event burgee venue burgee

Wednesday Night Race Series II

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

R7

A Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 (6.0) 1.0 2.0 (9.0) 1.0 6.0 1.0 26.0 11.0
2nd A Wikked! 66 Mark Holden 48 3.0 5.0 (10.0 DNC) (8.0) 2.0 5.0 3.0 36.0 18.0
3rd A HULA 109 John Grantmyre 78 (7.0) 3.0 3.0 3.0 6.0 7.0 (8.0) 37.0 22.0
4th A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 4.0 (14.0 DNC) 1.0 1.0 10.0 (17.0 RAF) 10.0 57.0 26.0
5th A Team Ocean 135 John Roy 27 1.0 2.0 10.0 DNC 11.0 5.0 (17.0 DNC) (14.0 DNC) 60.0 29.0
6th A McMac 506 McDermott/Macdo 87 10.0 (12.0) 10.0 DNC (14.0 DNC) 4.0 4.0 2.0 56.0 30.0
7th A Magic Bus 5095 Greg Hardy 0 (16.0 DNC) (14.0 DNC) 10.0 DNF 14.0 DNC 3.0 1.0 4.0 62.0 32.0
8th A BABOON 34434 David Smith 90 5.0 (11.0) 5.0 7.0 (13.0) 8.0 7.0 56.0 32.0
9th A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 (12.0) 8.0 6.0 6.0 (9.0) 9.0 5.0 55.0 34.0
10th A Venturesome 47 Ben Maloney 48 2.0 (14.0 DNC) 10.0 DNC 14.0 DNC (15.0 DNC) 3.0 6.0 64.0 35.0
11th A WISC CAN 311 Paul Rafuse 81 (16.0 DNC) 10.0 10.0 DNF 5.0 8.0 2.0 (14.0 DNC) 65.0 35.0
12th A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 9.0 4.0 10.0 DNC 4.0 (15.0 DNC) (11.0) 9.0 62.0 36.0
13th A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 11.0 7.0 4.0 10.0 7.0 (17.0 DNF) (12.0) 68.0 39.0
14th A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 (14.0) 9.0 10.0 DNC 2.0 11.0 (12.0) 11.0 69.0 43.0
15th A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 (15.0) 6.0 7.0 14.0 DNC 14.0 (17.0 DSQ) 13.0 86.0 54.0
16th A Castanea 51108 Paul Conrod 66 (16.0 DNC) 13.0 10.0 DNC 12.0 (15.0 DNC) 10.0 14.0 DNC 90.0 59.0
17th A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 8.0 14.0 DNC 10.0 DNC 14.0 DNC (15.0 DNC) (17.0 DNC) 14.0 DNC 92.0 60.0
18th A Ramillies 52556 James Wilson 39 13.0 (14.0 DNC) 10.0 DNC 13.0 12.0 (17.0 DNC) 14.0 DNC 93.0 62.0
19th A Agincourt 430 Bob Cragg 18 (16.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 DNC 14.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 14.0 DNC 96.0 65.0
20th A Airborne IV CAN 54381 Bill Greenwood 81 (16.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 DNC 14.0 DNC 15.0 DNC (17.0 DNC) 14.0 DNC 100.0 67.0
20th A HARRIER 34459 Evan Petley-Jones 72 (16.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 DNC 14.0 DNC 15.0 DNC (17.0 DNC) 14.0 DNC 100.0 67.0

B Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 (3.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) 3.0 24.0 8.0
2nd B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 1.0 (12.0) 1.0 2.0 (12.0) 3.0 9.0 40.0 16.0
3rd B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 2.0 8.0 7.0 DNC (9.0) 3.0 (13.0 DNC) 1.0 43.0 21.0
4th B Highlander 34440 Dan Pride 123 5.0 (6.0) 5.0 (7.0) 4.0 6.0 2.0 35.0 22.0
5th B Satisfaction 63 Jim Mason 105 (10.0 DNC) 3.0 3.0 (12.0) 9.0 2.0 6.0 45.0 23.0
6th B Flux 256 Jordan McNeil 135 (6.0) 2.0 6.0 6.0 (11.0) 5.0 4.0 40.0 23.0
7th B CAN 63 CAN-63 or Robert Stevens 114 10.0 DNC 10.0 7.0 DNC 5.0 (16.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 61.0 33.0
8th B Can 550 550 Stu McCrae 117 10.0 DNC 5.0 7.0 DNC 11.0 2.0 (13.0 DNC) (12.0 DNC) 60.0 35.0
9th B Favourite Child 235 Norwood 105 (9.0) 7.0 7.0 DNC 8.0 8.0 (13.0 DNF) 5.0 57.0 35.0
10th B Glenesk 32 Mike Archibald 129 10.0 DNC 4.0 7.0 DNC 3.0 (16.0 DNC) (13.0 DNC) 12.0 DNC 65.0 36.0
11th B PARADIGM SHIFT 117 WILLIAMS 105 4.0 9.0 7.0 DNC (16.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 12.0 DNC 66.0 37.0
12th B Foxfire 57 Mac Morrison 105 7.5 11.0 7.0 DNC (13.0) 7.0 7.0 (12.0 DNC) 64.5 39.5
13th B Bazinga! 33149 Donny Walker 132 10.0 DNC (15.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 (16.0 DNF) 10.0 10.0 72.0 41.0
14th B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 10.0 DNC (15.0 DNC) 4.0 10.0 (14.0) 9.0 8.0 70.0 41.0
15th B Mischief 22440 Jeff Costwell 87 10.0 DNC 15.0 DNC 7.0 DNC (16.0 DNC) (16.0 DNC) 8.0 7.0 79.0 47.0
16th B Panther 1170 Terry Yuill 114 10.0 DNC 15.0 DNC 7.0 DNC (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 12.0 DNC 80.0 48.0
17th B (Less Trouble) 08 Ed Backman 117 10.0 DNC (15.0 DNC) 7.0 DNC (16.0 DNC) 6.0 13.0 DNC 12.0 DNC 79.0 48.0
18th B Colmonell 135 Scott Christie 105 7.5 (13.0) 7.0 DNC (14.0) 10.0 13.0 DNC 12.0 DNC 76.5 49.5
19th B Siesta 41388 Geg Sutherland 150 10.0 DNC (15.0 DNC) 7.0 DNC (16.0 DNC) 13.0 11.0 12.0 DNC 84.0 53.0
20th B 024 024 Steve Rosenthal 117 10.0 DNC 14.0 7.0 DNC (15.0) (16.0 DNC) 13.0 DNC 12.0 DNF 87.0 56.0

C Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st C Barely Legal 2917 Jono Reid 162 1.0 2.0 (3.0) (9.0) 2.0 1.0 3.0 21.0 9.0
2nd C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 162 2.0 (3.0) 2.0 (4.0) 3.0 2.0 1.0 17.0 10.0
3rd C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 162 (5.0) 1.0 4.0 1.0 (5.0) 3.0 5.0 24.0 14.0
4th C Hummin 230 Bill Haliburton 150 (12.0 DNC) (5.0) 5.0 2.0 4.0 5.0 2.0 35.0 18.0
5th C Hypewave 3968 Chris Veinot 162 3.0 4.0 6.0 DNC 3.0 6.0 (12.0) (8.0 DNC) 42.0 22.0
6th C Fluide 835 Paul Tingly 159 12.0 DNC (17.0 DNC) 6.0 DNC (15.0 DNC) 1.0 4.0 8.0 DNC 63.0 31.0
7th C Luna 787 Landry/Flemming 177 4.0 7.0 6.0 DNC 6.0 (8.0) (8.0) 8.0 DNC 47.0 31.0
8th C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 150 (10.0) 6.0 6.0 DNC (15.0 DNC) 7.0 6.0 8.0 DNC 58.0 33.0
9th C Shark 104 104 Peter Sargent 228 12.0 DNC (15.0) 1.0 5.0 13.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 DNC 68.0 39.0
10th C Gem 601 Peter Greenwood 189 7.0 (13.0) 6.0 DNC (11.0) 9.0 11.0 6.0 63.0 39.0
11th C YELLOW KIRBY 53 Ritchie 171 12.0 DNC (17.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 (13.0 DNC) 9.0 4.0 71.0 41.0
12th C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 6.0 (16.0) 6.0 DNC (12.0) 12.0 10.0 7.0 69.0 41.0
13th C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 12.0 DNC 11.0 6.0 DNC 7.0 (13.0 DNC) (14.0 DNC) 8.0 DNC 71.0 44.0
14th C Thistle 00 Julian Crick 246 12.0 DNC (17.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 10.0 (14.0 DNC) 8.0 DNC 75.0 44.0
15th C Wind Born 1455   246 12.0 DNC (17.0 DNC) 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 8.0 DNC 78.0 46.0
16th C Ives Knoll 4 Race Team 177 12.0 DNC 8.0 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 DNC 76.0 47.0
17th C Chebucto 1 Race Team 189 12.0 DNC 9.0 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 DNC 77.0 48.0
18th C Sambro 248 Agustin Ferrario 177 8.0 (17.0 DNC) 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 14.0 DNC 8.0 DNC 81.0 49.0
19th C Sambro 3 Race Team 189 12.0 DNC 10.0 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 DNC 78.0 49.0
20th C Neverfail 470 Squadron 177 9.0 (17.0 DNC) 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 14.0 DNC 8.0 DNC 82.0 50.0
21st C Redemption 376 Bill Adams 117 12.0 DNC (17.0 DNC) 6.0 DNC (14.0) 11.0 14.0 DNC 8.0 DNC 82.0 51.0
22nd C Turning For Turtles 4101 Jennifer Hancock 162 12.0 DNC 12.0 6.0 DNC (13.0) (13.0 DNC) 13.0 8.0 DNC 77.0 51.0
23rd C Chebucto 37 Squadron 189 11.0 (17.0 DNC) 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 14.0 DNC 8.0 DNC 84.0 52.0
24th C   79 James Refuse 189 12.0 DNC (14.0) 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 14.0 DNC 8.0 DNC 82.0 53.0
25th C Lifted 4025 Evan Oulahen 162 12.0 DNC (17.0 DNC) 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 14.0 DNC 8.0 DNC 85.0 53.0
25th C Sonar 829 ?? 159 12.0 DNC (17.0 DNC) 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 14.0 DNC 8.0 DNC 85.0 53.0
25th C KAPALUA 311 Beno Lang 177 12.0 DNC (17.0 DNC) 6.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 14.0 DNC 8.0 DNC 85.0 53.0

R1 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0.41.00 0.51.37 1.0
2 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 0.43.03 0.52.13 2.0
3 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0.44.56 0.54.30 3.0
4 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 0.50.01 0.58.49 4.0
5 A BABOON 34434 David Smith 72 0.50.34 0.58.52 5.0
6 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0.48.55 0.59.20 6.0
7 A HULA 109 John Grantmyre 78 0.51.40 0.59.33 7.0
8 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 0.52.31 1.00.14 8.0
9 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 0.52.48 1.02.24 9.0
10 A McMac 506 McDermott/Macdo 87 0.56.16 1.03.54 10.0
11 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0.53.27 1.04.30 11.0
12 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 0.55.21 1.04.46 12.0
13 A Ramillies 52556 James Wilson 39 0.52.42 1.04.56 13.0
14 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0.54.26 1.05.41 14.0
15 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 0.57.35 1.17.34 15.0

R2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:41:20
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:10:52 1:25:57 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 1:10:47 1:29:07 2.0
3 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:17:33 1:29:23 3.0
4 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 1:15:41 1:29:27 4.0
5 A Wikked! 66 Mark Holden 48 1:14:07 1:29:54 5.0
6 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 1:08:04 1:31:41 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 1:16:08 1:31:52 7.0
8 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 1:18:50 1:32:14 8.0
9 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1:19:00 1:35:19 9.0
10 A WISC CAN 311 Paul Rafuse 81 1:23:12 1:35:25 10.0
11 A BABOON 34434 David Smith 90 1:25:14 1:36:19 11.0
12 A McMac 506 McDermott/Macdo 87 1:28:05 1:40:02 12.0
13 A Castanea 51108 Paul Conrod 84 1:36:45 1:50:25 13.0

