event burgee venue burgee

Keith's Wednesday Night Race Series II

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Weds Series II

A Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st A Yardsail Roby Douglas 48 3.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 19.0 9.0
2nd A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1.0 2.0 2.0 (4.0) 3.0 3.0 3.5 18.5 14.5
3rd A HELOC Andrew Childs 72 4.0 5.5 1.0 5.0 7.0 4.0 (9.0 DNC) 35.5 26.5
4th A BRILLIANCE Todd Calder 51 6.0 7.0 6.0 (8.0 DNC) 4.0 5.0 3.5 39.5 31.5
5th A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 (13.0 DNC) 3.0 10.0 DNC 8.0 DNC 2.0 6.0 9.0 DNC 51.0 38.0
6th A Matador Greg Blunden 48 (13.0 RET) 4.0 10.0 DNC 8.0 DNC 6.0 2.0 9.0 DNC 52.0 39.0
7th A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 5.0 (8.0) 8.0 8.0 DNC 5.0 8.0 5.0 47.0 39.0
8th A Fortyseven Ben Maloney 48 9.0 9.0 (10.0 DNC) 3.0 9.0 10.0 1.0 51.0 41.0
9th A Barchetta Steve Davis 33 (13.0 DNC) 10.0 4.0 2.0 10.0 7.0 9.0 DNC 55.0 42.0
10th A Castanea Paul Conrod 66 2.0 5.5 9.0 8.0 DNC 12.0 DNC (14.0 DNC) 9.0 DNC 59.5 45.5
11th A CrackerJack !!! Peter Traves 69 7.0 (13.0) 7.0 8.0 RET 8.0 11.0 6.0 60.0 47.0
12th A Black Pearl Ross Leighton 51 8.0 11.0 5.0 8.0 DNC (12.0 DNC) 9.0 7.0 60.0 48.0
13th A Flying V Ian MacKillop 66 13.0 RET 12.0 3.0 8.0 DNC 12.0 DNC (14.0 DNC) 9.0 DNC 71.0 57.0
14th A Njord Blaine McNeil 78 10.0 (14.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 RET 11.0 12.0 8.0 73.0 59.0
15th A Deviation Stu McCrea 51 13.0 DNC (14.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 12.0 DNC 14.0 DNF 9.0 DNC 80.0 66.0

B Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st B Can 63 Robert Stevens 114 1.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 11.0 8.0
2nd B Just Add Water Jesleine Baker 135 (5.0) 4.0 2.0 4.0 5.0 2.0 5.0 27.0 22.0
3rd B Goat Whisperer Dale Robertson 117 7.0 3.0 8.0 2.0 (9.0) 4.0 2.0 35.0 26.0
4th B Persistence Mike Hoyt 114 3.0 7.0 3.0 (11.0 RET) 6.0 6.0 3.0 39.0 28.0
5th B Painkiller Jane Filbee 114 13.0 RET (14.0 DSQ) 6.0 5.0 2.0 3.0 8.0 DNC 51.0 37.0
6th B Kestrel Kestrel SA 102 9.0 (12.0) 9.0 1.0 7.0 8.0 4.0 50.0 38.0
7th B Flux Jordan McNeil 135 6.0 5.0 (11.0) 6.0 11.0 DNC 5.0 8.0 DNC 52.0 41.0
8th B Highlander Dan Pride 126 (13.0 RET) 2.0 4.0 11.0 RET 11.0 DNC 7.0 8.0 DNC 56.0 43.0
9th B Colmonell Scott Christie 132 (13.0 DNC) 10.0 7.0 7.0 4.0 10.0 8.0 DNC 59.0 46.0
10th B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 114 4.0 11.0 (13.0 DNC) 11.0 RET 1.0 12.0 DNC 8.0 DNC 60.0 47.0
11th B Glenesk Mike Archibald 111 2.0 8.0 (12.0) 11.0 DNC 11.0 DNC 12.0 DNC 8.0 DNC 64.0 52.0
12th B Demons Dance Andrew Watts 105 8.0 9.0 10.0 (11.0 DNC) 8.0 11.0 6.0 63.0 52.0
13th B Dark Water Donald Walker 132 13.0 DNC (14.0 DNC) 5.0 11.0 DNC 10.0 9.0 8.0 RET 70.0 56.0
14th B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 (13.0 RET) 6.0 13.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 12.0 DNC 8.0 DNC 74.0 61.0

C Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st C Sunnyvale Peter Wickwire 159 1.5 3.0 (10.0 DNC) 6.0 3.0 1.0 1.0 25.5 15.5
2nd C Hypewave Chris Veinot 159 6.0 2.0 1.0 (11.0 DNC) 2.0 5.0 2.0 29.0 18.0
3rd C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 5.0 4.0 (10.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 6.0 32.0 22.0
4th C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 4.0 6.0 2.0 (7.0) 4.0 6.0 4.0 33.0 26.0
5th C Gold Chain James Rafuse 177 8.0 (9.0) 3.0 4.0 7.0 4.0 7.0 42.0 33.0
6th C Shaman Robert Merchant 195 1.5 1.0 5.0 (9.0) 8.0 9.0 9.0 42.5 33.5
7th C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 7.0 7.0 10.0 DNC 1.0 6.0 (15.0 DNC) 3.0 49.0 34.0
8th C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 9.0 (10.0) 7.0 2.0 5.0 7.0 10.0 50.0 40.0
9th C Bleep Paul Rafuse 171 3.0 5.0 10.0 DNC 5.0 (13.0 DNC) 8.0 13.0 DNC 57.0 44.0
10th C Hummin' Bill Haliburton 144 (15.0 DNC) 8.0 10.0 DNC 11.0 DNC 13.0 DNC 2.0 5.0 64.0 49.0
11th C Gem Peter Greenwood 177 10.0 11.0 4.0 8.0 (13.0 DNC) 11.0 8.0 65.0 52.0
12th C Osprey Tod MacEachern 165 12.0 12.0 8.0 11.0 RET 10.0 (13.0) 13.0 DNF 79.0 66.0
13th C ROGUEWAVE Liz Whyte 180 (15.0 DNC) 14.0 6.0 11.0 DNC 13.0 RET 12.0 13.0 DNC 84.0 69.0
14th C Club J/22 LTS 177 (15.0 DNC) 13.0 10.0 DNF 11.0 DNC 9.0 14.0 13.0 DNF 85.0 70.0
15th C Unknown Unknown 177 15.0 DNC (17.0 DNC) 10.0 DNC 11.0 DNC 13.0 DNC 10.0 13.0 DNC 89.0 72.0
16th C Fuzzy Logic Sue Molloy 150 13.0 (15.0) 10.0 DNC 11.0 DNC 11.0 15.0 DNC 13.0 DNC 88.0 73.0
17th C Sam Spencer Dalzell 159 11.0 (17.0 DNC) 10.0 DNC 11.0 DNC 13.0 DNC 15.0 DNC 13.0 DNC 90.0 73.0
18th C Oh Chute Chris Davis 171 15.0 DNS (17.0 DNC) 10.0 DNC 11.0 DNC 13.0 DNC 15.0 DNC 13.0 DNC 94.0 77.0
18th C Foxy Lady Bob Cragg 156 15.0 DNC (17.0 OCS) 10.0 DNC 11.0 DNC 13.0 DNC 15.0 DNC 13.0 DNC 94.0 77.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1839
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:00:03 1:12:50 1.0
2 A Castanea Paul Conrod 84 1:04:12 1:13:16 2.0
3 A Yardsail Roby Douglas 48 1:01:05 1:14:05 3.0
4 A HELOC Andrew Childs 72 1:03:48 1:14:16 4.0
5 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 93 1:06:45 1:15:04 5.0
6 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:03:24 1:16:30 6.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:07:46 1:19:17 7.0
8 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:05:50 1:19:26 8.0
9 A Fortyseven Ben Maloney 48 1:07:08 1:21:26 9.0
10 A Njord Blaine McNeil 90 1:14:46 1:24:30 10.0
11 A Matador Greg Blunden 48 RET   13.0
11 A Flying V Ian MacKillop 66 RET   13.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 0:28:14 0:34:15 1.0
2 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:29:07 0:35:19 2.0
3 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 0:29:49 0:35:36 3.0
4 A Matador Greg Blunden 48 0:29:26 0:35:42 4.0
5 A HELOC Andrew Childs 72 0:30:42 0:35:44 5.5
5 A Castanea Paul Conrod 84 0:31:19 0:35:44 5.5
7 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:29:41 0:35:49 7.0
8 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:31:53 0:36:12 8.0
9 A Fortyseven Ben Maloney 48 0:29:54 0:36:16 9.0
10 A Barchetta Steve Davis 33 0:29:16 0:36:27 10.0
11 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:30:37 0:36:57 11.0
12 A Flying V Ian MacKillop 66 0:32:30 0:38:13 12.0
13 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 0:34:17 0:38:56 13.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A HELOC Andrew Childs 72 1:07:11 1:18:13 1.0
2 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:05:11 1:19:04 2.0
3 A Flying V Ian MacKillop 84 1:11:08 1:21:11 3.0
4 A Barchetta Steve Davis 33 1:06:21 1:22:38 4.0
5 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:12:21 1:27:18 5.0
6 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:12:31 1:27:30 6.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:14:57 1:27:42 7.0
8 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 1:19:40 1:30:28 8.0
9 A Castanea Paul Conrod 84 1:20:12 1:31:32 9.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1854
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 1:22:49 1:40:27 1.0
2 A Barchetta Steve Davis 33 1:22:00 1:42:08 2.0
3 A Fortyseven Ben Maloney 48 1:26:31 1:44:56 3.0
4 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:27:35 1:46:14 4.0
5 A HELOC Andrew Childs 72 1:40:57 1:57:31 5.0
6 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 RET   8.0
6 A Njord Blaine McNeil 78 RET   8.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 0:48:56 0:59:21 1.0
2 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 0:51:15 1:01:12 2.0
3 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:50:44 1:01:32 3.0
4 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:51:16 1:01:51 4.0
5 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:54:35 1:01:59 5.0
6 A Matador Greg Blunden 48 0:51:17 1:02:12 6.0
7 A HELOC Andrew Childs 72 0:54:42 1:03:41 7.0
8 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:55:06 1:04:28 8.0
9 A Fortyseven Ben Maloney 48 0:53:38 1:05:03 9.0
10 A Barchetta Steve Davis 33 0:52:29 1:05:22 10.0
11 A Njord Blaine McNeil 78 1:00:00 1:09:09 11.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 0:48:47 0:59:10 1.0
2 A Matador Greg Blunden 48 0:49:20 0:59:50 2.0
3 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:49:45 1:00:21 3.0
4 A HELOC Andrew Childs 72 0:53:31 1:02:18 4.0
5 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:52:59 1:03:56 5.0
6 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 0:54:27 1:05:01 6.0
7 A Barchetta Steve Davis 33 0:52:40 1:05:36 7.0
8 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:58:22 1:06:17 8.0
9 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:55:07 1:06:30 9.0
10 A Fortyseven Ben Maloney 48 0:55:34 1:07:24 10.0
11 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:59:44 1:09:53 11.0
12 A Njord Blaine McNeil 78 1:03:17 1:12:56 12.0
13 A Deviation Stu McCrea 51 DNF   14.0

