event burgee venue burgee

Keiths Wednesday Night Race Series II

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Weds Series II

A Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st A Matador Greg Blunden 48 3.0 4.0 3.0 (6.0) 2.0 2.5 1.0 21.5 15.5
2nd A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1.0 3.0 6.0 (9.0) 1.0 4.0 9.0 RET 33.0 24.0
3rd A Yardsail Roby Douglas 48 2.0 5.0 7.0 5.0 7.0 1.0 (9.0 DNC) 36.0 27.0
4th A HELOC Andrew Childs 72 6.8 RDGa 1.0 (12.0 DNC) 8.0 6.0 5.0 9.0 DNC 47.8 35.8
5th A CrackerJack !!! Peter Traves 69 6.0 10.0 RET (12.0 DNC) 1.0 10.0 8.0 2.0 49.0 37.0
6th A Flying V Ian MacKillop 66 5.0 2.0 12.0 RET 3.0 (14.0 DNC) 6.0 9.0 DNC 51.0 37.0
7th A HULA John Grantmyre 78 8.0 6.0 5.0 (10.0) 9.0 9.0 4.0 51.0 41.0
8th A BRILLIANCE Todd Calder 51 4.0 8.0 9.0 7.0 8.0 (12.0 DNC) 9.0 RET 57.0 45.0
9th A Deviation Stu McCrea 51 11.0 DNC 10.0 DNC (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 2.5 9.0 DNC 59.5 47.5
10th A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 11.0 DNC 10.0 DNC 8.0 (12.0 DNC) 4.0 7.0 9.0 DNS 61.0 49.0
11th A Black Pearl Ross Leighton 51 9.0 7.0 10.0 4.0 (11.0) 10.0 9.0 RET 60.0 49.0
12th A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 7.0 10.0 DNC 12.0 DNC 2.0 (13.0) 12.0 DNC 9.0 DNC 65.0 52.0
13th A Oakcliff Black   -6 11.0 DNC 10.0 DNC 1.0 12.0 DNC (14.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 DNC 69.0 55.0
14th A Magic Bus   -3 11.0 DNC 10.0 DNC 2.0 12.0 DNC (14.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 DNC 70.0 56.0
15th A Oakcliff Blue   -6 11.0 DNC 10.0 DNC 4.0 12.0 DNC (14.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 DNC 72.0 58.0
16th A Fortyseven Ben Maloney 48 11.0 DNC 10.0 DNC (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 12.0 RET 9.0 DNC 71.0 59.0
17th A Barchetta Steve Davis 35 11.0 DNC 10.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC (14.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 74.0 60.0
18th A Ramillies James Wilson 54 11.0 DNC 10.0 DNC (12.0 DNC) 11.0 12.0 12.0 DNC 9.0 DNC 77.0 65.0

B Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1.0 1.0 2.0 3.0 5.0 (6.0) 3.0 21.0 15.0
2nd B Can 63 Robert Stevens 114 4.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 1.0 29.0 19.0
3rd B Painkiller Jane Filbee 114 3.0 (8.0) 1.0 2.0 6.0 3.0 4.0 27.0 19.0
4th B Just Add Water Jesleine Baker 135 5.0 6.0 5.0 1.0 3.0 (7.0) 5.0 32.0 25.0
5th B J-Zeus II9 John Heseltine 114 2.0 7.0 3.0 4.0 (9.0) 5.0 6.0 36.0 27.0
6th B Highlander Dan Pride 126 6.0 9.0 4.0 5.0 (14.0 DNC) 2.0 2.0 42.0 28.0
7th B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 (8.0) 3.0 6.0 7.0 8.0 4.0 8.0 DNC 44.0 36.0
8th B Persistance Mike Hoyt 114 (13.0 DNC) 10.0 7.0 6.0 2.0 8.0 8.0 DNC 54.0 41.0
9th B Colmonell Scott Christie 132 7.0 4.0 8.0 (10.0 DNC) 7.0 9.0 8.0 DNC 53.0 43.0
10th B Mischief Geoff Costwell 87 (13.0 DSQ) 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 11.0 8.0 DNC 61.0 48.0
11th B Flux Jordan McNeil 135 9.0 (11.0) 10.0 DNC 8.0 10.0 10.0 8.0 DNC 66.0 55.0
12th B Kestrel Kestrel SA 102 10.0 12.0 9.0 9.0 (14.0 DNF) 12.0 7.0 73.0 59.0
13th B Re-demp-tion Bill Adams 117 (13.0 DNC) 13.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 11.0 13.0 DNC 8.0 DNC 78.0 65.0
14th B Jan Mon Carl Davis 114 (13.0 DNC) 13.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 12.0 13.0 DNC 8.0 DNC 79.0 66.0
15th B Glenesk Mike Archibald 111 13.0 RET 13.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 8.0 DNC 81.0 67.0

C Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st C Hummin' Bill Haliburton 144 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (7.0 DNC) 15.0 8.0
2nd C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 3.0 4.0 4.0 3.0 (8.0) 2.0 1.0 25.0 17.0
3rd C Bleep Paul Rafuse 171 1.0 2.0 2.0 2.0 (13.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 37.0 24.0
4th C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 8.0 DNC 3.0 3.0 5.0 1.0 (10.0 DNC) 7.0 DNC 37.0 27.0
5th C Gold Chain James Rafuse 177 8.0 DNC (10.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 3.0 3.0 38.0 28.0
6th C Gem Peter Greenwood 177 (8.0 DNC) 6.0 7.0 6.0 3.0 6.0 5.0 41.0 33.0
7th C Club J/22   177 8.0 DNC 5.0 8.0 7.0 (13.0 RET) 5.0 7.0 DNC 53.0 40.0
8th C Shaman Robert Merchant 183 4.0 10.0 DNC (11.0 DNC) 8.0 7.0 10.0 DNC 2.0 52.0 41.0
9th C ROGUEWAVE Liz Whyte 180 8.0 DNC 10.0 DNC (11.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 4.0 7.0 DNC 54.0 43.0
10th C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 183 6.0 7.0 9.0 10.0 DNF (13.0 DNF) 10.0 DNC 7.0 DNC 62.0 49.0
11th C Club J/22   177 8.0 DNC 10.0 DNC 6.0 10.0 DNC (13.0 DNC) 8.0 7.0 DNC 62.0 49.0
12th C Unknown Unknown 177 8.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNC (13.0 DNC) 7.0 4.0 63.0 50.0
13th C Fuzzy Logic Sue Molloy 150 7.0 8.0 10.0 10.0 DNC (13.0 DNF) 9.0 6.0 63.0 50.0
14th C Unknown Unknown 177 8.0 DNC 10.0 DNC (11.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 10.0 DNC 7.0 DNC 62.0 51.0
15th C Ladies 22 Joanne Seviour 177 5.0 9.0 11.0 DNC 10.0 DNC (13.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 65.0 52.0
16th C Club J/22 LTS 177 8.0 DNC 10.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNC (13.0 DNF) 10.0 DNC 7.0 DNC 69.0 56.0