R3 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:37:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 1:02:19 1:13:17 1.0
2 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:00:40 1:13:35 2.0
3 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:05:35 1:15:35 3.0
4 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 1:03:29 1:16:36 4.0
5 A BABOON 34434 David Smith 72 1:06:02 1:16:52 5.0
6 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 1:08:39 1:17:58 6.0
7 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 1:01:20 1:22:37 7.0
8 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 0 DNF   10.0
8 A WISC CAN 311 Paul Rafuse 81 DNF   10.0

R4 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:34:47
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 0:54:30 1:04:05 1.0
2 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 69 0:55:47 1:05:16 2.0
3 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:57:21 1:06:06 3.0
4 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 0:56:34 1:06:52 4.0
5 A WISC CAN 311 Paul Rafuse 81 0:58:31 1:07:07 5.0
6 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:59:10 1:07:11 6.0
7 A BABOON 34434 David Smith 90 0:59:46 1:07:32 7.0
8 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0:55:44 1:07:36 8.0
9 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:56:00 1:07:55 9.0
10 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:56:40 1:08:22 10.0
11 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:55:37 1:10:01 11.0
12 A Castanea 51108 Paul Conrod 84 1:01:27 1:10:08 12.0
13 A Ramillies 52556 James Wilson 45 0:58:17 1:11:04 13.0

R5 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:36.00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:45:45 0:55:29 1.0
2 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0:47:13 0:57:16 2.0
3 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 24 0:46:31 0:58:53 3.0
4 A McMac 506 McDermott/Macdo 87 0:52:33 0:59:41 4.0
5 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:47:53 1:00:17 5.0
6 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:52:24 1:00:24 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:50:06 1:00:27 7.0
8 A WISC CAN 311 Paul Rafuse 81 0:54:38 1:02:39 8.0
9 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 0:54:46 1:04:05 9.0
10 A Flying V 50959 Ian MacKillop 78 0:56:25 1:05:01 10.0
11 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 0:54:37 1:05:54 11.0
12 A Ramillies 52556 James Wilson 45 0:55:32 1:07:43 12.0
13 A BABOON 34434 David Smith 90 1:06:25 1:15:03 13.0
14 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 0:59:48 1:20:33 14.0

R6 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35.00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 24 1:05:58 1:23:31 1.0
2 A WISC CAN 311 Paul Rafuse 81 1:19:07 1:30:44 2.0
3 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 1:15:22 1:31:25 3.0
4 A McMac 506 McDermott/Macdo 87 1:22:08 1:33:16 4.0
5 A Wikked! 66 Mark Holden 48 1:17:59 1:34:35 5.0
6 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:18:32 1:35:15 6.0
7 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:25:03 1:38:02 7.0
8 A BABOON 34434 David Smith 90 1:26:59 1:38:18 8.0
9 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 1:25:52 1:40:28 9.0
10 A Castanea 51108 Paul Conrod 84 1:28:31 1:41:01 10.0
11 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 1:28:36 1:44:43 11.0
12 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1:27:15 1:45:17 12.0
13 A Agincourt 430 Bob Cragg 18 1:22:23 1:45:27 13.0
14 A Flying V 50959 Ian MacKillop 66 RAF   17.0
14 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 DNF   17.0
14 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 DSQ   17.0

R7 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35.00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:38:07 0:46:14 1.0
2 A McMac 506 McDermott/Macdo 87 0:41:34 0:47:12 2.0
3 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0:38:56 0:47:13 3.0
4 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 24 0:38:31 0:48:46 4.0
5 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:43:12 0:49:04 5.0
6 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 0:40:29 0:49:06 6.0
7 A BABOON 34434 David Smith 90 0:43:50 0:49:32 7.0
8 A HULA 109 John Grantmyre 90 0:44:05 0:49:49 8.0
9 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 81 0:43:45 0:50:11 9.0
10 A Flying V 50959 Ian MacKillop 78 0:43:55 0:50:37 10.0
11 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 69 0:43:31 0:50:55 11.0
12 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:45:35 0:55:00 12.0
13 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 0:42:56 0:57:50 13.0

