event burgee venue burgee

Keiths/Patagonia Wednesday Night Race Series II

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Overall

A Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st A Team Ocean 135 John Roy 27 2.0 (4.0) 1.0 2.0 3.0 1.0 2.0 15.0 11.0
2nd A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 3.0 1.0 2.0 3.0 4.0 (6.5) 4.0 23.5 17.0
3rd A Venturesome 47 Ben Maloney 48 1.0 5.0 5.0 (14.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 1.0 43.0 29.0
4th A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 (14.0 DNC) 2.0 11.0 5.0 8.0 3.0 8.0 51.0 37.0
5th A Matador 66 Greg Blunden 48 4.0 7.0 3.0 8.0 12.0 DNC (13.0 DNC) 3.0 50.0 37.0
6th A HULA 109 John Grantmyre 78 5.0 9.0 9.0 (11.0) 2.0 6.5 6.0 48.5 37.5
7th A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 8.0 3.0 8.0 9.0 5.0 (12.0) 5.0 50.0 38.0
8th A HELOC 229 Andrew Childs 72 (14.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 6.0 6.0 4.0 9.0 DNC 54.0 40.0
9th A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 6.0 11.0 DNC 7.0 1.0 9.0 (13.0 DNC) 9.0 DNC 56.0 43.0
10th A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 (12.0) 6.0 10.0 4.0 10.0 9.0 7.0 58.0 46.0
11th A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 9.0 (11.0 DNC) 6.0 7.0 7.0 10.0 9.0 DNC 59.0 48.0
12th A Deviation 50271 Stu McCrea 51 (14.0 DNC) 11.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 2.0 9.0 DNC 65.0 51.0
13th A Hard 1 129 Matt Archibald 63 7.0 11.0 DNF (13.0) 10.0 12.0 DNF 11.0 9.0 DNC 73.0 60.0
14th A Agincourt 430 Bob Cragg 18 10.0 11.0 DNC (14.0 DNC) 14.0 DNC 12.0 DNC 8.0 9.0 DNC 78.0 64.0
15th A Castanea 51108 Paul Conrod 66 11.0 8.0 12.0 (13.0) 12.0 DNC 13.0 DNC 9.0 DNC 78.0 65.0
16th A Ramillies 52556 James Wilson 54 (14.0 DNF) 11.0 DNC 14.0 DNC 12.0 12.0 DNC 13.0 DNC 9.0 DNC 85.0 71.0

B Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 (6.0) 5.0 1.0 1.0 6.0 1.0 3.0 23.0 17.0
2nd B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 2.0 (8.0) 8.0 3.0 1.0 2.0 6.0 30.0 22.0
3rd B Highlander 34440 Dan Pride 126 5.0 2.0 5.0 6.0 7.0 (14.0 DNC) 4.0 43.0 29.0
4th B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 3.0 6.0 10.0 2.0 (11.0) 11.0 1.0 44.0 33.0
5th B Can 63 63 Robert Stevens 114 1.0 4.0 12.0 12.0 DNC (13.0 DNC) 3.0 2.0 47.0 34.0
6th B Mischief 22440 Geoff Costwell 87 7.0 (10.0 DNC) 7.0 9.0 4.0 4.0 5.0 46.0 36.0
7th B Painkiller 222 Filbee 111 4.0 7.0 3.0 7.0 (13.0 DNC) 6.0 10.0 DNC 50.0 37.0
8th B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 8.0 9.0 (11.0) 4.0 2.0 9.0 7.0 50.0 39.0
9th B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 (12.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 12.0 DNC 3.0 5.0 10.0 DNC 56.0 44.0
10th B Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 (10.0) 1.0 9.0 10.0 10.0 10.0 8.0 58.0 48.0
11th B Flux 256 Jordan McNeil 135 12.0 DNC 10.0 DNC 2.0 12.0 DNC 5.0 (14.0 DNF) 10.0 DNC 65.0 51.0
12th B Colmonell 142 Scott Christie 132 (12.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 8.0 9.0 8.0 10.0 DNC 63.0 51.0
13th B Redemption 376 Bill Adams 117 12.0 DNC 10.0 DNC (14.0 DNC) 5.0 8.0 7.0 10.0 DNC 66.0 52.0
14th B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 12.0 DNF 3.0 (14.0 DNC) 11.0 12.0 12.0 10.0 DNC 74.0 60.0
15th B Glenesk 32 Mike Archibald 111 9.0 10.0 DNC (14.0 DNC) 12.0 DNC 13.0 DNC 14.0 DNC 10.0 DNC 82.0 68.0
16th B Easy Company 54372 Scott MacLeod 138 12.0 DNC 10.0 DNC 13.0 12.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 10.0 DNC 84.0 70.0
17th B Can 550 550 Stu McCrae 117 12.0 DNC 10.0 DNC (14.0 DNC) 12.0 DNC 13.0 DNC 14.0 DNC 10.0 DNF 85.0 71.0

C Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 10.0 8.0
2nd C Gold Chain 481 James Rafuse 177 2.0 4.0 2.0 3.0 2.0 (5.0) 1.0 19.0 14.0
3rd C Gem 601 Peter Greenwood 177 3.0 3.0 4.0 (6.0) 3.0 6.0 4.0 29.0 23.0
4th C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 5.0 1.0 3.0 7.0 5.0 (8.0) 5.0 34.0 26.0
5th C Sail Training 5 Agustin Ferrario 177 4.0 5.0 (11.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 2.0 6.0 43.0 32.0
6th C FRED 3717 Michael Traves 159 (9.0 DNC) 6.0 5.0 8.0 DNC 7.0 DNC 4.0 3.0 42.0 33.0
7th C YELLOW KIRBY 53 Ritchie 171 9.0 DNC 9.0 DNC (11.0 DNC) 1.0 7.0 DNS 3.0 8.0 DNC 48.0 37.0
8th C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 6.0 (9.0 DNC) 7.0 4.0 7.0 DNC 7.0 8.0 DNC 48.0 39.0
9th C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 7.0 (9.0 DNF) 8.0 5.0 4.0 9.0 7.0 49.0 40.0
10th C Shaman 27 Robert Merchant 177 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 8.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 8.0 DNC 58.0 47.0
11th C   4 Mathieu Jolin 177 8.0 9.0 DNF 9.0 8.0 DNC 7.0 DNC (10.0) 8.0 DNC 59.0 49.0
12th C Heeler 000 Barry Mosher 165 9.0 DNC 9.0 DNC (11.0 OCS) 8.0 DNC 7.0 DNC 11.0 DNC 8.0 DNC 63.0 52.0