J/24 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st J/24 Sunnyvale Peter Wickwire 159 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 12.0 8.0
2nd J/24 Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 3.0 1.0 2.0 3.0 (4.0) 2.0 1.0 16.0 12.0
3rd J/24 Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 1.0 3.0 3.0 (4.0) 2.0 3.0 3.0 19.0 15.0
4th J/24 Hypewave Chris Veinot 159 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 3.0 4.0 DNC 2.0 23.0 19.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:44:36 0:54:06 1.0
2 A Yardsail Roby Douglas 48 0:44:55 0:54:29 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:45:29 0:55:10 3.0
4 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:49:03 0:59:11 4.0
5 A Flying V Ian MacKillop 84 0:51:58 0:59:18 5.0
6 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:50:47 0:59:25 6.0
7 A HELOC Andrew Childs 72 RDGa   6.8
8 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:53:02 1:00:14 7.0
9 A HULA John Grantmyre 78 0:53:42 1:01:54 8.0
10 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:52:24 1:03:14 9.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A HELOC Andrew Childs 72 0:44:53 0:52:15 1.0
2 A Flying V Ian MacKillop 84 0:47:04 0:53:43 2.0
3 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:45:26 0:55:06 3.0
4 A Matador Greg Blunden 48 0:45:33 0:55:15 4.0
5 A Yardsail Roby Douglas 48 0:46:00 0:55:48 5.0
6 A HULA John Grantmyre 78 0:49:05 0:56:34 6.0
7 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:47:53 0:57:47 7.0
8 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:49:04 0:59:12 8.0
9 A CrackerJack !!! Peter Traves 87 RET   10.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1850
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Oakcliff Black   -6 0:44:23 0:59:26 1.0
2 A Magic Bus   -3 0:45:05 1:00:01 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:49:31 1:00:04 3.0
4 A Oakcliff Blue   -6 0:45:58 1:01:33 4.0
5 A HULA John Grantmyre 78 1:02:25 1:11:56 5.0
6 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 0:59:57 1:12:43 6.0
7 A Yardsail Roby Douglas 48 1:01:50 1:15:00 7.0
8 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 1:05:46 1:18:32 8.0
9 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:05:16 1:18:45 9.0
10 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:07:17 1:21:11 10.0
11 A Flying V Ian MacKillop 66 RET   12.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:31:59 1:47:37 1.0
2 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 1:39:16 1:52:44 2.0
3 A Flying V Ian MacKillop 66 1:38:02 1:55:17 3.0
4 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:36:15 1:56:08 4.0
5 A Yardsail Roby Douglas 48 1:36:43 1:57:19 5.0
6 A Matador Greg Blunden 48 1:37:04 1:57:44 6.0
7 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:38:25 1:58:45 7.0
8 A HELOC Andrew Childs 72 1:42:16 1:59:03 8.0
9 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:39:23 2:00:33 9.0
10 A HULA John Grantmyre 90 1:52:48 2:07:28 10.0
11 A Ramillies James Wilson 54 1:50:28 2:12:36 11.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:06:11 1:20:16 1.0
2 A Matador Greg Blunden 48 1:08:11 1:22:42 2.0
3 A Deviation Stu McCrea 51 1:08:49 1:23:02 3.0
4 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 1:13:20 1:27:34 4.0
5 A Fortyseven Ben Maloney 48 1:15:26 1:31:30 5.0
6 A HELOC Andrew Childs 72 1:18:55 1:31:52 6.0
7 A Yardsail Roby Douglas 48 1:17:12 1:33:38 7.0
8 A BRILLIANCE Todd Calder 51 1:19:38 1:36:05 8.0
9 A HULA John Grantmyre 78 1:25:53 1:38:59 9.0
10 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:25:30 1:40:02 10.0
11 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:27:16 1:45:18 11.0
12 A Ramillies James Wilson 54 1:30:12 1:48:16 12.0
13 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 1:37:01 1:50:10 13.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Yardsail Roby Douglas 48 1:02:42 1:16:03 1.0
2 A Matador Greg Blunden 48 1:02:47 1:16:09 2.5
2 A Deviation Stu McCrea 51 1:03:07 1:16:09 2.5
4 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:03:25 1:16:55 4.0
5 A HELOC Andrew Childs 72 1:06:10 1:17:02 5.0
6 A Flying V Ian MacKillop 66 1:07:00 1:18:47 6.0
7 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 1:06:02 1:18:51 7.0
8 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:07:33 1:19:02 8.0
9 A HULA John Grantmyre 78 1:10:29 1:21:14 9.0
10 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:08:07 1:22:11 10.0
11 A Fortyseven Ben Maloney 48 RET   12.0