R1 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0.45.14 0.48.58 1.0
2 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0.44.38 0.49.14 2.0
3 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0.44.50 0.49.28 3.0
4 B PARADIGM SHIFT 117 WILLIAMS 105 0.45.26 0.50.07 4.0
5 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0.46.47 0.50.11 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0.48.23 0.50.57 6.0
7 B Foxfire 57 Mac Morrison 105 0.46.46 0.51.36 7.5
7 B Colmonell 135 Scott Christie 105 0.46.46 0.51.36 7.5
9 B Favourite Child 235 Norwood 105 0.47.25 0.52.19 9.0

R2 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:46:20
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:52:54 0:58:21 1.0
2 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:57:31 1:00:34 2.0
3 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:55:53 1:01:39 3.0
4 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:58:51 1:02:32 4.0
5 B Can 550 550 Stu McCrae 117 0:58:10 1:02:58 5.0
6 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:58:54 1:03:10 6.0
7 B Favourite Child 235 Norwood 105 0:57:17 1:03:12 7.0
8 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:57:33 1:03:29 8.0
9 B PARADIGM SHIFT 117 WILLIAMS 105 0:57:52 1:03:50 9.0
10 B CAN 63 CAN-63 or Robert Stevens 114 0:58:52 1:04:02 10.0
11 B Foxfire 57 Mac Morrison 105 0:58:36 1:04:39 11.0
12 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:59:54 1:04:51 12.0
13 B Colmonell 135 Scott Christie 105 1:00:02 1:06:14 13.0
14 B 024 024 Steve Rosenthal 117 1:03:20 1:08:34 14.0

R3 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:42:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:41:32 0:44:58 1.0
2 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:41:20 0:45:36 2.0
3 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:42:53 0:47:18 3.0
4 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:49:42 0:52:20 4.0
5 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:49:01 0:52:34 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:50:22 0:53:02 6.0

R4 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:36:41 0:40:28 1.0
2 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:38:56 0:42:09 2.0
3 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:42:47 0:45:28 3.0
4 B Bazinga! 33149 Donny Walker 150 0:52:59 0:54:33 4.0
5 B CAN 63 CAN-63 or Robert Stevens 114 0:51:17 0:55:47 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:52:59 0:55:48 6.0
7 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:56:36 1:00:42 7.0
8 B Favourite Child 235 Norwood 105 0:55:23 1:01:06 8.0
9 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:56:36 1:02:26 9.0
10 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 1:00:01 1:03:12 10.0
11 B Can 550 550 Stu McCrae 117 0:58:36 1:03:26 11.0
12 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:58:35 1:04:38 12.0
13 B Foxfire 57 Mac Morrison 105 0:58:50 1:04:54 13.0
14 B Colmonell 135 Scott Christie 105 0:59:41 1:05:50 14.0
15 B 024 024 Steve Rosenthal 117 1:05:12 1:10:35 15.0

R5 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:41:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:40:29 0:44:40 1.0
2 B Can 550 550 Stu McCrae 117 0:42:25 0:45:55 2.0
3 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 123 0:42:59 0:46:06 3.0
4 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:43:44 0:46:54 4.0
5 B PARADIGM SHIFT 117 WILLIAMS 123 0:44:33 0:47:47 5.0
6 B (Less Trouble) 08 Ed Backman 117 0:44:19 0:47:59 6.0
7 B Foxfire 57 Mac Morrison 123 0:44:46 0:48:01 7.0
8 B Favourite Child 235 Norwood 105 0:43:44 0:48:15 8.0
9 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:44:11 0:48:45 9.0
10 B Colmonell 135 Scott Christie 105 0:44:13 0:48:47 10.0
11 B Flux 256 Jordan McNeil 153 0:47:39 0:48:51 11.0
12 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:46:06 0:49:54 12.0
13 B Siesta 41388 Geg Sutherland 168 0:52:20 0:52:29 13.0
14 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:53:57 0:56:49 14.0
15 B Bazinga! 33149 Donny Walker 132 DNF   16.0

