event burgee venue burgee

Garrison Brewing Wednesday Night Race Series I

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Weds Series I

A Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNF) 1.0 4.0 (5.0) 3.0 26.0 11.0
2nd A HELOC Andrew Childs 72 5.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) (10.0 DNF) 2.0 2.0 3.0 2.0 37.0 19.0
3rd A Yardsail Roby Douglas 48 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 (10.0 DNF) 4.0 1.0 (8.0) 5.0 41.0 23.0
4th A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 (10.0 DNF) 6.0 (7.0) 2.0 1.0 41.0 24.0
5th A HULA John Grantmyre 78 2.0 4.0 2.0 (10.0 DNF) 5.0 (6.0) 6.0 6.0 41.0 25.0
6th A Matador Greg Blunden 48 3.0 2.0 6.0 (10.0 DNF) 3.0 5.0 (10.0) 10.0 49.0 29.0
7th A Deviation Stu McCrea 51 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNF) 8.0 DNC 3.0 1.0 (12.0 DNC) 52.0 30.0
8th A Venturesome Ben Maloney 48 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) 8.0 DNC (11.0 DNC) 4.0 7.0 58.0 37.0
9th A BRILLIANCE Todd Calder 51 4.0 3.0 4.0 (10.0 DNF) 8.0 DNC 10.0 9.0 (11.0) 59.0 38.0
10th A Black Pearl Ross Leighton 51 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) 8.0 DNC 9.0 (11.0) 4.0 60.0 39.0
11th A CrackerJack !!! Peter Traves 69 5.0 DNC 5.0 DNC 7.0 (10.0 DNF) 7.0 (8.0) 7.0 8.0 57.0 39.0
12th A Flying V Ian MacKillop 66 5.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 10.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) (12.0 DNC) 9.0 68.0 45.0

B Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1.0 1.0 1.0 3.0 (6.0) (4.0) 2.0 2.0 20.0 10.0
2nd B Can 63 Robert Stevens 114 2.0 3.0 (11.0 DNC) 2.0 1.0 5.0 1.0 (10.0) 35.0 14.0
3rd B Painkiller Jane Filbee 114 (6.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 5.0 2.0 2.0 4.0 5.0 34.0 20.0
4th B Goat Whisperer Dale Robertson 114 4.0 2.0 7.0 1.0 (9.0) (10.0) 8.0 7.0 48.0 29.0
5th B Persistance Mike Hoyt 114 3.0 7.0 5.0 (12.0 DNF) (13.0 OCS) 3.0 10.0 1.0 54.0 29.0
6th B J-Zeus II9 John Heseltine 108 6.0 DNC 6.0 3.0 (12.0 DNF) 7.0 6.0 3.0 (11.0) 54.0 31.0
7th B Just Add Water Jesleine Kujath 135 6.0 DNC 8.0 DNC 4.0 (12.0 DNF) 5.0 (9.0) 6.0 6.0 56.0 35.0
8th B Highlander Dan Pride 126 6.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 (12.0 DNF) 4.0 7.0 7.0 8.0 58.0 38.0
9th B Flux Jordan McNeil 135 6.0 DNC 5.0 8.0 (12.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) 11.0 9.0 67.0 42.0
10th B Colmonell Scott Christie 132 6.0 DNC 8.0 DNC (11.0 DNC) (12.0 DNF) 8.0 8.0 9.0 3.0 65.0 42.0
11th B Kestrel Kestrel SA 102 6.0 DNC 4.0 9.0 4.0 10.0 (12.0) (12.0) 12.0 69.0 45.0
12th B Mischief Geoff Costwell 87 6.0 DNC 8.0 DNC 11.0 DNC 12.0 DNC (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 4.0 72.0 46.0
13th B Satisfaction Jim Mason 108 6.0 DNC 8.0 DNC 11.0 DNC 12.0 DNC (13.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) 13.0 DNC 78.0 51.0
14th B Fuzzy Logic Sue Molloy 150 6.0 DNC 8.0 DNC 10.0 12.0 DNF 11.0 (13.0 DNC) (13.0) 13.0 DNC 86.0 60.0
15th B Glenesk Mike Archibald 111 6.0 DNC 8.0 DNC 11.0 DNC 12.0 DNC (13.0 DNC) 11.0 (14.0 DNC) 13.0 DNC 88.0 61.0
16th B Dynamo Hum Evan Oulahen 111 5.0 8.0 DNC 11.0 DNC 12.0 DNC (13.0 DNC) 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 89.0 62.0

C Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st C Sunnyvale Peter Wickwire 159 (5.0 DNC) 1.0 (5.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 17.0 7.0
2nd C Bleep Paul Rafuse 171 5.0 DNC (7.0 DNC) 4.0 1.0 4.0 3.0 (12.0 DNS) 2.0 38.0 19.0
3rd C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 5.0 DNC 7.0 DNC (9.0 DNC) (10.0 DNF) 3.0 2.0 2.0 4.0 42.0 23.0
4th C Hypewave Chris Veinot 159 3.0 3.0 2.0 4.0 2.0 10.0 DNC (12.0 DNC) (11.0 DNC) 47.0 24.0
5th C Hummin' Bill Haliburton 144 5.0 DNC (7.0 DNC) (7.0) 3.0 5.0 7.0 5.0 3.0 42.0 28.0
6th C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 5.0 DNC 7.0 DNC (9.0 DNC) (10.0 DNF) 9.0 4.0 3.0 6.0 53.0 34.0
7th C Shaman Robert Merchant 183 5.0 DNC 7.0 DNC (9.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 8.0 4.0 5.0 55.0 36.0
8th C Gold Chain James Rafuse 177 5.0 DNC 7.0 DNC (9.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 6.0 6.0 8.0 57.0 38.0
9th C Hearts3 Graham Eisenhauer 171 5.0 DNC 2.0 1.0 10.0 DNC (13.0 DNC) 10.0 DNC (12.0 DNC) 11.0 DNC 64.0 39.0
10th C Shore East Jon Lada 171 2.0 4.0 3.0 10.0 DNC (13.0 DNC) 10.0 DNC (12.0 DNC) 11.0 DNC 65.0 40.0
11th C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 5.0 DNC 7.0 DNC (9.0 DNC) (10.0 DNF) 8.0 5.0 9.0 7.0 60.0 41.0
12th C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 180 1.0 5.0 8.0 (10.0 DNF) (12.0) 9.0 10.0 10.0 65.0 43.0
13th C FRED Michael Traves 159 4.0 6.0 6.0 10.0 DNF (11.0) 10.0 DNC (12.0 DNC) 11.0 DNC 70.0 47.0
14th C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 5.0 DNC 7.0 DNC 9.0 DNC 10.0 DNC (13.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 (11.0 DNC) 72.0 48.0
15th C Gem Peter Greenwood 177 5.0 DNC 7.0 DNC 9.0 DNC (10.0 DNC) (10.0) 10.0 DNC 8.0 9.0 68.0 48.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:25:47 0:31:16 1.0
2 A HULA John Grantmyre 78 0:29:00 0:33:25 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:27:35 0:33:27 3.0
4 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:29:53 0:36:03 4.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:00:22 1:13:13 1.0
2 A Matador Greg Blunden 48 1:02:00 1:15:12 2.0
3 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:02:27 1:15:21 3.0
4 A HULA John Grantmyre 78 1:06:07 1:16:12 4.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:50:44 1:01:32 1.0
2 A HULA John Grantmyre 78 0:54:27 1:02:45 2.0
3 A Yardsail Roby Douglas 48 0:52:23 1:03:32 3.0
4 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:53:00 1:03:57 4.0
5 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:56:56 1:04:39 5.0
6 A Matador Greg Blunden 48 0:54:46 1:06:26 6.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 1:00:21 1:08:32 7.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Place Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 DNF 10.0
1 A HELOC Andrew Childs 72 DNF 10.0
1 A Yardsail Roby Douglas 48 DNF 10.0
1 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 DNF 10.0
1 A HULA John Grantmyre 78 DNF 10.0
1 A Matador Greg Blunden 48 DNF 10.0
1 A Deviation Stu McCrea 51 DNF 10.0
1 A BRILLIANCE Todd Calder 51 DNF 10.0
1 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 DNF 10.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:52:35 1:03:47 1.0
2 A HELOC Andrew Childs 72 0:55:13 1:04:17 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:53:44 1:05:10 3.0
4 A Yardsail Roby Douglas 48 0:54:01 1:05:31 4.0
5 A HULA John Grantmyre 78 0:56:59 1:05:41 5.0
6 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:57:55 1:05:46 6.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 0:59:24 1:07:27 7.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 0:58:34 1:11:02 1.0
2 A HELOC Andrew Childs 72 1:01:37 1:11:44 2.0
3 A Deviation Stu McCrea 69 1:01:53 1:12:24 3.0
4 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:00:09 1:12:57 4.0
5 A Matador Greg Blunden 48 1:00:39 1:13:34 5.0
6 A HULA John Grantmyre 78 1:05:01 1:14:56 6.0
7 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 1:06:58 1:16:03 7.0
8 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:05:06 1:16:10 8.0
9 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:03:41 1:16:50 9.0
10 A BRILLIANCE Todd Calder 69 1:09:12 1:20:58 10.0