R7 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 1:08:01 1:22:30 1.0
2 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:13:32 1:26:02 2.0
3 A Barchetta Steve Davis 51 1:11:37 1:26:25 3.0
4 A HULA John Grantmyre 78 1:16:15 1:27:53 4.0
5 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 RET   9.0
5 A BRILLIANCE Todd Calder 51 RET   9.0
5 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 69 DNS   9.0
5 A Black Pearl Ross Leighton 51 RET   9.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1915
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:55:18 0:59:52 1.0
2 B J-Zeus II9 John Heseltine 114 0:55:20 1:00:11 2.0
3 B Painkiller Jane Filbee 114 0:58:10 1:03:16 3.0
4 B Can 63 Robert Stevens 114 0:59:38 1:04:52 4.0
5 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:13:02 1:16:54 5.0
6 B Highlander Dan Pride 126 1:14:42 1:19:45 6.0
7 B Colmonell Scott Christie 132 1:17:25 1:21:54 7.0
8 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1:17:09 1:23:55 8.0
9 B Flux Jordan McNeil 135 1:20:46 1:25:03 9.0
10 B Kestrel Kestrel SA 102 1:19:19 1:27:55 10.0
11 B Mischief Geoff Costwell 105 DSQ   13.0
11 B Glenesk Mike Archibald 129 RET   13.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:39:54 0:43:12 1.0
2 B Can 63 Robert Stevens 114 0:41:01 0:44:37 2.0
3 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:41:36 0:45:15 3.0
4 B Colmonell Scott Christie 132 0:43:38 0:46:09 4.0
5 B Mischief Geoff Costwell 105 0:42:20 0:46:42 5.0
6 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:44:29 0:46:51 6.0
7 B J-Zeus II9 John Heseltine 114 0:43:21 0:47:09 7.0
8 B Painkiller Jane Filbee 114 0:43:29 0:47:18 8.0
9 B Highlander Dan Pride 126 0:44:26 0:47:26 9.0
10 B Persistance Mike Hoyt 114 0:43:48 0:47:38 10.0
11 B Flux Jordan McNeil 135 0:45:24 0:47:48 11.0
12 B Kestrel Kestrel SA 102 0:47:38 0:52:48 12.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Painkiller Jane Filbee 114 0:37:50 0:41:09 1.0
2 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:39:08 0:42:22 2.0
3 B J-Zeus II9 John Heseltine 114 0:39:26 0:42:53 3.0
4 B Highlander Dan Pride 126 0:40:26 0:43:10 4.0
5 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:41:05 0:43:16 5.0
6 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:39:51 0:43:21 6.0
7 B Persistance Mike Hoyt 114 0:44:47 0:48:42 7.0
8 B Colmonell Scott Christie 132 0:47:44 0:50:30 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 102 1:00:12 1:06:44 9.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:47:33 0:50:04 1.0
2 B Painkiller Jane Filbee 114 0:47:14 0:51:22 2.0
3 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:47:59 0:51:57 3.0
4 B J-Zeus II9 John Heseltine 114 0:49:12 0:53:31 4.0
5 B Highlander Dan Pride 126 0:53:42 0:57:20 5.0
6 B Persistance Mike Hoyt 114 0:54:25 0:59:11 6.0
7 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 0:55:30 1:00:22 7.0
8 B Flux Jordan McNeil 135 0:57:48 1:00:52 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 102 1:09:21 1:16:52 9.0