R7 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Fortyseven Ben Maloney 48 0:32:08 0:38:58 1.0
2 A Yardsail Roby Douglas 48 0:32:40 0:39:37 2.0
3 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:33:22 0:40:28 3.5
3 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:33:32 0:40:28 3.5
5 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:36:37 0:41:35 5.0
6 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:38:30 0:45:03 6.0
7 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:37:40 0:45:27 7.0
8 A Njord Blaine McNeil 78 0:45:41 0:52:39 8.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1844
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 138 0:51:56 0:54:26 1.0
2 B Glenesk Mike Archibald 129 0:55:40 0:59:09 2.0
3 B Persistence Mike Hoyt 132 0:56:01 0:59:15 3.0
4 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 126 0:56:28 1:00:17 4.0
5 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:57:40 1:00:43 5.0
6 B Flux Jordan McNeil 135 0:57:58 1:01:02 6.0
7 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:56:30 1:01:10 7.0
8 B Demons Dance Andrew Watts 129 0:58:25 1:02:05 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 102 1:04:01 1:10:58 9.0
10 B Painkiller Jane Filbee 114 RET   13.0
10 B Highlander Dan Pride 126 RET   13.0
10 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 126 RET   13.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:30:04 0:32:42 1.0
2 B Highlander Dan Pride 126 0:31:07 0:33:13 2.0
3 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:30:51 0:33:24 3.0
4 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:33:30 0:35:17 4.0
5 B Flux Jordan McNeil 135 0:33:48 0:35:36 5.0
6 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:32:57 0:35:50 6.0
7 B Persistence Mike Hoyt 114 0:33:21 0:36:16 7.0
8 B Glenesk Mike Archibald 129 0:34:39 0:36:49 8.0
9 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:33:35 0:37:03 9.0
10 B Colmonell Scott Christie 150 0:37:11 0:38:17 10.0
11 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 114 0:35:18 0:38:24 11.0
12 B Kestrel Kestrel SA 102 0:35:34 0:39:25 12.0
13 B Painkiller Jane Filbee 114 DSQ   14.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:59:53 1:05:08 1.0
2 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:03:33 1:06:55 2.0
3 B Persistence Mike Hoyt 114 1:04:53 1:10:34 3.0
4 B Highlander Dan Pride 126 1:08:17 1:12:54 4.0
5 B Dark Water Donald Walker 150 1:11:05 1:13:11 5.0
6 B Painkiller Jane Filbee 114 1:07:23 1:13:17 6.0
7 B Colmonell Scott Christie 132 1:09:41 1:13:43 7.0
8 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:08:23 1:14:02 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 120 1:11:15 1:16:46 9.0
10 B Demons Dance Andrew Watts 105 1:10:35 1:17:52 10.0
11 B Flux Jordan McNeil 135 1:14:12 1:18:08 11.0
12 B Glenesk Mike Archibald 129 1:14:41 1:19:22 12.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1859
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Kestrel Kestrel SA 120 1:25:28 1:32:06 1.0
2 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:25:28 1:32:31 2.0
3 B Can 63 Robert Stevens 114 1:28:16 1:36:00 3.0
4 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:31:59 1:36:52 4.0
5 B Painkiller Jane Filbee 114 1:31:14 1:39:14 5.0
6 B Flux Jordan McNeil 135 1:35:03 1:40:05 6.0
7 B Colmonell Scott Christie 132 1:37:24 1:43:02 7.0
8 B Persistence Mike Hoyt 114 RET   11.0
8 B Highlander Dan Pride 126 RET   11.0
8 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 126 RET   11.0