R6 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B CAN 63 CAN-63 or Robert Stevens 114 0:52:46 0:57:23 1.0
2 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:52:46 0:58:13 2.0
3 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:54:21 0:58:50 3.0
4 B Panther 1170 Terry Yuill 114 0:54:30 0:59:17 4.0
5 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:56:26 0:59:26 5.0
6 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:57:55 1:02:07 6.0
7 B Foxfire 57 Mac Morrison 123 0:58:20 1:02:34 7.0
8 B Mischief 22440 Jeff Costwell 87 0:56:39 1:04:20 8.0
9 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 1:02:26 1:05:45 9.0
10 B Bazinga! 33149 Donny Walker 150 1:06:53 1:08:52 10.0
11 B Siesta 41388 Geg Sutherland 150 1:25:07 1:27:38 11.0
12 B Favourite Child 235 Norwood 105 DNF   13.0

R7 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 123 0:32:33 0:34:55 1.0
2 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:33:11 0:35:35 2.0
3 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:32:22 0:35:42 3.0
4 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:34:43 0:36:33 4.0
5 B Favourite Child 235 Norwood 105 0:33:46 0:37:15 5.0
6 B Satisfaction 63 Jim Mason 105 0:33:47 0:37:16 6.0
7 B Mischief 22440 Jeff Costwell 105 0:34:44 0:38:19 7.0
8 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:37:09 0:39:07 8.0
9 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:36:16 0:39:16 9.0
10 B Bazinga! 33149 Donny Walker 150 0:41:12 0:42:25 10.0
11 B 024 024 Steve Rosenthal 117 DNF   12.0

R1 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Barely Legal 2917 Jono Reid 162 0.37.33 0.37.59 1.0
2 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 162 0.39.06 0.39.33 2.0
3 C Hypewave 3968 Chris Veinot 162 0.40.43 0.41.11 3.0
4 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0.41.37 0.41.12 4.0
5 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 162 0.40.49 0.41.18 5.0
6 C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 0.42.08 0.42.04 6.0
7 C Gem 601 Peter Greenwood 189 0.44.14 0.43.03 7.0
8 C Sambro 248 Agustin Ferrario 189 0.45.27 0.44.14 8.0
9 C Neverfail 470 Squadron 189 0.45.45 0.44.32 9.0
10 C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 150 0.43.47 0.45.05 10.0
11 C Chebucto 37 Squadron 189 0.49.17 0.47.58 11.0

R2 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:51:20
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 162 0:57:01 0:57:41 1.0
2 C Barely Legal 2917 Jono Reid 162 0:58:31 0:59:12 2.0
3 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 162 0:58:32 0:59:13 3.0
4 C Hypewave 3968 Chris Veinot 162 0:59:55 1:00:37 4.0
5 C Hummin 230 Bill Haliburton 150 0:59:36 1:01:22 5.0
6 C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 150 1:00:36 1:02:24 6.0
7 C Luna 787 Landry/Flemming 177 1:04:13 1:03:35 7.0
8 C Ives Knoll 4 Race Team 177 1:04:24 1:03:45 8.0
9 C Chebucto 1 Race Team 189 1:07:16 1:05:29 9.0
10 C Sambro 3 Race Team 189 1:07:26 1:05:38 10.0
11 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 1:06:56 1:05:59 11.0
12 C Turning For Turtles 4101 Jennifer Hancock 162 1:05:35 1:06:21 12.0
13 C Gem 601 Peter Greenwood 189 1:08:20 1:06:31 13.0
14 C   79 James Refuse 189 1:08:25 1:06:36 14.0
15 C Shark 104 104 Peter Sargent 228 1:14:10 1:08:27 15.0
16 C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 1:28:13 1:28:05 16.0

R3 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:47:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Shark 104 104 Peter Sargent 228 0:50:03 0:46:12 1.0
2 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 162 0:46:29 0:47:01 2.0
3 C Barely Legal 2917 Jono Reid 162 0:47:11 0:47:44 3.0
4 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 162 0:47:49 0:48:22 4.0
5 C Hummin 230 Bill Haliburton 150 0:48:47 0:50:14 5.0

