event burgee

Wednesday Night Race Series IV

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

R6

A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st A Team Ocean 135 John Roy 27 (14.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 21.0 7.0
2nd A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1.0 3.0 (4.0) 4.0 1.0 1.0 14.0 10.0
3rd A HULA 109 John Grantmyre 78 3.0 (14.0 DNF) 2.0 2.0 3.0 5.0 29.0 15.0
4th A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 4.0 5.0 (10.0) 3.0 4.0 3.0 29.0 19.0
5th A Wikked! 66 Mark Holden 48 2.0 4.0 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 10.0 DNC 41.0 30.0
6th A Magic Bus 5095 Greg Hardy 0 7.0 2.0 7.0 6.0 (11.0 DNC) 10.0 DNC 43.0 32.0
7th A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 5.0 (14.0 DNF) 6.0 5.0 6.0 10.0 DNC 46.0 32.0
8th A McMac 506 McDermott/Macdo 87 8.0 (14.0 DNC) 8.0 7.0 7.0 10.0 DNC 54.0 40.0
9th A WISC 311 Paul Rafuse 81 11.0 (14.0 DNF) 12.0 9.0 5.0 6.0 57.0 43.0
10th A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 10.0 14.0 DNF (16.0 DNC) 10.0 9.0 4.0 63.0 47.0
11th A Ramillies 52556 James Wilson 54 9.0 6.0 (15.0) 11.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNC 62.0 47.0
12th A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 (14.0 DNC) 7.0 9.0 11.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNC 62.0 48.0
13th A BABOON 34434 David Smith 90 12.0 (14.0 DNF) 13.0 8.0 8.0 8.0 63.0 49.0
14th A HARRIER 34459 Evan Petley-Jones 72 (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNC 65.0 51.0
15th A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 6.0 (14.0 DNC) 14.0 11.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNC 66.0 52.0
16th A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 69 13.0 (14.0 DNF) 11.0 11.0 DNC 10.0 9.0 68.0 54.0
17th A Venturesome 47 Ben Maloney 48 14.0 DNC 14.0 DNC (16.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 73.0 57.0

B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 (4.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 10.0 6.0
2nd B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 2.0 (10.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 6.0 DNC 23.0 13.0
3rd B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 3.0 3.0 (5.0) 3.0 3.0 5.0 22.0 17.0
4th B Highlander 34440 Dan Pride 123 6.0 2.0 3.0 5.0 (10.0 DNC) 6.0 DNC 32.0 22.0
5th B Flux 256 Jordan McNeil 135 (11.0) 6.0 6.0 8.0 DNC 5.0 2.0 38.0 27.0
6th B Mischief 22440 Jeff Costwell 87 (12.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 4.0 6.0 6.0 DNC 42.0 30.0
7th B Can 63 63 Robert Stevens 117 1.0 7.0 (12.0 DNC) 8.0 DNC 10.0 DNC 6.0 DNC 44.0 32.0
8th B Porkchop 166 Mike Evans 99 8.0 (10.0 DNC) 7.0 8.0 DNC 4.0 6.0 DNC 43.0 33.0
9th B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 (10.0) 5.0 9.0 7.0 10.0 DNF 3.0 44.0 34.0
10th B Foxfire 57 Mac Morrison 105 5.0 10.0 DNF (11.0) 8.0 DNC 8.0 6.0 DNC 48.0 37.0
11th B Hot Mess 2 Greg Sweet 99 9.0 (10.0 DNC) 10.0 6.0 7.0 6.0 DNC 48.0 38.0
12th B Glenesk 32 Mike Archibald 129 (12.0 DNC) 4.0 12.0 DNC 8.0 DNC 10.0 DNC 6.0 DNC 52.0 40.0
13th B Can 550 550 Stu McCrae 117 7.0 10.0 DNC (12.0 DNC) 8.0 DNC 10.0 DNC 6.0 DNC 53.0 41.0
14th B Favourite Child 235 Norwood 105 (12.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 8.0 DNC 10.0 DNC 6.0 DNC 54.0 42.0
15th B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 (12.0 DNC) 10.0 DNC 12.0 DNC 8.0 DNC 10.0 DNC 4.0 56.0 44.0
16th B Sea Smoke 54399 Mike Evans 123 (12.0 DNC) 10.0 DNF 12.0 DNC 8.0 DNC 10.0 DNC 6.0 DNC 58.0 46.0

C Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 2.0 3.0 (5.0) 1.0 1.0 1.0 13.0 8.0
2nd C YELLOW KIRBY 53 Alex Ritchie 171 (4.0) 4.0 1.0 3.0 2.0 3.0 17.0 13.0
3rd C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 1.0 (10.0) 3.0 9.0 3.0 6.0 32.0 22.0
4th C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 3.0 (14.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 4.0 4.0 40.0 26.0
5th C Hornpipe 45 Andrew Murphy 222 6.0 2.0 7.0 (13.0 DNC) 6.0 8.0 DNC 42.0 29.0
6th C Luna 787 Landry/Flemming 177 5.0 8.0 4.0 4.0 (11.0 DNC) 8.0 DNC 40.0 29.0
7th C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 (14.0 DNC) 7.0 6.0 2.0 11.0 DNC 7.0 47.0 33.0
8th C Sulis 47 Scott Christie 234 (14.0 DNC) 6.0 8.0 7.0 8.0 5.0 48.0 34.0
9th C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 (11.0) 1.0 10.0 11.0 10.0 8.0 DNC 51.0 40.0
10th C Hummin 230 Bill Haliburton 150 14.0 DNC 14.0 DNC (15.0 DNC) 5.0 5.0 2.0 55.0 40.0
11th C Gold Chain 481 James Refuse 177 9.0 (11.0) 9.0 8.0 7.0 8.0 DNC 52.0 41.0
12th C Gem 601 Peter Greenwood 177 10.0 12.0 (13.0) 6.0 9.0 8.0 DNC 58.0 45.0
13th C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 7.0 9.0 (11.0) 10.0 11.0 DNC 8.0 DNC 56.0 45.0
14th C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 150 14.0 DNC 5.0 (15.0 DNC) 13.0 DNC 11.0 DNC 8.0 DNC 66.0 51.0
15th C Turning For Turtles 4101 Jennifer Hancock 159 8.0 (14.0 DNC) 12.0 13.0 DNC 11.0 DNC 8.0 DNC 66.0 52.0
16th C Drs Rehab 4268 Mike Butt 171 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 13.0 DNF 11.0 DNC 8.0 DNC 74.0 60.0
17th C Thistle 00 Julian Crick 246 14.0 DNC 14.0 DNS (15.0 DNC) 13.0 DNC 11.0 DNC 8.0 DNC 75.0 60.0
17th C KAPALUA 311 Beno Lang 177 14.0 DNF 14.0 DNC (15.0 DNC) 13.0 DNC 11.0 DNC 8.0 DNC 75.0 60.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:04:47 1:18:35 1.0
2 A Wikked! 66 Mark Holden 48 1:06:12 1:20:18 2.0
3 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:12:12 1:23:13 3.0
4 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 1:16:17 1:27:29 4.0
5 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 1:15:07 1:28:47 5.0
6 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 51 1:13:57 1:29:14 6.0
7 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 0 1:09:28 1:31:58 7.0
8 A McMac 506 McDermott/Macdo 93 1:22:02 1:32:15 8.0
9 A Ramillies 52556 James Wilson 54 1:18:26 1:34:09 9.0
10 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 1:10:50 1:35:24 10.0
11 A WISC 311 Paul Rafuse 81 1:24:18 1:36:41 11.0
12 A BABOON 34434 David Smith 90 1:27:52 1:39:18 12.0
13 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 1:29:14 1:41:20 13.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:43:48 0:55:09 1.0
2 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 0 0:44:13 0:58:32 2.0
3 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:49:05 0:59:32 3.0
4 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0:50:53 1:01:43 4.0
5 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 0:59:30 1:08:14 5.0
6 A Ramillies 52556 James Wilson 54 0:56:52 1:08:16 6.0
7 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:56:36 1:08:18 7.0
8 A HULA 109 John Grantmyre 78 DNF   14.0
8 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 DNF   14.0
8 A WISC 311 Paul Rafuse 81 DNF   14.0
8 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 DNF   14.0
8 A BABOON 34434 David Smith 90 DNF   14.0
8 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 DNF   14.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:36:18 0:45:42 1.0
2 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:40:42 0:46:55 2.0
3 A Wikked! 66 Mark Holden 48 0:39:17 0:47:39 3.0
4 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:39:44 0:48:12 4.0
5 A HARRIER 34459 Evan Petley-Jones 72 0:41:43 0:48:34 5.0
6 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 0:41:23 0:48:55 6.0
7 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 24 0:38:59 0:49:21 7.0
8 A McMac 506 McDermott/Macdo 93 0:45:57 0:51:41 8.0
9 A BRILLIANCE 144 Todd Calder 51 0:43:41 0:52:42 9.0
10 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 0:46:04 0:52:50 10.0
11 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:46:47 0:53:08 11.0
12 A WISC 311 Paul Rafuse 81 0:47:14 0:54:10 12.0
13 A BABOON 34434 David Smith 90 0:48:16 0:54:33 13.0
14 A Black Pearl 51450 Ross Leighton 69 0:47:24 0:55:28 14.0
