event burgee venue burgee

Wednesday Night Race Series I

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

R7

A Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1.0 3.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (4.0) 13.0 9.0
2nd A HULA 109 John Grantmyre 78 2.0 1.0 (5.0) 5.0 1.0 5.0 1.0 20.0 15.0
3rd A McMac 506 McDermott/Macdo 87 4.0 DNC 5.0 DNC (7.0 DNC) 2.0 5.0 3.0 6.0 32.0 25.0
4th A Team Ocean 135 John Roy 27 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC (10.0 DNC) 6.0 2.0 2.0 36.0 26.0
5th A Deviation 50271 Stu McCrae 51 4.0 DNC 5.0 DNC 4.0 3.0 4.0 6.0 (9.0 DNC) 35.0 26.0
6th A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 3.0 2.0 6.0 (10.0 DNC) 8.0 7.0 7.0 43.0 33.0
7th A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 63 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 4.0 (9.0) 4.0 9.0 DNC 42.0 33.0
8th A Wikked! 66 Mark Holden 48 4.0 DNC 5.0 DNC 3.0 8.0 (11.0) 10.0 DNC 5.0 46.0 35.0
9th A Magic Bus 5095 Greg Hardy 0 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC (10.0 DNC) 3.0 8.0 9.0 DNC 46.0 36.0
10th A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 4.0 DNC 4.0 2.0 10.0 DNC (13.0) 10.0 DNC 9.0 DNC 52.0 39.0
11th A Venturesome 47 Ben Maloney 48 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 10.0 DNF (14.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 53.0 39.0
12th A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 6.0 (10.0) 9.0 8.0 49.0 39.0
13th A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 7.0 7.0 (10.0 DNC) 9.0 DNC 49.0 39.0
14th A Ramillies 52556 James Wilson 54 4.0 DNC 5.0 DNC 7.0 DNC 10.0 DNC (12.0) 10.0 DNC 9.0 DNC 57.0 45.0

B Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 2.0 5.0 1.0 6.0 (13.0) 1.0 4.0 32.0 19.0
2nd B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 4.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) 2.0 4.0 3.0 1.0 30.0 20.0
3rd B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 1.0 3.0 2.0 3.0 7.0 5.0 (11.0 DNC) 32.0 21.0
4th B Satisfaction 63 Jim Mason 105 4.0 DNC 1.0 4.0 (12.0 DNC) 1.0 2.0 11.0 DNC 35.0 23.0
5th B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 3.0 2.0 3.0 4.0 (12.0) 11.0 2.0 37.0 25.0
6th B Flux 256 Jordan McNeil 135 4.0 DNC 6.0 DNC 6.0 (7.0) 6.0 6.0 5.0 40.0 33.0
7th B Glenesk 32 Mike Archibald 111 4.0 DNC 4.0 9.0 (12.0 DNC) 2.0 10.0 8.0 49.0 37.0
8th B Highlander 34440 Dan Pride 126 4.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC (12.0 RAF) 3.0 12.0 3.0 50.0 38.0
9th B Can 63 63 Robert Stevens 114 4.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC 1.0 (14.0 DNC) 7.0 11.0 DNC 53.0 39.0
10th B Painkiller 222 Filbee 105 4.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC 8.0 9.0 4.0 (11.0 DNC) 52.0 41.0
11th B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 4.0 DNC 6.0 DNC 7.0 5.0 (11.0) 8.0 11.0 DNC 52.0 41.0
12th B Colmonell 142 Scott Christie 132 4.0 DNC 6.0 DNC 5.0 10.0 8.0 (14.0 DNC) 9.0 56.0 42.0
13th B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 4.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) 9.0 10.0 9.0 7.0 55.0 45.0
14th B Airborne IV 54381 Bill Greenwood 81 4.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC 12.0 DNC 5.0 (14.0 DNC) 11.0 DNC 62.0 48.0
15th B Mischief 22440 Geoff Costwell 87 4.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC 12.0 DNC (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 66.0 52.0
16th B Dynamo Hum 129 Evan Oulahen 111 4.0 DNC 6.0 DNC 8.0 12.0 DNC (14.0 DNC) 14.0 DNC 11.0 DNC 69.0 55.0
17th B Redemption 376 Bill Adams 117 4.0 DNC 6.0 DNC 10.0 DNC 12.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 10.0 69.0 55.0

C Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 159 2.0 1.0 1.0 3.0 4.0 1.0 (11.0 DNC) 23.0 12.0
2nd C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 (6.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 1.0 2.0 2.0 22.0 16.0
3rd C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 (6.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 5.0 3.0 1.0 27.0 21.0
4th C Luna 787 Landry/Flemming 177 6.0 DNC 3.0 2.0 4.0 (7.0) 6.0 4.0 32.0 25.0
5th C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 (6.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 6.0 2.0 4.0 3.0 31.0 25.0
6th C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 3.0 8.0 (11.0 DNC) 40.0 29.0
7th C FRED 3717 Traves 159 5.0 4.0 3.0 7.0 6.0 (10.0) 7.0 42.0 32.0
8th C The Second Hummin 833 Bill Haliburton 150 1.0 2.0 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) 11.0 DNC 46.0 35.0
9th C Gem 601 Peter Greenwood 189 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (9.0) 5.0 46.0 37.0
10th C Gold Chain 481 James Rafuse 177 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 (11.0 DNC) 48.0 37.0
11th C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 144 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 6.0 45.0 37.0
12th C Shaman 27 Robert Merchant 177 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) 8.0 51.0 40.0
13th C Lifted 4025 Evan Petley-Jones 159 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) 11.0 DNC 52.0 41.0
14th C Corkscrew 2194 Darren Sweet 147 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) 9.0 52.0 41.0
15th C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) 10.0 53.0 42.0
16th C RNSYS 4 4 Nathan Dunn 177 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNF 8.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) 11.0 DNC 54.0 43.0

R1 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:53:14 1:04:34 1.0
2 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:58:30 1:07:26 2.0
3 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:59:11 1:11:25 3.0

R2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:48:05 0:55:25 1.0
2 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:46:29 0:56:05 2.0
3 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:51:06 1:01:59 3.0
4 A Helms Deep 54340 Mike Sutton 9 0:52:21 1:08:08 4.0

R3 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:54:06 1:05:37 1.0
2 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 0:50:29 1:08:00 2.0
3 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0:58:15 1:10:39 3.0
4 A Deviation 50271 Stu McCrae 51 1:00:51 1:13:25 4.0
5 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:05:01 1:14:56 5.0
6 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 1:04:14 1:17:30 6.0

R4 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:35:58 0:43:37 1.0
2 A McMac 506 McDermott/Macdo 93 0:39:02 0:43:54 2.0
3 A Deviation 50271 Stu McCrae 51 0:37:35 0:45:21 3.0
4 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 0:39:59 0:45:51 4.0
5 A HULA 109 John Grantmyre 90 0:40:51 0:46:10 5.0
6 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:39:15 0:47:22 6.0
7 A Flying V 50959 Ian MacKillop 78 0:42:38 0:49:08 7.0
8 A Wikked! 66 Mark Holden 48 1:05:55 1:19:57 8.0
9 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 DNF   10.0

R5 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:55:33 1:04:02 1.0
2 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:52:49 1:04:04 2.0
3 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 24 0:52:00 1:05:50 3.0
4 A Deviation 50271 Stu McCrae 69 0:57:09 1:06:52 4.0
5 A McMac 506 McDermott/Macdo 87 0:59:02 1:07:02 5.0
6 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:53:20 1:07:09 6.0
7 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 0:57:35 1:07:43 7.0
8 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:56:08 1:07:44 8.0
9 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 63 0:57:56 1:08:29 9.0
10 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:58:05 1:10:05 10.0
11 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0:58:15 1:10:39 11.0
12 A Ramillies 52556 James Wilson 57 1:01:25 1:13:20 12.0
13 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 0:57:25 1:17:20 13.0

