event burgee venue burgee

Wednesday Night Race Series III

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Weds Series III

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st A Matador Greg Blunden 48 1.0 3.0 3.0 1.0 8.0 8.0
2nd A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 4.0 5.0 4.0 2.0 15.0 15.0
3rd A HELOC Andrew Childs 72 13.0 DNC 2.0 1.0 3.0 19.0 19.0
4th A Take 2 Roby Douglas 48 3.0 4.0 8.0 4.0 19.0 19.0
5th A Barchetta Steve Davies 39 6.0 8.0 2.0 6.0 22.0 22.0
6th A Black Pearl Ross Leighton 51 7.0 7.0 6.0 5.0 25.0 25.0
7th A Njord Blaine McNeil 78 2.0 10.0 7.0 9.0 RET 28.0 28.0
8th A CrackerJack !!! Peter Traves 69 8.0 6.0 10.0 9.0 RET 33.0 33.0
9th A BRILLIANCE Todd Calder 51 13.0 DNC 1.0 9.0 13.0 DNC 36.0 36.0
10th A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 10.0 RET 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 41.0 41.0
11th A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 5.0 12.0 RET 13.0 DNC 13.0 DNC 43.0 43.0
12th A Castanea Paul Conrod 66 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC 13.0 DNC 48.0 48.0

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st B J-Zeus II9 John Heseltine 108 1.0 3.0 2.0 2.0 8.0 8.0
2nd B Just Add Water Jesleine Baker 135 3.0 1.0 3.0 3.0 10.0 10.0
3rd B Colmonell Scott Christie 132 5.0 6.0 6.0 4.0 21.0 21.0
4th B Painkiller Jane Filbee 114 7.0 2.0 7.0 6.0 22.0 22.0
5th B Goat Whisperer Dale Robertson 117 2.0 7.0 8.0 7.0 24.0 24.0
6th B Persistence Mike Hoyt 114 4.0 4.0 13.0 DNC 5.0 26.0 26.0
7th B Can 63 Robert Stevens 114 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 1.0 28.0 28.0
8th B Kestrel Kestrel SA 102 6.0 8.0 9.0 13.0 DNC 36.0 36.0
9th B Demons Dance Andrew Watts 105 9.0 RET 9.0 10.0 8.0 36.0 36.0
10th B Flux Jordan McNeil 135 13.0 DNC 11.0 RET 5.0 13.0 DNC 42.0 42.0
11th B Highlander Dan Pride 126 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 43.0 43.0
12th B Dark Water Donald Walker 132 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 44.0 44.0

C Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 171 2.0 1.0 2.0 1.0 6.0 6.0
2nd C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 1.0 2.0 4.0 4.0 11.0 11.0
3rd C Gold Chain James Rafuse 177 3.0 5.0 9.0 9.0 DNS 26.0 26.0
4th C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 4.0 4.0 3.0 16.0 DNC 27.0 27.0
5th C Sunnyvale Peter Wickwire 159 9.0 16.0 DNC 5.0 2.0 32.0 32.0
6th C Auster Robert Merchant 195 8.0 16.0 DNC 8.0 3.0 35.0 35.0
7th C Sam Spencer Dalzell 159 5.0 8.0 6.0 16.0 DNC 35.0 35.0
8th C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 16.0 DNC 3.0 1.0 16.0 DNC 36.0 36.0
9th C Osprey Tod MacEachern 165 10.0 9.0 12.0 5.0 36.0 36.0
10th C Hummin' Bill Haliburton 144 7.0 6.0 10.0 16.0 DNC 39.0 39.0
11th C Gem Peter Greenwood 177 6.0 7.0 11.0 16.0 DNC 40.0 40.0
12th C   Dal Sailing 1 177 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 54.0 54.0
13th C   Dal Sailing 2 177 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 55.0 55.0
14th C L'Hirondelle Matt Murphy 183 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 16.0 DNC 55.0 55.0
15th C Wind Shadow II Judy Robertson 180 11.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 59.0 59.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 1:10:09 1:25:05 1.0
2 A Njord Blaine McNeil 78 1:16:28 1:28:08 2.0
3 A Take 2 Roby Douglas 48 1:13:23 1:29:00 3.0
4 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 1:20:13 1:31:06 4.0
5 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:15:14 1:31:15 5.0
6 A Barchetta Steve Davies 39 1:16:21 1:34:05 6.0
7 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:18:36 1:34:50 7.0
8 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:22:40 1:36:43 8.0
9 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 RET   10.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:33:29 0:40:24 1.0
2 A HELOC Andrew Childs 72 0:35:03 0:40:48 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:34:05 0:41:20 3.0
4 A Take 2 Roby Douglas 48 0:34:23 0:41:42 4.0
5 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:37:11 0:42:14 5.0
6 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:36:48 0:43:03 6.0
7 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:35:45 0:43:08 7.0
8 A Barchetta Steve Davies 39 0:35:15 0:43:26 8.0
9 A Castanea Paul Conrod 84 0:38:58 0:44:28 9.0
10 A Njord Blaine McNeil 90 0:40:07 0:45:20 10.0
11 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 RET   12.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1836
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A HELOC Andrew Childs 90 0:48:43 0:55:03 1.0
2 A Barchetta Steve Davies 39 0:44:56 0:55:22 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:46:04 0:55:52 3.0
4 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:49:45 0:56:30 4.0
5 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 0:47:20 0:56:31 5.0
6 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:48:37 0:58:40 6.0
7 A Njord Blaine McNeil 78 0:51:12 0:59:01 7.0
8 A Take 2 Roby Douglas 48 0:49:44 1:00:19 8.0
9 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:50:15 1:00:38 9.0
10 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:52:12 1:01:05 10.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 0:31:09 0:37:47 1.0
2 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 93 0:34:45 0:39:05 2.0
3 A HELOC Andrew Childs 72 0:34:01 0:39:36 3.0
4 A Take 2 Roby Douglas 48 0:33:57 0:41:11 4.0
5 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:34:58 0:42:11 5.0
6 A Barchetta Steve Davies 39 0:34:23 0:42:22 6.0
7 A Njord Blaine McNeil 78 RET   9.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 RET   9.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 1:07:44 1:14:22 1.0
2 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:12:06 1:18:03 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:14:18 1:18:14 3.0
4 B Persistence Mike Hoyt 114 1:12:16 1:18:36 4.0
5 B Colmonell Scott Christie 132 1:18:28 1:23:00 5.0
6 B Kestrel Kestrel SA 102 1:21:28 1:30:18 6.0
7 B Painkiller Jane Filbee 114 1:24:51 1:32:17 7.0
8 B Demons Dance Andrew Watts 105 RET   9.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:38:05 0:40:06 1.0
2 B Painkiller Jane Filbee 114 0:37:24 0:40:41 2.0
3 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:39:02 0:42:51 3.0
4 B Persistence Mike Hoyt 114 0:40:48 0:44:23 4.0
5 B Dark Water Donald Walker 150 0:44:10 0:45:29 5.0
6 B Colmonell Scott Christie 132 0:46:52 0:49:35 6.0
7 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:46:36 0:50:27 7.0
8 B Kestrel Kestrel SA 102 0:47:14 0:52:21 8.0
9 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:52:26 0:57:51 9.0
10 B Flux Jordan McNeil 135 RET   11.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1841
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:48:10 0:52:23 1.0
2 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:49:58 0:54:52 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:53:05 0:55:54 3.0
4 B Highlander Dan Pride 138 0:54:07 0:56:44 4.0
5 B Flux Jordan McNeil 135 0:54:08 0:57:00 5.0
6 B Colmonell Scott Christie 132 0:55:15 0:58:27 6.0
7 B Painkiller Jane Filbee 114 0:53:57 0:58:41 7.0
8 B Goat Whisperer Dale Robertson 129 0:55:53 0:59:23 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 102 0:57:05 1:03:16 9.0
10 B Demons Dance Andrew Watts 105 1:05:23 1:12:08 10.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 135 0:30:12 0:31:48 1.0
2 B J-Zeus II9 John Heseltine 126 0:31:35 0:33:43 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:33:12 0:34:58 3.0
4 B Colmonell Scott Christie 150 0:34:30 0:35:31 4.0
5 B Persistence Mike Hoyt 132 0:33:59 0:35:57 5.0
6 B Painkiller Jane Filbee 114 0:34:25 0:37:26 6.0
7 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:34:56 0:37:49 7.0
8 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:38:25 0:42:23 8.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:49:14 0:50:02 1.0
2 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:57:46 0:56:42 2.0
3 C Gold Chain James Rafuse 189 0:59:23 0:57:48 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:59:40 0:58:05 4.0
5 C Sam Spencer Dalzell 159 0:57:23 0:58:18 5.0
6 C Gem Peter Greenwood 189 1:00:15 0:58:39 6.0
7 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:56:51 0:59:04 7.0
8 C Auster Robert Merchant 195 1:04:38 1:02:23 8.0
9 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 1:02:06 1:03:06 9.0
10 C Osprey Tod MacEachern 165 1:05:24 1:05:52 10.0
11 C Wind Shadow II Judy Robertson 180 1:16:03 1:14:58 11.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:32:55 0:32:19 1.0
2 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:31:56 0:32:27 2.0
3 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:33:17 0:33:49 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:36:04 0:35:06 4.0
5 C Gold Chain James Rafuse 189 0:36:31 0:35:33 5.0
6 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:34:48 0:36:09 6.0
7 C Gem Peter Greenwood 189 0:37:21 0:36:21 7.0
8 C Sam Spencer Dalzell 159 0:36:53 0:37:29 8.0
9 C Osprey Tod MacEachern 183 0:39:13 0:38:30 9.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1853
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:37:33 0:38:09 1.0
2 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:40:32 0:39:47 2.0
3 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:41:54 0:41:29 3.0
4 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:41:30 0:42:10 4.0
5 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:41:45 0:42:25 5.0
6 C Sam Spencer Dalzell 159 0:42:10 0:42:51 6.0
7 C L'Hirondelle Matt Murphy 183 0:44:37 0:43:48 7.0
8 C Auster Robert Merchant 195 0:45:28 0:43:53 8.0
9 C Gold Chain James Rafuse 189 0:45:14 0:44:02 9.0
10 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:42:29 0:44:08 10.0
11 C Gem Peter Greenwood 189 0:45:35 0:44:22 11.0
12 C Osprey Tod MacEachern 183 0:45:55 0:45:04 12.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Alex Ritchie 183 0:26:41 0:26:12 1.0
2 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:27:00 0:27:26 2.0
3 C Auster Robert Merchant 195 0:28:41 0:27:41 3.0
4 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:27:37 0:28:04 4.0
5 C Osprey Tod MacEachern 183 0:31:55 0:31:20 5.0
6 C   Dal Sailing 1 189 0:34:24 0:33:29 6.0
7 C   Dal Sailing 2 189 0:34:28 0:33:33 7.0
8 C Gold Chain James Rafuse 177 DNS   9.0

www.rnsys.com
[email protected]


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com