15 A Ramillies 52556 James Wilson 54 0:47:45 0:57:19 15.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:38:46 0:48:49 1.0
2 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:44:54 0:51:45 2.0
3 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 0:45:28 0:52:09 3.0
4 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:43:25 0:52:40 4.0
5 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 0:45:06 0:53:18 5.0
6 A Magic Bus 5095 Greg Hardy 24 0:42:39 0:54:00 6.0
7 A McMac 506 McDermott/Macdo 93 0:49:06 0:55:13 7.0
8 A BABOON 34434 David Smith 90 0:49:21 0:55:46 8.0
9 A WISC 311 Paul Rafuse 81 0:52:10 0:59:50 9.0
10 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 0:45:12 1:00:53 10.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 1:02:12 1:15:27 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 1:00:36 1:16:18 2.0
3 A HULA 109 John Grantmyre 78 1:10:34 1:21:20 3.0
4 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 1:12:49 1:23:31 4.0
5 A WISC 311 Paul Rafuse 81 1:14:06 1:24:59 5.0
6 A Koobalibra 59115 Dave Barlow 63 1:13:11 1:26:30 6.0
7 A McMac 506 McDermott/Macdo 93 1:17:55 1:27:37 7.0
8 A BABOON 34434 David Smith 90 1:22:34 1:33:18 8.0
9 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 1:10:33 1:35:01 9.0
10 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 1:24:39 1:36:08 10.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A One More Time 28 Rob Gale - Ed Steeves 48 0:43:27 0:52:42 1.0
2 A Team Ocean 135 John Roy 27 0:43:26 0:54:41 2.0
3 A THE THIRD WAVE 84037 Steve Davies 81 0:48:04 0:55:08 3.0
4 A Helms Deep 54340 Mike Sutton -9 0:42:06 0:56:42 4.0
5 A HULA 109 John Grantmyre 78 0:49:59 0:57:37 5.0
6 A WISC 311 Paul Rafuse 81 0:51:30 0:59:04 6.0
7 A Venturesome 47 Ben Maloney 48 0:49:14 0:59:43 7.0
8 A BABOON 34434 David Smith 90 0:55:19 1:02:31 8.0
9 A CrackerJack !!! 254444 Peter Traves 87 0:57:37 1:05:26 9.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 63 Robert Stevens 117 1:08:58 1:14:40 1.0
2 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 1:09:50 1:17:02 2.0
3 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 1:12:25 1:18:24 3.0
4 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 1:11:16 1:18:37 4.0
5 B Foxfire 57 Mac Morrison 105 1:12:34 1:20:03 5.0
6 B Highlander 34440 Dan Pride 123 1:15:19 1:20:47 6.0
7 B Can 550 550 Stu McCrae 117 1:15:33 1:21:47 7.0
8 B Porkchop 166 Mike Evans 99 1:14:35 1:23:04 8.0
9 B Hot Mess 2 Greg Sweet 99 1:14:38 1:23:08 9.0
10 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 1:21:06 1:25:24 10.0
11 B Flux 256 Jordan McNeil 135 1:24:26 1:28:55 11.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:39:56 0:44:03 1.0
2 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:41:40 0:44:41 2.0
3 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:43:56 0:47:34 3.0
4 B Glenesk 32 Mike Archibald 129 0:48:20 0:51:22 4.0
5 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:58:32 1:01:38 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 1:02:47 1:06:07 6.0
7 B Can 63 63 Robert Stevens 117 1:05:30 1:10:54 7.0
8 B Foxfire 57 Mac Morrison 105 DNF   10.0
8 B Sea Smoke 54399 Mike Evans 123 DNF   10.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:36:49 0:40:37 1.0
2 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:38:35 0:42:34 2.0
3 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:40:18 0:43:13 3.0
4 B Mischief 22440 Jeff Costwell 105 0:39:22 0:43:26 4.0
5 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:40:09 0:43:28 5.0
6 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:41:25 0:43:37 6.0
7 B Porkchop 166 Mike Evans 99 0:39:43 0:44:14 7.0
8 B Favourite Child 235 Norwood 123 0:42:15 0:45:19 8.0
9 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:46:10 0:48:37 9.0
10 B Hot Mess 2 Greg Sweet 99 0:43:47 0:48:46 10.0
11 B Foxfire 57 Mac Morrison 105 0:46:06 0:50:51 11.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:30:14 0:33:21 1.0
2 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 126 0:31:42 0:33:51 2.0
3 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:32:05 0:34:44 3.0
4 B Mischief 22440 Jeff Costwell 105 0:31:56 0:35:14 4.0
5 B Highlander 34440 Dan Pride 123 0:32:59 0:35:23 5.0
6 B Hot Mess 2 Greg Sweet 99 0:32:49 0:36:33 6.0
7 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:36:11 0:38:06 7.0