R7 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Deviation Stu McCrea 51 0:54:03 1:05:13 1.0
2 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:59:12 1:07:14 2.0
3 A HELOC Andrew Childs 72 0:59:11 1:08:54 3.0
4 A Venturesome Ben Maloney 48 0:57:00 1:09:08 4.0
5 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:57:01 1:09:09 5.0
6 A HULA John Grantmyre 78 1:00:24 1:09:37 6.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:00:28 1:10:45 7.0
8 A Yardsail Roby Douglas 48 0:58:44 1:11:14 8.0
9 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:59:25 1:11:42 9.0
10 A Matador Greg Blunden 48 0:59:36 1:12:17 10.0
11 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:01:09 1:13:47 11.0

R8 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:52:33 0:59:41 1.0
2 A HELOC Andrew Childs 72 0:52:08 1:00:41 2.0
3 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:50:24 1:01:08 3.0
4 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:51:28 1:02:06 4.0
5 A Yardsail Roby Douglas 48 0:51:34 1:02:33 5.0
6 A HULA John Grantmyre 78 0:54:37 1:02:57 6.0
7 A Venturesome Ben Maloney 48 0:52:03 1:03:08 7.0
8 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:54:13 1:03:26 8.0
9 A Flying V Ian MacKillop 66 0:55:05 1:04:47 9.0
10 A Matador Greg Blunden 48 0:54:03 1:05:33 10.0
11 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:54:32 1:05:48 11.0

R1 - B Fleet

Start: 。, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 126 0:26:56 0:28:45 1.0
2 B Can 63 Robert Stevens 114 0:26:34 0:28:54 2.0
3 B Persistance Mike Hoyt 132 0:29:49 0:31:32 3.0
4 B Goat Whisperer Dale Robertson 114 0:30:14 0:32:53 4.0
5 B Dynamo Hum Evan Oulahen 111 0:32:47 0:35:49 5.0

R2 - B Fleet

Start: 。, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:59:33 1:04:46 1.0
2 B Goat Whisperer Dale Robertson 114 1:00:31 1:05:49 2.0
3 B Can 63 Robert Stevens 114 1:01:22 1:06:45 3.0
4 B Kestrel Kestrel SA 120 1:03:07 1:08:01 4.0
5 B Flux Jordan McNeil 135 1:05:20 1:08:48 5.0
6 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 1:02:58 1:09:08 6.0
7 B Persistance Mike Hoyt 114 1:03:40 1:09:15 7.0

R3 - B Fleet

Start: 。, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:46:27 0:50:31 1.0
2 B Painkiller Jane Filbee 114 0:47:31 0:51:41 2.0
3 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:47:24 0:52:03 3.0
4 B Just Add Water Jesleine Kujath 135 0:49:45 0:52:23 4.0
5 B Persistance Mike Hoyt 114 0:48:28 0:52:43 5.0
6 B Highlander Dan Pride 126 0:51:00 0:54:27 6.0
7 B Goat Whisperer Dale Robertson 114 0:50:33 0:54:59 7.0
8 B Flux Jordan McNeil 135 0:53:36 0:56:27 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 102 0:53:18 0:59:05 9.0
10 B Fuzzy Logic Sue Molloy 168 1:00:30 1:00:40 10.0

R4 - B Fleet

Start: 。, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer Dale Robertson 114 1:20:11 1:27:13 1.0
2 B Can 63 Robert Stevens 114 1:22:57 1:30:13 2.0
3 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1:23:11 1:30:28 3.0
4 B Kestrel Kestrel SA 102 1:27:15 1:36:43 4.0
5 B Painkiller Jane Filbee 114 1:38:46 1:47:25 5.0
6 B Persistance Mike Hoyt 114 DNF   12.0
6 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 DNF   12.0
6 B Just Add Water Jesleine Kujath 135 DNF   12.0
6 B Highlander Dan Pride 126 DNF   12.0
6 B Colmonell Scott Christie 132 DNF   12.0
6 B Fuzzy Logic Sue Molloy 150 DNF   12.0