J/24 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 3.0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 (4.0) 16.0 12.0
2nd J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 1.0 (5.0) 3.0 2.0 1.0 2.0 3.0 17.0 12.0
3rd J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 2.0 2.0 (4.0) 3.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 17.0 13.0
4th J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 (4.0) 3.0 2.0 3.0 DNC 2.0 4.0 DNC 2.0 20.0 16.0
5th J/24 Sam 578 Dalzell 159 (5.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 5.0 DNC 30.0 25.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 1:00:29 1:13:22 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:58:46 1:13:59 2.0
3 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:03:01 1:16:26 3.0
4 A Matador 66 Greg Blunden 48 1:03:04 1:16:30 4.0
5 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:08:01 1:18:24 5.0
6 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 1:07:43 1:19:38 6.0
7 A Hard 1 129 Matt Archibald 63 1:08:53 1:21:25 7.0
8 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 1:10:53 1:22:56 8.0
9 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 1:10:13 1:24:43 9.0
10 A Agincourt 430 Bob Cragg 30 1:08:11 1:25:23 10.0
11 A Castanea 51108 Paul Conrod 84 1:15:44 1:26:26 11.0
12 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1:12:33 1:27:32 12.0
13 A Ramillies 52556 James Wilson 54 DNF   14.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:40:46 2:02:13 1.0
2 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 1:53:15 2:08:37 2.0
3 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 1:52:04 2:11:07 3.0
4 A Team Ocean 135 John Roy 27 1:45:32 2:12:52 4.0
5 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 1:53:14 2:17:21 5.0
6 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 69 1:58:23 2:18:31 6.0
7 A Matador 66 Greg Blunden 48 1:54:20 2:18:41 7.0
8 A Castanea 51108 Paul Conrod 84 2:09:25 2:27:42 8.0
9 A HULA 109 John Grantmyre 78 2:08:26 2:28:02 9.0
10 A Hard 1 129 Matt Archibald 63 DNF   11.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1850
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:35:46 0:45:02 1.0
2 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:38:17 0:46:26 2.0
3 A Matador 66 Greg Blunden 48 0:39:10 0:47:30 3.0
4 A HELOC 229 Andrew Childs 72 0:41:09 0:47:54 4.0
5 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 0:40:21 0:48:56 5.0
6 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:41:09 0:49:39 6.0
7 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 0:42:26 0:49:54 7.0
8 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 0:43:40 0:51:05 8.0
9 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:44:28 0:51:15 9.0
10 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:42:30 0:51:17 10.0
11 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 0:45:38 0:51:49 11.0
12 A Castanea 51108 Paul Conrod 84 0:46:17 0:52:49 12.0
13 A Hard 1 129 Matt Archibald 63 0:45:50 0:54:10 13.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 1:11:23 1:23:57 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 1:06:42 1:23:59 2.0
3 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:11:12 1:26:22 3.0
4 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1:12:37 1:27:37 4.0
5 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 1:19:59 1:30:50 5.0
6 A HELOC 229 Andrew Childs 72 1:18:18 1:31:09 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 1:16:50 1:32:42 7.0
8 A Matador 66 Greg Blunden 48 1:18:02 1:34:39 8.0
9 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 1:21:11 1:34:59 9.0
10 A Hard 1 129 Matt Archibald 63 1:21:28 1:36:17 10.0
11 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:24:26 1:37:19 11.0
12 A Ramillies 52556 James Wilson 54 1:26:17 1:43:34 12.0
13 A Castanea 51108 Paul Conrod 84 1:32:21 1:45:23 13.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Deviation 50271 Stu McCrea 51 1:09:39 1:24:02 1.0
2 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:13:00 1:24:08 2.0
3 A Team Ocean 135 John Roy 27 1:07:19 1:24:45 3.0
4 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:12:40 1:28:08 4.0
5 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 1:17:54 1:28:28 5.0
6 A HELOC 229 Andrew Childs 72 1:16:08 1:28:38 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 1:14:12 1:29:32 7.0
8 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 1:19:04 1:29:47 8.0
9 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 1:17:26 1:31:04 9.0
10 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1:16:44 1:32:35 10.0
11 A Hard 1 129 Matt Archibald 63 DNF   12.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:48:03 1:00:30 1.0
2 A Deviation 50271 Stu McCrea 51 0:56:24 1:08:03 2.0
3 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 1:03:08 1:11:42 3.0
4 A HELOC 229 Andrew Childs 72 1:02:20 1:12:34 4.0
5 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 1:00:34 1:13:28 5.0
6 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:00:45 1:13:41 6.5
6 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:03:56 1:13:41 6.5
8 A Agincourt 430 Bob Cragg 30 0:59:58 1:15:06 8.0
9 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1:02:31 1:15:26 9.0
10 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 1:03:17 1:16:21 10.0
11 A Hard 1 129 Matt Archibald 63 1:04:45 1:16:32 11.0
12 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 1:09:14 1:18:37 12.0

