2 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:43:22 0:47:10 2.0
3 B Painkiller Jane Filbee 114 0:43:38 0:47:27 3.0
4 B Highlander Dan Pride 126 0:45:42 0:48:47 4.0
5 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 108 0:45:43 0:50:12 5.0
6 B Persistence Mike Hoyt 114 0:46:29 0:50:33 6.0
7 B Glenesk Mike Archibald 129 0:48:15 0:51:16 7.0
8 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:47:56 0:51:53 8.0
9 B Colmonell Scott Christie 150 0:54:16 0:55:52 9.0
10 B Kestrel Kestrel SA 120 0:54:50 0:59:05 10.0

R5 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Persistence Mike Hoyt 114 0:29:46 0:32:23 1.0
2 B Colmonell Scott Christie 150 0:32:11 0:33:08 2.0
3 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:30:40 0:33:12 3.0
4 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:30:37 0:33:37 4.0
5 B Scotch Mist IV MacDonald 108 0:30:38 0:33:38 5.0
6 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 108 0:30:39 0:33:39 6.0
7 B Painkiller Jane Filbee 114 0:31:15 0:33:59 7.0
8 B Highlander Dan Pride 126 0:32:04 0:34:14 8.0
9 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:31:03 0:34:15 9.0
10 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:31:44 0:34:31 10.0
11 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:32:55 0:34:40 11.0
12 B Can 63 Robert Stevens 114 0:32:01 0:34:49 12.0
13 B Kestrel Kestrel SA 120 0:34:17 0:36:56 13.0
14 B Glenesk Mike Archibald 129 0:35:17 0:37:30 14.0

R6 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1857
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:09:07 1:14:49 1.0
2 B Can 63 Robert Stevens 114 1:10:46 1:16:58 2.0
3 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1:11:36 1:17:52 3.0
4 B Persistence Mike Hoyt 114 1:11:43 1:18:00 4.0
5 B Colmonell Scott Christie 132 1:15:03 1:19:23 5.0
6 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 108 1:13:34 1:20:46 6.0
7 B Painkiller Jane Filbee 114 1:14:16 1:20:47 7.0
8 B Highlander Dan Pride 126 1:15:47 1:20:54 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 120 1:16:07 1:22:01 9.5
9 B Demons Dance Andrew Watts 105 1:14:21 1:22:01 9.5
11 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:17:58 1:22:06 11.0
12 B Flux Jordan McNeil 135 1:20:22 1:24:38 12.0

R7 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1852
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Painkiller Jane Filbee 114 0:22:24 0:24:22 1.0
2 B Can 63 Robert Stevens 114 0:22:53 0:24:53 2.0
3 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 108 0:23:42 0:26:01 3.0
4 B Highlander Dan Pride 126 0:24:41 0:26:21 4.0
5 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:24:37 0:26:46 5.0
6 B Glenesk Mike Archibald 129 0:26:15 0:27:54 6.0
7 B Persistence Mike Hoyt 114 0:25:53 0:28:09 7.0
8 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:26:33 0:28:45 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 120 0:27:11 0:29:17 9.0
10 B Flux Jordan McNeil 135 0:27:54 0:29:23 10.0
11 B Colmonell Scott Christie 132 0:28:01 0:29:38 11.0
12 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:27:08 0:29:56 12.0
13 B Diane Heather   132 0:31:20 0:33:09 13.0