R5 - B Fleet

Start: 。, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:51:21 0:55:51 1.0
2 B Painkiller Jane Filbee 114 0:51:27 0:55:58 2.0
3 B Flux Jordan McNeil 135 0:54:24 0:57:17 3.0
4 B Highlander Dan Pride 126 0:53:52 0:57:30 4.0
5 B Just Add Water Jesleine Kujath 135 0:54:51 0:57:46 5.0
6 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 132 0:54:41 0:57:51 6.0
7 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:53:15 0:58:28 7.0
8 B Colmonell Scott Christie 132 0:56:36 0:59:52 8.0
9 B Goat Whisperer Dale Robertson 114 0:55:57 1:00:51 9.0
10 B Kestrel Kestrel SA 120 0:56:42 1:01:06 10.0
11 B Fuzzy Logic Sue Molloy 150 1:07:50 1:09:51 11.0
12 B Persistance Mike Hoyt 114 OCS   13.0

R6 - B Fleet

Start: 。, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Satisfaction Jim Mason 108 0:56:20 1:01:51 1.0
2 B Painkiller Jane Filbee 114 0:57:04 1:02:04 2.0
3 B Persistance Mike Hoyt 114 0:58:05 1:03:10 3.0
4 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:58:36 1:03:44 4.0
5 B Can 63 Robert Stevens 114 0:59:46 1:05:00 5.0
6 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:59:26 1:05:15 6.0
7 B Highlander Dan Pride 126 1:01:08 1:05:16 7.0
8 B Colmonell Scott Christie 132 1:02:59 1:06:38 8.0
9 B Just Add Water Jesleine Kujath 135 1:03:19 1:06:40 9.0
10 B Goat Whisperer Dale Robertson 114 1:02:02 1:07:28 10.0
11 B Glenesk Mike Archibald 129 1:05:44 1:09:51 11.0
12 B Kestrel Kestrel SA 102 1:03:35 1:10:29 12.0

R7 - B Fleet

Start: 。, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:52:28 0:57:04 1.0
2 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:52:54 0:57:32 2.0
3 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:53:10 0:58:22 3.0
4 B Painkiller Jane Filbee 114 0:53:53 0:58:36 4.0
5 B Mischief Geoff Costwell 105 0:53:12 0:58:41 5.0
6 B Just Add Water Jesleine Kujath 135 0:56:02 0:59:00 6.0
7 B Highlander Dan Pride 126 0:55:19 0:59:03 7.0
8 B Goat Whisperer Dale Robertson 114 0:54:49 0:59:37 8.0
9 B Colmonell Scott Christie 132 0:56:48 1:00:05 9.0
10 B Persistance Mike Hoyt 114 0:56:53 1:01:52 10.0
11 B Flux Jordan McNeil 135 0:58:58 1:02:06 11.0
12 B Kestrel Kestrel SA 102 0:59:21 1:05:47 12.0
13 B Fuzzy Logic Sue Molloy 168 1:08:13 1:08:25 13.0