R7 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 1:11:30 1:26:43 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 1:09:15 1:27:11 2.0
3 A Matador 66 Greg Blunden 48 1:15:17 1:31:19 3.0
4 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:18:23 1:35:04 4.0
5 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 1:22:40 1:36:43 5.0
6 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:30:28 1:44:16 6.0
7 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 69 1:30:48 1:46:14 7.0
8 A McMac 506 McDermott/Macdonald 87 1:35:47 1:48:46 8.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 63 Robert Stevens 114 1:03:10 1:08:42 1.0
2 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 123 1:06:29 1:11:18 2.0
3 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 1:05:37 1:11:22 3.0
4 B Painkiller 222 Filbee 111 1:05:23 1:11:27 4.0
5 B Highlander 34440 Dan Pride 126 1:08:41 1:13:20 5.0
6 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 1:07:10 1:14:06 6.0
7 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 1:07:22 1:14:19 7.0
8 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 1:11:00 1:14:46 8.0
9 B Glenesk 32 Mike Archibald 111 1:11:35 1:18:13 9.0
10 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 1:19:53 1:20:28 10.0
11 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 DNF   12.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 1:53:28 1:54:17 1.0
2 B Highlander 34440 Dan Pride 126 1:47:09 1:54:24 2.0
3 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 1:52:44 1:56:04 3.0
4 B Can 63 63 Robert Stevens 114 1:48:57 1:58:30 4.0
5 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 1:47:48 1:58:55 5.0
6 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 1:49:57 1:59:35 6.0
7 B Painkiller 222 Filbee 111 1:49:37 1:59:47 7.0
8 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 1:53:16 2:04:57 8.0
9 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 2:04:09 2:10:44 9.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1855
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:38:05 0:42:01 1.0
2 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:40:33 0:42:42 2.0
3 B Painkiller 222 Filbee 111 0:39:34 0:43:14 3.0
4 B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 0:42:05 0:43:43 4.0
5 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0:41:21 0:44:09 5.0
6 B Colmonell 142 Scott Christie 132 0:42:22 0:44:49 6.0
7 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 0:41:37 0:45:55 7.0
8 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0:41:49 0:46:08 8.0
9 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 0:46:06 0:46:26 9.0
10 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:43:29 0:47:18 10.0
11 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 0:46:05 0:48:32 11.0
12 B Can 63 63 Robert Stevens 114 0:45:50 0:49:51 12.0
13 B Easy Company 54372 Scott MacLeod 138 0:48:10 0:50:29 13.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 1:12:13 1:19:40 1.0
2 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 1:14:56 1:21:30 2.0
3 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 1:14:52 1:22:35 3.0
4 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 1:20:31 1:24:47 4.0
5 B Redemption 376 Bill Adams 117 1:18:37 1:25:06 5.0
6 B Highlander 34440 Dan Pride 126 1:20:58 1:26:26 6.0
7 B Painkiller 222 Filbee 111 1:19:35 1:26:58 7.0
8 B Colmonell 142 Scott Christie 132 1:23:15 1:28:04 8.0
9 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 1:21:35 1:30:00 9.0
10 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 1:27:46 1:30:46 10.0
11 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 1:35:55 1:38:46 11.0

R5 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 1:05:10 1:11:53 1.0
2 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 1:09:27 1:13:08 2.0
3 B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 1:10:49 1:13:34 3.0
4 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 1:06:57 1:13:51 4.0
5 B Flux 256 Jordan McNeil 135 1:10:14 1:13:57 5.0
6 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 1:07:28 1:14:26 6.0
7 B Highlander 34440 Dan Pride 126 1:12:34 1:17:28 7.0
8 B Redemption 376 Bill Adams 117 1:12:07 1:18:04 8.0
9 B Colmonell 142 Scott Christie 132 1:13:55 1:18:12 9.0
10 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 1:17:14 1:19:53 10.0
11 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 126 1:15:23 1:20:29 11.0
12 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 168 1:22:02 1:22:16 12.0

R6 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:45:44 0:50:27 1.0
2 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0:47:44 0:52:39 2.0
3 B Can 63 63 Robert Stevens 114 0:52:44 0:57:21 3.0
4 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 0:54:54 1:00:34 4.0
5 B Hummin' 23 Bill Haliburton 144 0:59:09 1:01:27 5.0
6 B Painkiller 222 Filbee 111 0:58:39 1:04:05 6.0
7 B Redemption 376 Bill Adams 117 1:00:13 1:05:11 7.0
8 B Colmonell 142 Scott Christie 150 1:10:36 1:12:42 8.0
9 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 1:09:49 1:13:31 9.0
10 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 1:13:11 1:15:41 10.0
11 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 1:17:42 1:24:31 11.0
12 B Fuzzy Logic 54332 Sue Molloy 150 1:42:29 1:45:31 12.0
13 B Flux 256 Jordan McNeil 135 DNF   14.0

