event burgee venue burgee

Garrison Brewing Wednesday Night Race Series III

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Weds Series III

A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st A Yardsail Roby Douglas 48 (3.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 10.0 7.0
2nd A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1.0 1.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 5.0 DNC 21.0 11.0
3rd A Matador Greg Blunden 48 (5.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 1.0 3.0 19.0 14.0
4th A Flying V Ian MacKillop 66 5.0 DNC (10.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 5.0 DNC 30.0 20.0
5th A HELOC Andrew Childs 72 5.0 DNC 5.0 (7.0) 6.0 4.0 4.0 31.0 24.0
6th A BRILLIANCE Todd Calder 51 2.0 7.0 5.0 7.0 (8.0) 5.0 DNC 34.0 26.0
7th A Black Pearl Ross Leighton 51 4.0 (8.0) 6.0 8.0 6.5 2.0 34.5 26.5
8th A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 5.0 DNC 4.0 (11.0 DNC) 5.0 10.0 DNC 5.0 DNC 40.0 29.0
9th A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 5.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC (12.0 DNC) 5.0 5.0 DNC 48.0 36.0
10th A Njord Blaine McNeil 78 5.0 DNC 6.0 (10.0) 10.0 10.0 DNC 5.0 DNC 46.0 36.0
11th A CrackerJack !!! Peter Traves 69 5.0 DNC (9.0) 9.0 9.0 9.0 5.0 DNC 46.0 37.0
12th A Castanea Paul Conrod 66 5.0 DNC 10.0 DNC (11.0 DNC) 11.0 6.5 5.0 DNC 48.5 37.5
13th A Barchetta Steve Davis 33 5.0 DNC 10.0 DNC 8.0 (12.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 DNC 50.0 38.0

B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st B Can 63 Robert Stevens 114 1.0 (6.0) 1.0 3.0 1.0 1.0 13.0 7.0
2nd B Painkiller Jane Filbee 114 2.0 1.0 3.0 (9.0) 7.0 3.0 25.0 16.0
3rd B Persistence Mike Hoyt 114 5.0 2.0 (12.0 DSQ) 1.0 4.0 4.0 DNC 28.0 16.0
4th B Just Add Water Jesleine Baker 135 3.0 3.0 (9.0) 6.0 2.0 2.0 25.0 16.0
5th B Goat Whisperer Dale Robertson 117 (9.0) 5.0 6.0 2.0 3.0 4.0 DNC 29.0 20.0
6th B J-Zeus II9 John Heseltine 108 4.0 (9.0) 2.0 4.0 6.0 4.0 DNC 29.0 20.0
7th B Flux Jordan McNeil 135 6.0 4.0 (10.0) 5.0 9.0 DNC 4.0 DNC 38.0 28.0
8th B Colmonell Scott Christie 132 7.0 7.0 (8.0) 8.0 5.0 4.0 DNC 39.0 31.0
9th B Highlander Dan Pride 126 10.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 7.0 9.0 DNC 4.0 DNC 46.0 35.0
10th B Kestrel Kestrel SA 102 8.0 8.0 7.0 (12.0) 8.0 4.0 DNC 47.0 35.0
11th B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 10.0 DNC 11.0 DNC 4.0 (13.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 DNC 51.0 38.0
12th B Dark Water Donald Walker 132 10.0 DNC 11.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 9.0 DNC 4.0 DNC 56.0 44.0
13th B Demons Dance Andrew Watts 105 10.0 DNC 10.0 (12.0 DNC) 11.0 9.0 DNC 4.0 DNC 56.0 44.0

C Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 (5.0) 1.0 1.0 2.0 4.0 2.0 15.0 10.0
2nd C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 2.0 9.0 DNC (12.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 26.0 14.0
3rd C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 (8.0 DNC) 4.0 8.0 4.0 2.0 4.0 DNC 30.0 22.0
4th C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 8.0 DNC 2.0 4.0 (11.0 DNC) 6.0 4.0 DNC 35.0 24.0
5th C Gold Chain James Rafuse 177 6.0 6.0 5.0 (7.0) 3.0 4.0 DNC 31.0 24.0
6th C Shaman Robert Merchant 195 8.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 3.0 5.0 4.0 DNC 35.0 26.0
7th C Gem Peter Greenwood 177 4.0 (7.0) 7.0 6.0 7.0 4.0 DNC 35.0 28.0
8th C Sunnyvale Peter Wickwire 159 1.0 3.0 (12.0 DNC) 11.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNC 41.0 29.0
9th C Cavalier Andrew Murphy 177 8.0 DNC 5.0 (9.0) 5.0 8.0 4.0 DNC 39.0 30.0
10th C Hypewave Chris Veinot 159 8.0 DNC 9.0 DNC 2.0 (11.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 DNC 44.0 33.0
11th C Hummin' Bill Haliburton 144 8.0 DNC 9.0 DNC 3.0 (11.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 DNC 45.0 34.0
12th C Rush Hour Sebastian Vonkursell 159 3.0 9.0 DNC (12.0 DNC) 11.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNC 49.0 37.0
13th C Osprey Tod MacEachern 165 7.0 8.0 (10.0) 9.0 10.0 DNC 3.0 47.0 37.0
14th C ROGUEWAVE Liz Whyte 180 8.0 DNC 9.0 DNC (12.0 DNC) 8.0 9.0 4.0 DNC 50.0 38.0
15th C Fuzzy Logic Sue Molloy 150 8.0 DNC 9.0 DNC (11.0) 10.0 10.0 DNC 4.0 DNC 52.0 41.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:03:57 1:17:34 1.0
2 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:06:24 1:20:07 2.0
3 A Yardsail Roby Douglas 48 1:06:10 1:20:15 3.0
4 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:06:47 1:20:35 4.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:19:36 1:36:33 1.0
2 A Yardsail Roby Douglas 48 1:20:12 1:37:17 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 1:21:06 1:38:22 3.0
4 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 1:23:03 1:39:10 4.0
5 A HELOC Andrew Childs 72 1:27:34 1:41:56 5.0
6 A Njord Blaine McNeil 78 1:30:58 1:44:51 6.0
7 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:28:50 1:47:11 7.0
8 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:28:51 1:47:12 8.0
9 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 1:35:42 1:48:41 9.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 1:06:41 1:20:53 1.0
2 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:06:42 1:20:54 2.0
3 A Flying V Ian MacKillop 84 1:11:09 1:21:12 3.0
4 A Matador Greg Blunden 48 1:07:45 1:22:10 4.0
5 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:09:40 1:24:04 5.0
6 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:10:53 1:25:32 6.0
7 A HELOC Andrew Childs 72 1:14:43 1:26:59 7.0
8 A Barchetta Steve Davis 33 1:10:14 1:27:29 8.0
9 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 1:17:09 1:27:37 9.0
10 A Njord Blaine McNeil 78 1:35:34 1:50:09 10.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 0:43:06 0:52:17 1.0
2 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:44:25 0:53:52 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:45:22 0:55:02 3.0
4 A Flying V Ian MacKillop 66 0:48:06 0:56:34 4.0
5 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 0:49:10 0:58:43 5.0
6 A HELOC Andrew Childs 72 0:50:28 0:58:45 6.0
7 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:49:22 0:59:34 7.0
8 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:49:26 0:59:39 8.0
9 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:53:20 1:02:24 9.0
10 A Njord Blaine McNeil 78 0:54:32 1:02:51 10.0
11 A Castanea Paul Conrod 84 0:58:30 1:06:46 11.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1825
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 0:32:13 0:39:05 1.0
2 A Yardsail Roby Douglas 48 0:33:22 0:40:28 2.0
3 A Flying V Ian MacKillop 66 0:36:12 0:42:34 3.0
4 A HELOC Andrew Childs 72 0:37:02 0:43:07 4.0
5 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 93 0:39:19 0:44:13 5.0
6 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:36:58 0:44:36 6.5
6 A Castanea Paul Conrod 84 0:39:05 0:44:36 6.5
8 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:37:50 0:45:39 8.0
9 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:40:45 0:47:41 9.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1812
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 0:31:13 0:37:52 1.0
2 A Black Pearl Ross Leighton 69 0:33:18 0:38:58 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:33:00 0:40:02 3.0
4 A HELOC Andrew Childs 90 0:36:30 0:41:15 4.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:55:59 1:00:53 1.0
2 B Painkiller Jane Filbee 114 0:57:13 1:02:14 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:59:38 1:02:48 3.0
4 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:58:13 1:03:55 4.0
5 B Persistence Mike Hoyt 114 0:58:54 1:04:04 5.0
6 B Flux Jordan McNeil 135 1:01:24 1:04:39 6.0
7 B Colmonell Scott Christie 132 1:04:48 1:08:33 7.0
8 B Kestrel Kestrel SA 102 1:02:41 1:09:29 8.0
9 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:09:21 1:15:05 9.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Painkiller Jane Filbee 114 1:10:44 1:16:56 1.0
2 B Persistence Mike Hoyt 114 1:11:30 1:17:46 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:17:14 1:21:20 3.0
4 B Flux Jordan McNeil 135 1:17:15 1:21:21 4.0
5 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:15:36 1:21:50 5.0
6 B Can 63 Robert Stevens 114 1:15:50 1:22:29 6.0
7 B Colmonell Scott Christie 132 1:20:18 1:24:57 7.0
8 B Kestrel Kestrel SA 120 1:21:13 1:27:31 8.0
9 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 1:19:45 1:27:34 9.0
10 B Demons Dance Andrew Watts 105 1:22:09 1:30:38 10.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 1:13:41 1:20:08 1.0
2 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 1:26:30 1:34:58 2.0
3 B Painkiller Jane Filbee 114 1:28:02 1:35:45 3.0
4 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1:29:25 1:37:15 4.0
5 B Highlander Dan Pride 126 1:32:18 1:38:32 5.0
6 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:31:32 1:39:05 6.0
7 B Kestrel Kestrel SA 120 1:35:26 1:42:50 7.0
8 B Colmonell Scott Christie 132 1:38:47 1:44:30 8.0
9 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:39:43 1:45:00 9.0
10 B Flux Jordan McNeil 135 1:41:43 1:47:07 10.0
11 B Persistence Mike Hoyt 114 DSQ   12.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Persistence Mike Hoyt 114 0:52:19 0:56:54 1.0
2 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:52:44 0:57:05 2.0
3 B Can 63 Robert Stevens 114 0:53:20 0:58:00 3.0
4 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:53:00 0:58:11 4.0
5 B Flux Jordan McNeil 135 0:57:10 1:00:12 5.0
6 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:57:55 1:00:59 6.0
7 B Highlander Dan Pride 126 0:57:14 1:01:06 7.0
8 B Colmonell Scott Christie 132 0:58:00 1:01:21 8.0
9 B Painkiller Jane Filbee 114 0:56:25 1:01:22 9.0
10 B Dark Water Donald Walker 150 1:01:45 1:03:35 10.0
11 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:58:25 1:04:27 11.0
12 B Kestrel Kestrel SA 102 1:02:58 1:09:48 12.0