R4 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 162 0:26:54 0:27:13 1.0
2 C Hummin 230 Bill Haliburton 150 0:35:29 0:36:32 2.0
3 C Hypewave 3968 Chris Veinot 162 0:40:34 0:41:02 3.0
4 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 162 0:40:44 0:41:12 4.0
5 C Shark 104 104 Peter Sargent 228 0:46:06 0:42:33 5.0
6 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0:45:42 0:45:15 6.0
7 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 0:47:31 0:46:51 7.0
8 C Thistle 00 Julian Crick 246 0:52:34 0:47:23 8.0
9 C Barely Legal 2917 Jono Reid 162 0:48:18 0:48:52 9.0
10 C YELLOW KIRBY 53 Ritchie 183 0:49:51 0:48:56 10.0
11 C Gem 601 Peter Greenwood 189 0:50:48 0:49:27 11.0
12 C Black Russian 85 Margo Coughlin 183 0:52:05 0:51:08 12.0
13 C Turning For Turtles 4101 Jennifer Hancock 162 0:51:14 0:51:50 13.0
14 C Redemption 376 Bill Adams 117 0:50:48 0:55:00 14.0

R5 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:46:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Fluide 835 Paul Tingly 171 0:31:12 0:31:09 1.0
2 C Barely Legal 2917 Jono Reid 162 0:31:25 0:31:47 2.0
3 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 162 0:31:34 0:31:56 3.0
4 C Hummin 230 Bill Haliburton 150 0:31:25 0:32:21 4.0
5 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 162 0:32:00 0:32:22 5.0
6 C Hypewave 3968 Chris Veinot 162 0:32:02 0:32:24 6.0
7 C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 172 0:33:25 0:33:19 7.0
8 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0:36:56 0:36:34 8.0
9 C Gem 601 Peter Greenwood 189 0:38:54 0:37:52 9.0
10 C Thistle 00 Julian Crick 246 0:46:31 0:41:56 10.0
11 C Redemption 376 Bill Adams 117 0:42:03 0:45:31 11.0
12 C Black Russian 85 Margo Coughlin 183 0:54:12 0:53:12 12.0

R6 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Barely Legal 2917 Jono Reid 162 0:48:10 0:48:44 1.0
2 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 162 0:49:18 0:49:52 2.0
3 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 162 0:49:23 0:49:58 3.0
4 C Fluide 835 Paul Tingly 159 0:59:15 1:00:12 4.0
5 C Hummin 230 Bill Haliburton 150 0:59:06 1:00:51 5.0
6 C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 150 1:01:08 1:02:57 6.0
7 C Wind Born 1455   246 1:10:42 1:03:44 7.0
8 C Luna 787 Landry/Flemming 177 1:07:04 1:06:24 8.0
9 C YELLOW KIRBY 53 Ritchie 171 1:06:56 1:06:50 9.0
10 C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 1:08:37 1:08:31 10.0
11 C Gem 601 Peter Greenwood 189 1:12:21 1:10:25 11.0
12 C Hypewave 3968 Chris Veinot 162 1:09:48 1:10:37 12.0
13 C Turning For Turtles 4101 Jennifer Hancock 174 1:15:19 1:14:53 13.0

R7 - C Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 162 0:35:48 0:36:13 1.0
2 C Hummin 230 Bill Haliburton 150 0:35:59 0:37:03 2.0
3 C Barely Legal 2917 Jono Reid 162 0:37:36 0:38:02 3.0
4 C YELLOW KIRBY 53 Ritchie 183 0:38:47 0:38:04 4.0
5 C Adrenaline Rush 4331 Greg Blunden 162 0:38:01 0:38:28 5.0
6 C Gem 601 Peter Greenwood 189 0:42:55 0:41:46 6.0
7 C Black Russian 85 Margo Coughlin 183 0:42:54 0:42:07 7.0


http://www.rnsys.com/raceseries/wednesday-night-race-series-ii.html
racedirector@rnsys.com

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com