R7 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 1:09:25 1:15:30 1.0
2 B Can 63 63 Robert Stevens 114 1:14:00 1:20:29 2.0
3 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 1:12:58 1:20:30 3.0
4 B Highlander 34440 Dan Pride 126 1:16:20 1:21:30 4.0
5 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 1:16:52 1:24:48 5.0
6 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 1:20:20 1:28:37 6.0
7 B Just Add Water 008 Jesleine Kujath 135 1:35:11 1:40:14 7.0
8 B Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 1:38:12 1:41:34 8.0
9 B Can 550 550 Stu McCrae 117 DNF   10.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:58:48 0:58:13 1.0
2 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 1:00:21 0:59:45 2.0
3 C Gem 601 Peter Greenwood 177 1:00:45 1:00:09 3.0
4 C Sail Training 5 Agustin Ferrario 189 1:01:58 1:00:19 4.0
5 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 1:03:52 1:01:24 5.0
6 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 198 1:04:02 1:01:33 6.0
7 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 1:04:57 1:04:18 7.0
8 C   4 Mathieu Jolin 177 1:07:43 1:07:02 8.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 1:48:00 1:43:49 1.0
2 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:45:21 1:44:18 2.0
3 C Gem 601 Peter Greenwood 177 1:45:22 1:44:19 3.0
4 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 1:46:29 1:45:25 4.0
5 C Sail Training 5 Agustin Ferrario 177 1:50:22 1:49:16 5.0
6 C FRED 3717 Michael Traves 171 1:49:33 1:49:24 6.0
7 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 DNF   9.0
7 C   4 Mathieu Jolin 177 DNF   9.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:38:10 0:37:47 1.0
2 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:39:59 0:39:35 2.0
3 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 0:42:37 0:40:58 3.0
4 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:41:36 0:41:11 4.0
5 C FRED 3717 Michael Traves 171 0:41:21 0:41:17 5.0
6 C Shaman 27 Robert Merchant 189 0:42:56 0:41:47 6.0
7 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 198 0:43:47 0:42:05 7.0
8 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 0:44:41 0:44:14 8.0
9 C   4 Mathieu Jolin 189 0:49:14 0:47:55 9.0
10 C Heeler 000 Barry Mosher 165 OCS   11.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY 53 Ritchie 171 1:10:08 1:10:02 1.0
2 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:15:42 1:14:57 2.0
3 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 1:17:17 1:16:31 3.0
4 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 1:17:54 1:16:48 4.0
5 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 1:19:24 1:18:36 5.0
6 C Gem 601 Peter Greenwood 177 1:20:18 1:19:30 6.0
7 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 1:23:05 1:19:52 7.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:56:55 0:55:24 1.0
2 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:56:59 0:56:25 2.0
3 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:57:57 0:57:22 3.0
4 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 0:59:45 0:59:09 4.0
5 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 1:02:21 0:59:56 5.0
6 C YELLOW KIRBY 53 Ritchie 171 DNS   7.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:45:26 0:44:59 1.0
2 C Sail Training 5 Agustin Ferrario 177 0:47:05 0:46:37 2.0
3 C YELLOW KIRBY 53 Ritchie 171 0:47:54 0:47:50 3.0
4 C FRED 3717 Michael Traves 171 0:48:50 0:48:46 4.0
5 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:51:55 0:51:24 5.0
6 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:55:49 0:55:16 6.0
7 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 1:01:16 1:00:24 7.0
8 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 1:03:41 1:01:13 8.0
9 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 1:04:57 1:04:18 9.0
10 C   4 Mathieu Jolin 189 1:10:40 1:08:47 10.0

R7 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 1:03:38 1:03:00 1.0
2 C Luna 787 Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:04:14 1:03:36 2.0
3 C FRED 3717 Michael Traves 171 1:08:45 1:08:39 3.0
4 C Gem 601 Peter Greenwood 189 1:15:48 1:13:47 4.0
5 C BANDIT 34562 J. MacInnes/V. Sadler 198 1:21:39 1:18:29 5.0
6 C Sail Training 5 Agustin Ferrario 177 1:19:44 1:18:56 6.0
7 C Ladies 22 6 Margo Coughlin 177 1:20:42 1:19:54 7.0

R1 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 1 1.0
2 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 2 2.0
3 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 3 3.0
4 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 4 4.0

R2 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 1 1.0
2 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 2 2.0
3 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 3 3.0
4 J/24 Sam 578 Dalzell 159 4 4.0
5 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 5 5.0

R3 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 1 1.0
2 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 2 2.0
3 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 3 3.0
4 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 4 4.0
5 J/24 Sam 578 Dalzell 159 5 5.0

R4 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 1 1.0
2 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 2 2.0

R5 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 1 1.0
2 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 2 2.0
3 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 3 3.0

R6 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 1 1.0
2 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 2 2.0
3 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 3 3.0

R7 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Sailno Helm Rating Place Points
1 J/24 Barely Legal 431 Reid/Wedlake/Simpson 159 1 1.0
2 J/24 Hypewave 3968 Chris Veinot 159 2 2.0
3 J/24 Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 3 3.0
4 J/24 Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 4 4.0


http://www.rnsys.com/raceseries/wednesday-night-race-series-ii.html
racedirector@rnsys.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com