R5 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 1:12:25 1:18:46 1.0
2 B Persistance Mike Hoyt 114 1:15:50 1:22:29 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:18:34 1:22:44 3.0
4 B Mischief Geoff Costwell 105 1:15:38 1:23:26 4.0
5 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:17:49 1:24:14 5.0
6 B Painkiller Jane Filbee 114 1:18:51 1:25:46 6.0
7 B Colmonell Scott Christie 132 1:21:27 1:26:10 7.0
8 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1:19:33 1:26:31 8.0
9 B J-Zeus II9 John Heseltine 114 1:20:26 1:27:29 9.0
10 B Flux Jordan McNeil 135 1:25:42 1:30:15 10.0
11 B Re-demp-tion Bill Adams 117 1:24:17 1:31:14 11.0
12 B Jan Mon Carl Davis 114 1:25:40 1:33:10 12.0
13 B Kestrel Kestrel SA 120 DNF   14.0

R6 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 1:01:34 1:06:58 1.0
2 B Highlander Dan Pride 126 1:04:28 1:08:49 2.0
3 B Painkiller Jane Filbee 114 1:03:34 1:09:08 3.0
4 B Favourite Child Erin & Carlisle Norwood 114 1:04:46 1:10:27 4.0
5 B J-Zeus II9 John Heseltine 114 1:05:10 1:10:53 5.0
6 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:05:59 1:11:26 6.0
7 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:08:15 1:11:52 7.0
8 B Persistance Mike Hoyt 114 1:07:10 1:13:03 8.0
9 B Colmonell Scott Christie 132 1:10:44 1:14:49 9.0
10 B Flux Jordan McNeil 135 1:11:27 1:15:14 10.0
11 B Mischief Geoff Costwell 105 1:08:50 1:15:56 11.0
12 B Kestrel Kestrel SA 102 1:15:06 1:23:15 12.0

R7 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:57:21 1:02:23 1.0
2 B Highlander Dan Pride 126 0:58:51 1:02:50 2.0
3 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:58:12 1:03:00 3.0
4 B Painkiller Jane Filbee 114 0:58:24 1:03:31 4.0
5 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:00:44 1:03:57 5.0
6 B J-Zeus II9 John Heseltine 114 0:59:30 1:04:43 6.0
7 B Kestrel Kestrel SA 120 1:12:22 1:17:59 7.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1910
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Bleep Paul Rafuse 171 0:41:20 0:41:16 1.0
2 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:39:56 0:41:29 2.0
3 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:43:03 0:42:37 3.0
4 C Shaman Robert Merchant 195 0:46:55 0:45:17 4.0
5 C Ladies 22 Joanne Seviour 177 0:55:01 0:54:28 5.0
6 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 201 0:59:29 0:56:57 6.0
7 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 1:13:56 1:14:09 7.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:41:26 0:43:03 1.0
2 C Bleep Paul Rafuse 183 0:44:06 0:43:17 2.0
3 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 0:45:01 0:44:57 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:46:36 0:46:08 4.0
5 C Club J/22   189 0:47:40 0:46:24 5.0
6 C Gem Peter Greenwood 177 0:52:24 0:51:53 6.0
7 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 201 0:56:11 0:53:47 7.0
8 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 0:55:23 0:55:33 8.0
9 C Ladies 22 Joanne Seviour 177 0:57:14 0:56:40 9.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:29:27 0:30:36 1.0
2 C Bleep Paul Rafuse 171 0:32:49 0:32:46 2.0
3 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:33:27 0:32:50 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:35:01 0:34:05 4.0
5 C Gold Chain James Rafuse 189 0:35:56 0:34:59 5.0
6 C Club J/22   189 0:36:59 0:36:00 6.0
7 C Gem Peter Greenwood 189 0:37:53 0:36:53 7.0
8 C Club J/22   189 0:38:27 0:37:26 8.0
9 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 201 0:39:46 0:38:04 9.0
10 C Fuzzy Logic Sue Molloy 150 0:45:13 0:46:33 10.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:47:02 0:48:52 1.0
2 C Bleep Paul Rafuse 171 0:55:55 0:55:50 2.0
3 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:57:09 0:56:35 3.0
4 C Gold Chain James Rafuse 177 0:57:15 0:56:41 4.0
5 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:58:56 0:57:51 5.0
6 C Gem Peter Greenwood 189 1:00:32 0:58:55 6.0
7 C Club J/22   177 1:00:20 0:59:44 7.0
8 C Shaman Robert Merchant 195 1:04:36 1:02:21 8.0
9 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 201 DNF   10.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 1:14:36 1:14:30 1.0
2 C Hummin' Bill Haliburton 144 1:13:09 1:16:00 2.0
3 C Gem Peter Greenwood 177 1:21:05 1:20:16 3.0
4 C ROGUEWAVE Liz Whyte 180 1:21:32 1:20:23 4.0
5 C Gold Chain James Rafuse 177 1:22:14 1:21:25 5.0
6 C Unknown Unknown 177 1:22:39 1:21:50 6.0
7 C Shaman Robert Merchant 195 1:24:51 1:21:54 7.0
8 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:23:35 1:22:45 8.0
9 C Club J/22   177 RET   13.0
9 C BANDIT J. MacInnes/V. Sadler 201 DNF   13.0
9 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 DNF   13.0
9 C Club J/22 LTS 189 DNF   13.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:57:32 0:59:46 1.0
2 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 1:01:53 1:01:16 2.0
3 C Gold Chain James Rafuse 177 1:03:13 1:02:35 3.0
4 C ROGUEWAVE Liz Whyte 198 1:08:52 1:06:12 4.0
5 C Club J/22   177 1:07:41 1:07:01 5.0
6 C Gem Peter Greenwood 189 1:09:44 1:07:53 6.0
7 C Unknown Unknown 177 1:11:27 1:10:44 7.0
8 C Club J/22   189 1:16:20 1:14:18 8.0
9 C Fuzzy Logic Sue Molloy 150 1:25:06 1:27:37 9.0