R6 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0.44.36 0.54.06 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 0.43.02 0.54.11 2.0
3 A McMac 506 McDermott/Macdo 87 0.49.22 0.56.04 3.0
4 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 63 0.48.02 0.56.46 4.0
5 A HULA 109 John Grantmyre 78 0.50.30 0.58.12 5.0
6 A Deviation 50271 Stu McCrae 51 0.48.26 0.58.26 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0.49.07 0.59.16 7.0
8 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 24 0.47.34 1.00.13 8.0
9 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1.01.53 1.14.40 9.0

R7 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:53:45 1:01:57 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:49:19 1:02:06 2.0
3 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 0:51:24 1:02:21 3.0
4 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:51:37 1:02:36 4.0
5 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0:52:00 1:03:04 5.0
6 A McMac 506 McDermott/Macdo 87 0:58:38 1:06:35 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:55:16 1:06:41 7.0
8 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:56:01 1:07:35 8.0

R1 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 123 0:51:20 0:55:03 1.0
2 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:54:47 0:59:35 2.0
3 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:56:41 1:01:39 3.0

R2 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:32:26 0:35:47 1.0
2 B Persistence 41465 Mike Hoyt 132 0:35:29 0:37:32 2.0
3 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:34:09 0:37:40 3.0
4 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:35:42 0:37:56 4.0
5 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:35:14 0:38:19 5.0

R3 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:42:00 0:45:41 1.0
2 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:43:52 0:48:24 2.0
3 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:44:47 0:48:42 3.0
4 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:44:34 0:49:10 4.0
5 B Colmonell 142 Scott Christie 132 0:47:07 0:49:51 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:47:55 0:50:27 6.0
7 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0:46:34 0:51:22 7.0
8 B Dynamo Hum 129 Evan Oulahen 111 0:49:06 0:53:39 8.0
9 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:50:53 0:54:04 9.0

R4 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 63 Robert Stevens 114 0:32:57 0:35:50 1.0
2 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:33:03 0:36:28 2.0
3 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 123 0:35:14 0:37:47 3.0
4 B Persistence 41465 Mike Hoyt 132 0:36:50 0:38:58 4.0
5 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0:35:22 0:39:01 5.0
6 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:35:59 0:39:08 6.0
7 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:37:20 0:39:19 7.0
8 B Painkiller 222 Filbee 105 0:36:20 0:40:05 8.0
9 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:38:49 0:40:53 9.0
10 B Colmonell 142 Scott Christie 132 0:41:19 0:43:42 10.0
11 B Highlander 34440 Dan Pride 126 RAF   12.0

R5 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:45:24 0:50:05 1.0
2 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:47:28 0:50:27 2.0
3 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0:49:23 0:52:43 3.0
4 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:47:49 0:52:45 4.0
5 B Airborne IV 54381 Bill Greenwood 99 0:48:19 0:53:49 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:51:32 0:54:16 6.0
7 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 123 0:50:57 0:54:39 7.0
8 B Colmonell 142 Scott Christie 150 0:53:20 0:54:55 8.0
9 B Painkiller 222 Filbee 105 0:50:05 0:55:15 9.0
10 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:52:47 0:55:35 10.0
11 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0:51:25 0:56:43 11.0
12 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:54:38 0:59:25 12.0
13 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:57:33 1:02:36 13.0

R6 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1850
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0.37.04 0.40.19 1.0
2 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0.37.03 0.40.52 2.0
3 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0.38.02 0.41.57 3.0
4 B Painkiller 222 Filbee 105 0.38.31 0.42.29 4.0
5 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 123 0.42.27 0.45.32 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0.45.27 0.47.52 6.0
7 B Can 63 63 Robert Stevens 141 0.47.10 0.49.13 7.0
8 B Favourite Child 235 Erin & Carlisle Norwood 105 0.44.43 0.49.20 8.0
9 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0.46.57 0.49.26 9.0
10 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0.47.36 0.50.35 10.0
11 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0.46.42 0.50.48 11.0
12 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0.47.43 0.50.57 12.0
13 B Redemption 376 Bill Adams 117 0.50.41 0.54.52 13.0