R5 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Jaeger Chris Power / Jacob Saunders 114 0:52:22 0:56:57 1.0
2 B Painkiller Jane Filbee 114 0:52:26 0:57:02 2.0
3 B Can 63 Robert Stevens 114 0:53:48 0:58:31 3.0
4 B Colmonell Scott Christie 150 0:57:22 0:59:04 4.0
5 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:56:08 0:59:07 5.0
6 B Persistence Mike Hoyt 114 0:54:51 0:59:39 6.0
7 B Kestrel Kestrel SA 120 0:56:06 1:00:27 7.0
8 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:55:33 1:01:17 8.0
9 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:56:43 1:01:24 9.0
10 B Dark Water Donald Walker 150 1:00:07 1:01:54 10.0

R6 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:28:52 0:31:24 1.0
2 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:32:43 0:34:27 2.0
3 B Painkiller Jane Filbee 114 0:32:00 0:34:48 3.0
4 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:32:24 0:35:04 4.0
5 B Flux Jordan McNeil 135 0:33:27 0:35:13 5.0
6 B Persistence Mike Hoyt 114 0:32:27 0:35:18 6.0
7 B Highlander Dan Pride 126 0:34:01 0:36:19 7.0
8 B Kestrel Kestrel SA 120 0:35:22 0:38:06 8.0
9 B Dark Water Donald Walker 132 0:36:45 0:38:53 9.0
10 B Colmonell Scott Christie 132 0:36:55 0:39:03 10.0
11 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:35:59 0:39:42 11.0