R7 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1850
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:59:49 0:58:13 1.0
2 C Shaman Robert Merchant 195 1:00:23 0:58:17 2.0
3 C Gold Chain James Rafuse 177 0:59:54 0:59:18 3.0
4 C Unknown Unknown 177 1:03:17 1:02:39 4.0
5 C Gem Peter Greenwood 189 1:08:24 1:06:35 5.0
6 C Fuzzy Logic Sue Molloy 168 1:11:09 1:11:21 6.0

R1 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Helm Rating Place Points
1 J/24 Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 1 1.0
2 J/24 Sunnyvale Peter Wickwire 159 2 2.0
3 J/24 Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 3 3.0

R2 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Helm Rating Place Points
1 J/24 Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 1 1.0
2 J/24 Sunnyvale Peter Wickwire 159 2 2.0
3 J/24 Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 3 3.0

R3 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Helm Rating Place Points
1 J/24 Sunnyvale Peter Wickwire 159 1 1.0
2 J/24 Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 2 2.0
3 J/24 Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 3 3.0

R4 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Helm Rating Place Points
1 J/24 Sunnyvale Peter Wickwire 159 1 1.0
2 J/24 Hypewave Chris Veinot 159 2 2.0
3 J/24 Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 3 3.0
4 J/24 Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 4 4.0

R5 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Helm Rating Place Points
1 J/24 Sunnyvale Peter Wickwire 159 1 1.0
2 J/24 Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 2 2.0
3 J/24 Hypewave Chris Veinot 159 3 3.0
4 J/24 Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 4 4.0

R6 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Helm Rating Place Points
1 J/24 Sunnyvale Peter Wickwire 159 1 1.0
2 J/24 Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 2 2.0
3 J/24 Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 3 3.0

R7 - J/24 Fleet

Start: J24, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Helm Rating Place Points
1 J/24 Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 1 1.0
2 J/24 Hypewave Chris Veinot 159 2 2.0
3 J/24 Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 3 3.0
4 J/24 Sunnyvale Peter Wickwire 159 4 4.0

www.rnsys.com
racedirector@rnsys.com


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com