event burgee venue burgee

Propeller Wednesday Night Race Series III

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Overall

A Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 1.0 14.0 11.0
2nd A Team Ocean 135 John Roy 27 6.0 DNC 1.0 1.0 1.0 (8.0) 1.0 2.0 20.0 12.0
3rd A HELOC 229 Andrew Childs 72 3.5 4.0 4.0 4.0 (7.0) 2.0 3.0 27.5 20.5
4th A Matador 66 Greg Blunden 48 6.0 DNC 6.0 3.0 3.0 (10.0) 5.0 4.0 37.0 27.0
5th A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 2.0 3.0 7.0 6.0 4.0 8.0 (9.0 DNC) 39.0 30.0
6th A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 6.0 DNC 5.0 5.0 (9.0 DNC) 2.0 6.0 6.0 39.0 30.0
7th A HULA 109 John Grantmyre 78 3.5 9.0 (10.0) 5.0 5.0 4.0 9.0 DNC 45.5 35.5
8th A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 6.0 DNC 7.0 6.0 9.0 DNC (11.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 53.0 42.0
9th A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 5.0 8.0 8.0 8.0 6.0 (9.0 DNC) 8.0 52.0 43.0
10th A Deviation 50271 Stu McCrea 51 6.0 DNC (11.0 DNC) 11.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 56.0 45.0
11th A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 6.0 DNC (11.0 DNC) 9.0 7.0 9.0 7.0 7.0 56.0 45.0
12th A Hard 1 129 Matt Archibald 69 6.0 DNC 10.0 (11.0 DNC) 9.0 DNC 11.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 65.0 54.0

B Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 5.0 2.0 2.0 (6.0) 5.0 1.0 1.0 22.0 16.0
2nd B Can 63 982 Robert Stevens 114 8.0 DNC (10.0 DNC) 1.0 1.5 2.0 3.0 2.0 27.5 17.5
3rd B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 2.0 7.5 (10.0) 7.0 6.0 2.0 3.0 37.5 27.5
4th B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 7.0 5.0 (9.0) 3.0 1.0 5.0 7.0 37.0 28.0
5th B Painkiller 222 Filbee 111 1.0 1.0 6.0 4.0 7.0 11.0 (13.0 DNC) 43.0 30.0
6th B Highlander 34440 Dan Pride 126 8.0 DNC 4.0 4.0 (10.0) 4.0 8.0 5.0 43.0 33.0
7th B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 8.0 DNC 10.0 DNC 5.0 1.5 (13.0 DNC) 7.0 4.0 48.5 35.5
8th B Flux 256 Jordan McNeil 135 8.0 DNC 3.0 8.0 11.0 (13.0 DNC) 6.0 6.0 55.0 42.0
9th B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 8.0 DNC 10.0 DNC (14.0 DNC) 5.0 3.0 10.0 8.0 58.0 44.0
10th B Colmonell 142 Scott Christie 132 8.0 DNC 10.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 9.0 4.0 11.0 64.0 50.0
11th B Glenesk 32 Mike Archibald 111 4.0 10.0 DNF 7.0 9.0 (13.0 DNC) 12.0 13.0 DNC 68.0 55.0
12th B Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 6.0 6.0 11.0 12.0 11.0 (16.0) 12.0 74.0 58.0
13th B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 3.0 7.5 14.0 DNS 14.0 12.0 (15.0) 9.5 75.0 60.0
14th B Can 550 550 Stu McCrae 117 8.0 DNC 10.0 DNC 3.0 15.0 DNC 13.0 DNC (17.0 DNC) 13.0 DNC 79.0 62.0
15th B Mischief 22440 Geoff Costwell 87 8.0 DNC 10.0 DNC 14.0 DNC (15.0 DNC) 8.0 9.0 13.0 DNC 77.0 62.0
16th B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 8.0 DNC 10.0 DNC 12.0 13.0 10.0 (14.0) 9.5 76.5 62.5
17th B Nauti Boys 101 Chris Davis 144 8.0 DNC 10.0 DNC 14.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 13.0 DNC 86.0 71.0

C Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st C Gold Chain 481 James Rafuse 177 (3.0) 1.5 2.0 1.0 2.0 2.0 3.0 14.5 11.5
2nd C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 2.0 4.0 1.0 3.0 (6.0 DNC) 1.0 1.0 18.0 12.0
3rd C Gem 601 Peter Greenwood 177 1.0 3.0 3.0 2.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) 22.0 15.0
4th C Shaman 27 Robert Merchant 183 5.0 1.5 7.0 DNC 6.0 DNC 1.0 (8.0 DNC) 7.0 DNC 35.5 27.5
5th C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 4.0 5.0 5.0 5.0 4.0 (7.0) 5.0 35.0 28.0
6th C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 (6.0) 6.0 6.0 6.0 DNC 5.0 4.0 2.0 35.0 29.0
7th C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 4.0 6.0 DNC 6.0 7.0 DNC 41.0 34.0
8th C Sail Training 4 Agustin Ferrario 177 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (8.0 DNC) 4.0 45.0 37.0
9th C Sail Training 5 Agustin Ferrario 177 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 5.0 6.0 44.0 37.0

J/24 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 (5.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 15.0 10.0
2nd J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 (3.0) 3.0 1.0 3.0 DNC 2.0 3.0 1.0 16.0 13.0
3rd J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 2.0 4.0 (5.0 DNC) 1.0 4.0 DNC 2.0 3.0 21.0 16.0
4th J/24 Lifted 4025 Evan Petley-Jones 159 1.0 1.0 (5.0 DNC) 3.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 22.0 17.0
5th J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 4.0 (6.0 RAF) 3.0 3.0 DNC 4.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 28.0 22.0
6th J/24 Sam 578 Dalzell 159 (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 3.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 31.0 25.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:41:16 0:50:03 1.0
2 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:43:01 0:51:54 2.0
3 A HELOC 229 Andrew Childs 72 0:44:36 0:51:55 3.5
3 A HULA 109 John Grantmyre 90 0:45:56 0:51:55 3.5
5 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:47:48 0:54:17 5.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1850
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:52:30 1:06:06 1.0
2 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:55:21 1:07:08 2.0
3 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:56:03 1:07:38 3.0
4 A HELOC 229 Andrew Childs 72 0:59:22 1:09:07 4.0
5 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 1:01:21 1:09:40 5.0
6 A Matador 66 Greg Blunden 48 0:57:31 1:09:46 6.0
7 A Flying V 50959 Ian MacKillop 84 1:01:26 1:10:07 7.0
8 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 1:02:32 1:11:01 8.0
9 A HULA 109 John Grantmyre 90 1:03:39 1:11:56 9.0
10 A Hard 1 129 Matt Archibald 69 1:01:53 1:12:24 10.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:41:13 0:51:54 1.0
2 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:43:03 0:52:13 2.0
3 A Matador 66 Greg Blunden 48 0:45:04 0:54:40 3.0
4 A HELOC 229 Andrew Childs 72 0:47:18 0:55:04 4.0
5 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 0:48:55 0:55:33 5.0
6 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 0:47:30 0:55:52 6.0
7 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:47:42 0:57:33 7.0
8 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:51:09 0:58:05 8.0
9 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:49:17 0:59:28 9.0
10 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:51:49 0:59:43 10.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1929
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:08:53 0:11:11 1.0
2 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:09:41 0:11:45 2.0
3 A Matador 66 Greg Blunden 48 0:09:59 0:12:07 3.0
4 A HELOC 229 Andrew Childs 72 0:11:39 0:13:34 4.0
5 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:11:58 0:13:48 5.0
6 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:11:49 0:14:15 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:11:52 0:14:19 7.0
8 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:13:09 0:14:56 8.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Deviation 50271 Stu McCrea 51 0:49:19 0:59:30 1.0
2 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 0:54:17 1:01:39 2.0
3 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:51:38 1:02:38 3.0
4 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:52:49 1:03:44 4.0
5 A HULA 109 John Grantmyre 90 0:58:20 1:05:55 5.0
6 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:58:18 1:06:12 6.0
7 A HELOC 229 Andrew Childs 72 0:57:46 1:07:15 7.0
8 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:54:06 1:08:07 8.0
9 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:57:34 1:09:28 9.0
10 A Matador 66 Greg Blunden 48 0:58:31 1:10:59 10.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1813
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 1:00:15 1:15:51 1.0
2 A HELOC 229 Andrew Childs 72 1:07:21 1:18:24 2.0
3 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:06:29 1:20:38 3.0
4 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:10:33 1:21:19 4.0
5 A Matador 66 Greg Blunden 48 1:08:22 1:22:55 5.0
6 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 1:13:24 1:23:21 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 1:12:32 1:27:31 7.0
8 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1:13:36 1:28:48 8.0