R7 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:34:40 0:37:42 1.0
2 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:38:23 0:41:33 2.0
3 B Persistence Mike Hoyt 114 0:38:34 0:41:57 3.0
4 B Kestrel Kestrel SA 120 0:39:23 0:42:26 4.0
5 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:42:04 0:44:18 5.0
6 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:45:05 0:49:44 6.0
7 B Dark Water Donald Walker 132 RET   8.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1849
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:38:49 0:39:26 1.5
1 C Shaman Robert Merchant 195 0:40:51 0:39:26 1.5
3 C Bleep Paul Rafuse 183 0:40:13 0:39:29 3.0
4 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:39:24 0:40:02 4.0
5 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:39:50 0:40:28 5.0
6 C Hypewave Chris Veinot 159 0:40:04 0:40:43 6.0
7 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:42:42 0:41:55 7.0
8 C Gold Chain James Rafuse 189 0:44:45 0:43:34 8.0
9 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:45:06 0:43:54 9.0
10 C Gem Peter Greenwood 189 0:46:38 0:45:24 10.0
11 C Sam Spencer Dalzell 159 0:45:14 0:45:58 11.0
12 C Osprey Tod MacEachern 183 0:48:48 0:47:54 12.0
13 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 0:56:12 0:56:22 13.0
14 C Oh Chute Chris Davis 171 DNS   15.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Shaman Robert Merchant 195 0:42:12 0:40:44 1.0
2 C Hypewave Chris Veinot 159 0:40:47 0:41:26 2.0
3 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:40:53 0:41:32 3.0
4 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:40:56 0:41:35 4.0
5 C Bleep Paul Rafuse 183 0:42:28 0:41:41 5.0
6 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:41:13 0:41:53 6.0
7 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 0:42:11 0:42:07 7.0
8 C Hummin' Bill Haliburton 162 0:42:12 0:42:41 8.0
9 C Gold Chain James Rafuse 189 0:45:32 0:44:19 9.0
10 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:45:26 0:44:59 10.0
11 C Gem Peter Greenwood 177 0:46:38 0:46:10 11.0
12 C Osprey Tod MacEachern 165 0:48:37 0:48:58 12.0
13 C Club J/22 LTS 189 0:50:20 0:49:00 13.0
14 C ROGUEWAVE Liz Whyte 180 0:50:40 0:49:57 14.0
15 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 0:52:10 0:52:19 15.0
16 C Foxy Lady Bob Cragg 156 OCS   17.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Hypewave Chris Veinot 159 0:49:41 0:50:29 1.0
2 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:51:16 0:52:05 2.0
3 C Gold Chain James Rafuse 177 0:53:18 0:52:46 3.0
4 C Gem Peter Greenwood 177 0:54:53 0:54:20 4.0
5 C Shaman Robert Merchant 195 0:57:31 0:55:31 5.0
6 C ROGUEWAVE Liz Whyte 198 1:01:35 0:59:12 6.0
7 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:03:33 1:02:55 7.0
8 C Osprey Tod MacEachern 183 1:09:10 1:07:54 8.0
9 C Club J/22 LTS 177 DNF   10.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1904
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 1:12:03 1:10:44 1.0
2 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:11:55 1:11:12 2.0
3 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 1:11:18 1:12:27 3.0
4 C Gold Chain James Rafuse 177 1:13:20 1:12:36 4.0
5 C Bleep Paul Rafuse 171 1:12:49 1:12:43 5.0
6 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 1:11:38 1:12:47 6.0
7 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 1:13:06 1:14:17 7.0
8 C Gem Peter Greenwood 177 1:17:49 1:17:02 8.0
9 C Shaman Robert Merchant 195 1:30:42 1:27:33 9.0
10 C Osprey Tod MacEachern 165 RET   11.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:55:09 0:56:02 1.0
2 C Hypewave Chris Veinot 159 0:55:25 0:56:18 2.0
3 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:55:36 0:56:30 3.0
4 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:55:53 0:56:47 4.0
5 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:58:31 0:56:58 5.0
6 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:59:11 0:58:06 6.0
7 C Gold Chain James Rafuse 177 0:59:28 0:58:52 7.0
8 C Shaman Robert Merchant 195 1:03:15 1:01:03 8.0
9 C Club J/22 LTS 189 1:05:54 1:04:09 9.0
10 C Osprey Tod MacEachern 183 1:06:20 1:05:07 10.0
11 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 1:10:04 1:10:16 11.0
12 C ROGUEWAVE Liz Whyte 198 RET   13.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:26:02 0:26:27 1.0
2 C Hummin' Bill Haliburton 162 0:26:12 0:26:30 2.0
3 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:26:14 0:26:39 3.0
4 C Gold Chain James Rafuse 177 0:28:07 0:27:50 4.0
5 C Hypewave Chris Veinot 159 0:28:04 0:28:31 5.0
6 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:28:20 0:28:47 6.0
7 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:30:07 0:29:49 7.0
8 C Bleep Paul Rafuse 171 0:29:56 0:29:53 8.0
9 C Shaman Robert Merchant 195 0:31:02 0:29:57 9.0
10 C Unknown Unknown 177 0:30:32 0:30:14 10.0
11 C Gem Peter Greenwood 177 0:31:50 0:31:31 11.0
12 C ROGUEWAVE Liz Whyte 198 0:35:46 0:34:23 12.0
13 C Osprey Tod MacEachern 165 0:36:32 0:36:48 13.0
14 C Club J/22 LTS 189 0:54:06 0:52:40 14.0

R7 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:38:43 0:39:20 1.0
2 C Hypewave Chris Veinot 159 0:39:28 0:40:06 2.0
3 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:44:13 0:43:24 3.0
4 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:43:27 0:44:09 4.0
5 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:44:13 0:45:56 5.0
6 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:45:36 0:46:20 6.0
7 C Gold Chain James Rafuse 177 0:48:17 0:47:48 7.0
8 C Gem Peter Greenwood 177 0:58:30 0:57:55 8.0
9 C Shaman Robert Merchant 195 1:00:44 0:58:37 9.0
10 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:01:24 1:00:47 10.0
11 C Osprey Tod MacEachern 165 DNF   13.0
11 C Club J/22 LTS 177 DNF   13.0

www.rnsys.com
[email protected]


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com