R7 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:48:13 0:53:11 1.0
2 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:50:44 0:55:11 2.0
3 B Highlander 34440 Dan Pride 126 0:51:49 0:55:19 3.0
4 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 114 0:51:30 0:56:01 4.0
5 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:53:14 0:56:03 5.0
6 B Mischief 22440 Geoff Costwell 105 0:51:09 0:56:26 6.0
7 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:53:36 0:56:27 7.0
8 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:53:36 0:56:58 8.0
9 B Colmonell 142 Scott Christie 150 0:56:09 0:57:49 9.0
10 B Redemption 376 Bill Adams 117 0:55:24 0:59:58 10.0

R1 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C The Second Hummin 833 Bill Haliburton 150 0:44:30 0:45:49 1.0
2 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 159 0:45:10 0:45:54 2.0
3 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0:45:47 0:46:31 3.0
4 C Lifted 4025 Evan Petley-Jones 159 0:46:52 0:47:37 4.0
5 C FRED 3717 Traves 171 0:59:45 0:59:40 5.0

R2 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 159 0:30:05 0:30:34 1.0
2 C The Second Hummin 833 Bill Haliburton 150 0:30:00 0:30:53 2.0
3 C Luna 787 Landry/Flemming 189 0:33:53 0:32:59 3.0
4 C FRED 3717 Traves 171 0:33:03 0:33:00 4.0

R3 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1910
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 159 0:42:30 0:43:11 1.0
2 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0:50:13 0:49:43 2.0
3 C FRED 3717 Traves 171 0:54:37 0:54:32 3.0
4 C RNSYS 4 4 Nathan Dunn 177 DNF   5.0

R4 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 0:27:05 0:27:31 1.0
2 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 0:28:58 0:29:26 2.0
3 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 159 0:29:50 0:30:19 3.0
4 C Luna 787 Landry/Flemming 189 0:31:27 0:30:37 4.0
5 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0:30:20 0:30:49 5.0
6 C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 0:30:34 0:31:03 6.0
7 C FRED 3717 Traves 171 0:33:08 0:33:05 7.0

R5 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 0:37:57 0:38:34 1.0
2 C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 0:38:43 0:39:20 2.0
3 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0:38:59 0:39:37 3.0
4 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 159 0:39:25 0:40:03 4.0
5 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 0:40:02 0:40:41 5.0
6 C FRED 3717 Traves 171 0:40:53 0:40:49 6.0
7 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0:42:31 0:42:06 7.0

R6 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 159 0.21.00 0.21.20 1.0
2 C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 0.23.51 0.24.14 2.0
3 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 0.24.01 0.24.24 3.0
4 C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 0.24.25 0.24.49 4.0
5 C Gold Chain 481 James Rafuse 177 0:26:25 0:26:09 5.0
6 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0.27.46 0.27.29 6.0
7 C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 144 0.29.39 0.30.48 7.0
8 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0.32.07 0.32.38 8.0
9 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0.34.30 0.34.09 9.0
10 C FRED 3717 Traves 171 0.34.38 0.34.35 10.0

R7 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 0:44:06 0:44:49 1.0
2 C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 0:44:07 0:44:50 2.0
3 C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 0:45:34 0:46:18 3.0
4 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0:47:26 0:46:58 4.0
5 C Gem 601 Peter Greenwood 189 0:49:53 0:48:33 5.0
6 C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 162 0:49:28 0:50:03 6.0
7 C FRED 3717 Traves 171 0:50:09 0:50:05 7.0
8 C Shaman 27 Robert Merchant 189 0:53:26 0:52:01 8.0
9 C Corkscrew 2194 Darren Sweet 165 0:59:48 1:00:14 9.0
10 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 1:03:24 1:02:30 10.0


http://www.rnsys.com/raceseries/wednesday-night-race-series-i.html
racedirector@rnsys.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com