R8 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Painkiller Jane Filbee 114 0:30:32 0:33:13 1.0
2 B Glenesk Mike Archibald 129 0:31:34 0:33:33 2.0
3 B Can 63 Robert Stevens 138 0:32:07 0:33:40 3.0
4 B Persistence Mike Hoyt 132 0:32:20 0:34:12 4.0
5 B Highlander Dan Pride 126 0:33:05 0:35:19 5.0
6 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 126 0:33:50 0:36:07 6.0
7 B Flux Jordan McNeil 135 0:34:56 0:36:47 7.0
8 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:35:23 0:37:16 8.0
9 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:34:43 0:37:35 9.0
10 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 126 0:35:16 0:37:39 10.0
11 B Kestrel Kestrel SA 120 0:35:30 0:38:15 11.0
12 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:34:45 0:38:20 12.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1941
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:27:19 0:27:45 1.0
2 C Bleep Paul Rafuse 171 0:28:24 0:28:22 2.0
3 C FRED Michael Traves 171 0:31:59 0:31:56 3.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:51:39 0:52:29 1.0
2 C Bleep Paul Rafuse 171 0:54:05 0:54:00 2.0
3 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:53:16 0:54:07 3.0
4 C FRED Michael Traves 171 0:56:25 0:56:20 4.0
5 C Oh Chute Chris Davis 183 1:01:50 1:00:42 5.0
6 C   Evan Petley-Jones 177 1:03:14 1:02:36 6.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:55:32 0:56:26 1.0
2 C Hypewave Chris Veinot 159 0:56:29 0:57:24 2.0
3 C Bleep Paul Rafuse 183 0:58:37 0:57:32 3.0
4 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:56:54 0:57:49 4.0
5 C Gold Chain James Rafuse 189 1:01:48 1:00:09 5.0
6 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 1:03:38 1:01:56 6.0
7 C Gem Peter Greenwood 189 1:07:27 1:05:39 7.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1851
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:37:38 0:38:14 1.0
2 C Bleep Paul Rafuse 183 0:39:23 0:38:40 2.0
3 C Hypewave Chris Veinot 159 0:38:10 0:38:47 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:40:18 0:39:14 4.0
5 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:39:22 0:40:00 5.0
6 C Gold Chain James Rafuse 189 0:44:26 0:43:15 6.0
7 C Oh Chute Chris Davis 183 0:45:33 0:44:43 7.0
8 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 0:56:29 0:56:39 8.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:19:02 0:19:20 1.0
2 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:19:57 0:20:16 2.0
3 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:20:28 0:20:48 3.0
4 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 0:21:26 0:21:24 4.0
5 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:20:47 0:21:35 5.0
6 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:21:49 0:21:36 6.0
7 C Gold Chain James Rafuse 177 0:23:59 0:23:45 7.0
8 C Shaman Robert Merchant 195 0:24:45 0:23:53 8.0
9 C Gem Peter Greenwood 189 0:24:41 0:24:02 9.0
10 C Osprey Tod MacEachern 165 0:24:00 0:24:10 10.0
11 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 0:27:12 0:27:17 11.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1902
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 1:04:43 1:05:45 1.0
2 C Hypewave Chris Veinot 159 1:05:21 1:06:24 2.0
3 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 1:13:34 1:13:28 3.0
4 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 1:12:30 1:13:40 4.0
5 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 1:14:21 1:15:33 5.0
6 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:17:02 1:16:16 6.0
7 C Bleep Paul Rafuse 171 1:18:28 1:18:21 7.0
8 C Hummin' Bill Haliburton 144 1:17:35 1:20:36 8.0
9 C Shaman Robert Merchant 195 1:28:05 1:25:01 9.0
10 C FRED Michael Traves 171 1:34:33 1:34:25 10.0
11 C Osprey Tod MacEachern 183 1:36:44 1:34:57 11.0

R7 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1857
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:25:24 0:25:49 1.0
2 C Shaman Robert Merchant 195 0:28:03 0:27:05 2.0
3 C Bleep Paul Rafuse 183 0:27:44 0:27:13 3.0
4 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:27:47 0:27:16 4.0
5 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:27:04 0:27:30 5.0
6 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:27:08 0:27:34 6.0
7 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:28:11 0:27:54 7.0
8 C FRED Michael Traves 159 0:28:30 0:28:58 8.0
9 C Club J/22 LTS 177 0:30:24 0:30:06 9.0
10 C Gem Peter Greenwood 177 0:32:13 0:31:54 10.0
11 C Osprey Tod MacEachern 165 0:34:11 0:34:26 11.0
12 C Hummin' Bill Haliburton 144 DNF   13.0

R8 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Bleep Paul Rafuse 183 0:37:11 0:36:30 1.0
2 C Shaman Robert Merchant 195 0:38:29 0:37:09 2.0
3 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:37:10 0:37:46 3.0
4 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:37:26 0:38:02 4.0
5 C Oh Chute Chris Davis 183 0:40:30 0:39:45 5.0
6 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:41:05 0:39:59 6.0
7 C Osprey Tod MacEachern 183 0:41:03 0:40:18 7.0
8 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 0:46:28 0:46:36 8.0

www.rnsys.com
[email protected]


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com