R7 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:37:40 0:45:41 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:36:32 0:46:00 2.0
3 A HELOC 229 Andrew Childs 72 0:39:40 0:46:11 3.0
4 A Matador 66 Greg Blunden 48 0:38:53 0:47:10 4.0
5 A Flying V 50959 Ian MacKillop 84 0:42:12 0:48:10 5.0
6 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 0:43:10 0:49:01 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:41:18 0:49:50 7.0
8 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:44:46 0:50:50 8.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Painkiller 222 Filbee 111 0:40:10 0:43:54 1.0
2 B Persistence 41465 Mike Hoyt 132 0:42:31 0:44:59 2.0
3 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 0:44:14 0:46:35 3.0
4 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:43:54 0:46:39 4.0
5 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:43:53 0:48:25 5.0
6 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 0:48:30 0:48:51 6.0
7 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:45:28 0:49:27 7.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1855
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Painkiller 222 Filbee 111 0:33:48 0:36:56 1.0
2 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:34:18 0:37:50 2.0
3 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:35:57 0:37:51 3.0
4 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0:35:51 0:38:16 4.0
5 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:36:52 0:40:06 5.0
6 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 0:41:18 0:41:36 6.0
7 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:38:39 0:42:02 7.5
7 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 0:39:55 0:42:02 7.5
9 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 DNF   10.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1850
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 982 Robert Stevens 114 0:45:21 0:49:19 1.0
2 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:46:30 0:51:18 2.0
3 B Can 550 550 Stu McCrae 117 0:48:41 0:52:42 3.0
4 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0:50:25 0:53:49 4.0
5 B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 0:51:50 0:53:51 5.0
6 B Painkiller 222 Filbee 111 0:52:44 0:57:38 6.0
7 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:55:20 0:58:48 7.0
8 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:59:49 1:02:59 8.0
9 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:58:14 1:03:20 9.0
10 B Persistence 41465 Mike Hoyt 132 1:03:07 1:06:46 10.0
11 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 1:11:03 1:11:34 11.0
12 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 1:09:48 1:11:52 12.0
13 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 DNS   14.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1934
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 982 Robert Stevens 114 0:11:09 0:12:08 1.5
1 B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 0:11:41 0:12:08 1.5
3 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:12:30 0:13:36 3.0
4 B Painkiller 222 Filbee 111 0:13:38 0:14:54 4.0
5 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0:13:42 0:15:07 5.0
6 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:14:25 0:15:54 6.0
7 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:14:55 0:16:13 7.0
8 B Colmonell 142 Scott Christie 150 0:16:17 0:16:46 8.0
9 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:15:49 0:16:48 9.0
10 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0:15:53 0:16:57 10.0
11 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:16:07 0:16:58 11.0
12 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 0:17:27 0:17:35 12.0
13 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 0:18:23 0:18:56 13.0
14 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 0:18:22 0:19:20 14.0

R5 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:59:15 1:04:27 1.0
2 B Can 63 982 Robert Stevens 114 0:59:51 1:05:06 2.0
3 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0:59:37 1:05:46 3.0
4 B Highlander 34440 Dan Pride 126 1:02:41 1:06:55 4.0
5 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 123 1:02:53 1:07:27 5.0
6 B Persistence 41465 Mike Hoyt 132 1:04:54 1:08:39 6.0
7 B Painkiller 222 Filbee 111 1:04:21 1:10:19 7.0
8 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 1:03:47 1:10:22 8.0
9 B Colmonell 142 Scott Christie 150 1:10:26 1:12:31 9.0
10 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 168 1:12:31 1:12:44 10.0
11 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 1:12:15 1:12:46 11.0
12 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 1:11:41 1:15:29 12.0