R8 - B Fleet

Start: 。, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Persistance Mike Hoyt 114 0:41:51 0:45:31 1.0
2 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:41:54 0:45:34 2.0
3 B Colmonell Scott Christie 150 0:44:17 0:45:36 3.0
4 B Mischief Geoff Costwell 105 0:41:23 0:45:39 4.0
5 B Painkiller Jane Filbee 114 0:42:05 0:45:46 5.0
6 B Just Add Water Jesleine Kujath 135 0:43:50 0:46:09 6.0
7 B Goat Whisperer Dale Robertson 114 0:42:34 0:46:18 7.0
8 B Highlander Dan Pride 126 0:43:30 0:46:26 8.0
9 B Flux Jordan McNeil 135 0:46:07 0:48:34 9.0
10 B Can 63 Robert Stevens 114 0:44:42 0:48:37 10.0
11 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:45:00 0:49:24 11.0
12 B Kestrel Kestrel SA 102 0:46:36 0:51:39 12.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 198 0:17:36 0:16:55 1.0
2 C Shore East Jon Lada 171 0:17:02 0:17:01 2.0
3 C Hypewave Chris Veinot 159 0:17:36 0:17:53 3.0
4 C FRED Michael Traves 171 0:18:55 0:18:53 4.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:54:41 0:55:34 1.0
2 C Hearts3 Graham Eisenhauer 171 0:56:09 0:56:04 2.0
3 C Hypewave Chris Veinot 159 0:55:29 0:56:23 3.0
4 C Shore East Jon Lada 171 0:57:16 0:57:11 4.0
5 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 198 1:04:53 1:02:22 5.0
6 C FRED Michael Traves 171 1:02:38 1:02:33 6.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Hearts3 Graham Eisenhauer 171 0:35:44 0:35:41 1.0
2 C Hypewave Chris Veinot 159 0:35:52 0:36:27 2.0
3 C Shore East Jon Lada 171 0:36:51 0:36:48 3.0
4 C Bleep Paul Rafuse 187 0:37:48 0:36:54 4.0
5 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:38:27 0:39:04 5.0
6 C FRED Michael Traves 171 0:39:37 0:39:34 6.0
7 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:40:17 0:41:51 7.0
8 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 198 0:45:22 0:43:37 8.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Bleep Paul Rafuse 187 1:17:43 1:15:52 1.0
2 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 1:17:52 1:19:07 2.0
3 C Hummin' Bill Haliburton 144 1:18:18 1:21:21 3.0
4 C Hypewave Chris Veinot 159 1:32:20 1:33:49 4.0
5 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 DNF   10.0
5 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 DNF   10.0
5 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 DNF   10.0
5 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 198 DNF   10.0
5 C FRED Michael Traves 159 DNF   10.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1852
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:45:05 0:45:49 1.0
2 C Hypewave Chris Veinot 159 0:46:02 0:46:46 2.0
3 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:46:03 0:46:47 3.0
4 C Bleep Paul Rafuse 187 0:48:02 0:46:53 4.0
5 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:46:12 0:48:00 5.0
6 C Gold Chain James Rafuse 177 0:49:16 0:48:47 6.0
7 C Shaman Robert Merchant 195 0:50:38 0:48:53 7.0
8 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:50:06 0:49:36 8.0
9 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:49:03 0:49:50 9.0
10 C Gem Peter Greenwood 177 0:50:32 0:50:02 10.0
11 C FRED Michael Traves 171 0:50:50 0:50:46 11.0
12 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 198 0:53:18 0:51:14 12.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:51:54 0:52:44 1.0
2 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:52:05 0:52:55 2.0
3 C Bleep Paul Rafuse 183 0:54:28 0:53:28 3.0
4 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:52:52 0:53:43 4.0
5 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:55:17 0:54:44 5.0
6 C Gold Chain James Rafuse 189 0:56:30 0:55:00 6.0
7 C Hummin' Bill Haliburton 162 0:57:33 0:58:13 7.0
8 C Shaman Robert Merchant 195 1:00:22 0:58:16 8.0
9 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 198 1:05:52 1:03:19 9.0

R7 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:45:58 0:46:42 1.0
2 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:46:20 0:47:05 2.0
3 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:46:22 0:47:07 3.0
4 C Shaman Robert Merchant 195 0:50:07 0:48:23 4.0
5 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:47:21 0:49:11 5.0
6 C Gold Chain James Rafuse 189 0:51:09 0:49:47 6.0
7 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 0:50:23 0:50:19 7.0
8 C Gem Peter Greenwood 189 0:52:04 0:50:41 8.0
9 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:53:09 0:52:37 9.0
10 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 198 0:55:03 0:52:55 10.0
11 C Bleep Paul Rafuse 171 DNS   12.0

R8 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:25:45 0:26:10 1.0
2 C Bleep Paul Rafuse 171 0:26:34 0:26:32 2.0
3 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:25:42 0:26:42 3.0
4 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:26:28 0:26:54 4.0
5 C Shaman Robert Merchant 195 0:28:21 0:27:22 5.0
6 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:27:03 0:27:29 6.0
7 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:28:06 0:27:49 7.0
8 C Gold Chain James Rafuse 177 0:28:35 0:28:18 8.0
9 C Gem Peter Greenwood 189 0:30:19 0:29:31 9.0
10 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 198 0:31:50 0:30:36 10.0

www.rnsys.com
racedirector@rnsys.com


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com