R5 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:24:15 0:26:23 1.0
2 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:25:48 0:27:10 2.0
3 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:25:07 0:27:11 3.0
4 B Persistence Mike Hoyt 114 0:25:31 0:27:45 4.0
5 B Colmonell Scott Christie 132 0:26:56 0:28:29 5.0
6 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:26:47 0:29:24 6.0
7 B Painkiller Jane Filbee 114 0:27:20 0:29:44 7.0
8 B Kestrel Kestrel SA 120 0:27:43 0:29:52 8.0

R6 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1817
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 138 0:34:35 0:36:15 1.0
2 B Just Add Water Jesleine Baker 153 0:38:37 0:39:35 2.0
3 B Painkiller Jane Filbee 132 0:39:26 0:41:43 3.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:45:59 0:46:43 1.0
2 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:46:16 0:47:01 2.0
3 C Rush Hour Sebastian Vonkursell 159 0:50:59 0:51:48 3.0
4 C Gem Peter Greenwood 177 0:52:32 0:52:01 4.0
5 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:53:29 0:52:30 5.0
6 C Gold Chain James Rafuse 189 0:54:20 0:52:53 6.0
7 C Osprey Tod MacEachern 165 0:58:39 0:59:05 7.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 1:04:05 1:02:54 1.0
2 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 1:02:30 1:03:30 2.0
3 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 1:03:05 1:04:06 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:05:00 1:04:21 4.0
5 C Cavalier Andrew Murphy 177 1:08:13 1:07:32 5.0
6 C Gold Chain James Rafuse 189 1:13:34 1:11:37 6.0
7 C Gem Peter Greenwood 177 1:17:47 1:17:00 7.0
8 C Osprey Tod MacEachern 165 1:28:45 1:29:24 8.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 1:00:00 0:58:54 1.0
2 C Hypewave Chris Veinot 159 0:58:16 0:59:12 2.0
3 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:57:45 1:00:00 3.0
4 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:59:09 1:00:06 4.0
5 C Gold Chain James Rafuse 189 1:02:53 1:01:13 5.0
6 C Shaman Robert Merchant 195 1:03:30 1:01:18 6.0
7 C Gem Peter Greenwood 177 1:02:20 1:01:43 7.0
8 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:02:51 1:02:13 8.0
9 C Cavalier Andrew Murphy 177 1:06:29 1:05:49 9.0
10 C Osprey Tod MacEachern 165 1:28:50 1:29:29 10.0
11 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 1:35:11 1:35:27 11.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:33:56 0:34:29 1.0
2 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:38:30 0:37:48 2.0
3 C Shaman Robert Merchant 195 0:39:16 0:37:54 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:40:10 0:39:06 4.0
5 C Cavalier Andrew Murphy 177 0:39:35 0:39:11 5.0
6 C Gem Peter Greenwood 177 0:39:40 0:39:16 6.0
7 C Gold Chain James Rafuse 177 0:39:56 0:39:32 7.0
8 C ROGUEWAVE Liz Whyte 198 0:46:59 0:45:10 8.0
9 C Osprey Tod MacEachern 165 0:49:59 0:50:21 9.0
10 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 0:53:49 0:53:58 10.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:25:48 0:26:13 1.0
2 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:27:52 0:27:35 2.0
3 C Gold Chain James Rafuse 177 0:28:39 0:28:22 3.0
4 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:29:40 0:29:07 4.0
5 C Shaman Robert Merchant 195 0:30:17 0:29:14 5.0
6 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:28:50 0:29:18 6.0
7 C Gem Peter Greenwood 177 0:29:52 0:29:34 7.0
8 C Cavalier Andrew Murphy 177 0:29:54 0:29:36 8.0
9 C ROGUEWAVE Liz Whyte 198 0:34:09 0:32:50 9.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1822
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 171 0:20:41 0:20:39 1.0
2 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:21:45 0:21:21 2.0
3 C Osprey Tod MacEachern 183 0:30:07 0:29:34 3.0

www.rnsys.com
[email protected]


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com