R6 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1818
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:56:55 1:02:47 1.0
2 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:57:48 1:02:52 2.0
3 B Can 63 982 Robert Stevens 114 0:59:02 1:04:12 3.0
4 B Colmonell 142 Scott Christie 150 1:02:33 1:04:24 4.0
5 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:59:50 1:05:05 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 1:03:12 1:06:33 6.0
7 B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 1:04:28 1:06:58 7.0
8 B Highlander 34440 Dan Pride 126 1:03:07 1:07:23 8.0
9 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 1:02:25 1:08:51 9.0
10 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 1:02:44 1:09:12 10.0
11 B Painkiller 222 Filbee 111 1:04:44 1:10:44 11.0
12 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 1:07:00 1:11:12 12.0
13 B Nauti Boys 101 Chris Davis 162 1:17:07 1:18:01 13.0
14 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 1:15:56 1:18:11 14.0
15 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 1:14:21 1:18:18 15.0
16 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 1:20:37 1:21:12 16.0

R7 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:25:25 0:28:02 1.0
2 B Can 63 982 Robert Stevens 114 0:26:03 0:28:20 2.0
3 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:26:04 0:28:21 3.0
4 B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 0:27:21 0:28:25 4.0
5 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0:26:38 0:28:26 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:28:09 0:29:39 6.0
7 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:27:24 0:29:48 7.0
8 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0:27:42 0:30:33 8.0
9 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 0:30:08 0:31:44 9.5
9 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 0:30:49 0:31:44 9.5
11 B Colmonell 142 Scott Christie 150 0:32:36 0:33:34 11.0
12 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 0:33:39 0:33:54 12.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1853
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:40:56 0:40:32 1.0
2 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:41:53 0:40:46 2.0
3 C Gold Chain 481 James Rafuse 189 0:41:55 0:40:48 3.0
4 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 0:45:08 0:43:23 4.0
5 C Shaman 27 Robert Merchant 195 0:45:16 0:43:42 5.0
6 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 0:45:19 0:44:52 6.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:24:21 0:24:06 1.5
1 C Shaman 27 Robert Merchant 195 0:24:58 0:24:06 1.5
3 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:24:32 0:24:17 3.0
4 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:25:21 0:24:41 4.0
5 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 0:26:58 0:25:55 5.0
6 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 0:26:59 0:26:43 6.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1855
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:35:54 0:35:33 1.0
2 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:36:04 0:35:42 2.0
3 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:39:19 0:38:55 3.0
4 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 198 0:50:50 0:48:52 4.0
5 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 0:53:35 0:51:30 5.0
6 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 0:53:17 0:52:45 6.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1939
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:13:12 0:13:04 1.0
2 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:14:48 0:14:39 2.0
3 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:15:15 0:15:06 3.0
4 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 198 0:16:31 0:15:53 4.0
5 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 0:17:06 0:16:26 5.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Shaman 27 Robert Merchant 195 0:36:53 0:35:36 1.0
2 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:38:44 0:38:21 2.0
3 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:38:55 0:38:32 3.0
4 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 0:44:11 0:42:28 4.0
5 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 0:43:17 0:42:51 5.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1823
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:49:27 0:48:57 1.0
2 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:49:40 0:49:10 2.0
3 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:57:51 0:57:16 3.0
4 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 1:00:08 0:59:32 4.0
5 C Sail Training 5 Agustin Ferrario 177 1:00:42 1:00:06 5.0
6 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 1:02:44 1:01:51 6.0
7 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 1:06:43 1:04:08 7.0

R7 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:22:22 0:22:09 1.0
2 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 0:23:52 0:23:38 2.0
3 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:25:31 0:25:16 3.0
4 C Sail Training 4 Agustin Ferrario 177 0:25:44 0:25:29 4.0
5 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 0:28:08 0:27:03 5.0
6 C Sail Training 5 Agustin Ferrario 177 0:27:58 0:27:41 6.0

R1 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Lifted 4025 Evan Petley-Jones 159 1 1.0
2 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 2 2.0
3 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 3 3.0
4 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 4 4.0
5 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 5 5.0

R2 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Lifted 4025 Evan Petley-Jones 159 1 1.0
2 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 2 2.0
3 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 3 3.0
4 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 4 4.0
5 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 RAF 6.0

R3 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 1 1.0
2 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 2 2.0
3 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 3 3.0
4 J/24 Sam 578 Dalzell 159 4 4.0

R4 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 1 1.0
2 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 2 2.0

R5 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 1 1.0
2 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 2 2.0
3 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 DNF 4.0

R6 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 1 1.0
2 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 2 2.0
3 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 3 3.0

R7 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 1 1.0
2 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 2 2.0
3 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 3 3.0


http://www.rnsys.com/raceseries/wednesday-night-race-series-iii.html
racedirector@rnsys.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com