R5 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 72 John Heseltine 105 0:53:40 0:59:12 1.0
2 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:55:19 1:01:01 2.0
3 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:57:12 1:01:55 3.0
4 B Porkchop 166 Mike Evans 99 0:56:20 1:02:45 4.0
5 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:59:36 1:02:46 5.0
6 B Mischief 22440 Jeff Costwell 105 0:59:51 1:06:02 6.0
7 B Hot Mess 2 Greg Sweet 99 1:03:14 1:10:26 7.0
8 B Foxfire 57 Mac Morrison 105 1:07:47 1:14:47 8.0
9 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 DNF   10.0

R6 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Silver Woman 84675 Andrew Childs 105 0:31:25 0:34:39 1.0
2 B Flux 256 Jordan McNeil 135 0:33:09 0:34:54 2.0
3 B Just Add Water 008 Jesleine Baker 135 0:34:34 0:36:24 3.0
4 B Persistence 41465 Mike Hoyt 114 0:34:09 0:37:09 4.0
5 B Goat Whisperer 121 Dale Robertson 117 0:36:07 0:39:06 5.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 1:01:50 1:02:50 1.0
2 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 1:05:00 1:06:03 2.0
3 C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 1:07:14 1:08:19 3.0
4 C YELLOW KIRBY 53 Alex Ritchie 171 1:08:56 1:08:50 4.0
5 C Luna 787 Landry/Flemming 177 1:16:30 1:15:44 5.0
6 C Hornpipe 45 Andrew Murphy 234 1:23:17 1:16:16 6.0
7 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 1:19:55 1:18:47 7.0
8 C Turning For Turtles 4101 Jennifer Hancock 159 1:21:01 1:22:19 8.0
9 C Gold Chain 481 James Refuse 177 1:24:01 1:23:11 9.0
10 C Gem 601 Peter Greenwood 177 1:25:23 1:24:32 10.0
11 C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 1:26:26 1:26:19 11.0
12 C Drs Rehab 4268 Mike Butt 171 DNF   14.0
12 C KAPALUA 311 Beno Lang 177 DNF   14.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 0:51:54 0:51:50 1.0
2 C Hornpipe 45 Andrew Murphy 234 0:57:18 0:52:28 2.0
3 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0:51:49 0:52:39 3.0
4 C YELLOW KIRBY 53 Alex Ritchie 171 0:53:31 0:53:26 4.0
5 C Moto Moto 80 Fezan Kazmani 150 0:52:07 0:53:40 5.0
6 C Sulis 47 Scott Christie 234 0:58:43 0:53:46 6.0
7 C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 0:53:10 0:54:01 7.0
8 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0:54:42 0:54:09 8.0
9 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 0:57:34 0:56:45 9.0
10 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 0:56:28 0:57:22 10.0
11 C Gold Chain 481 James Refuse 177 0:58:20 0:57:45 11.0
12 C Gem 601 Peter Greenwood 177 1:06:12 1:05:32 12.0
13 C Thistle 00 Julian Crick 246 DNS   14.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY 53 Alex Ritchie 171 0:23:32 0:23:30 1.0
2 C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 0:23:37 0:24:00 2.0
3 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 0:24:08 0:24:31 3.0
4 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0:25:12 0:24:57 4.0
5 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0:24:51 0:25:15 5.0
6 C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 0:24:52 0:25:16 6.0
7 C Hornpipe 45 Andrew Murphy 234 0:27:43 0:25:23 7.0
8 C Sulis 47 Scott Christie 234 0:27:52 0:25:31 8.0
9 C Gold Chain 481 James Refuse 177 0:28:15 0:27:58 9.0
10 C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 0:28:20 0:28:18 10.0
11 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 198 0:29:40 0:28:31 11.0
12 C Turning For Turtles 4101 Jennifer Hancock 159 0:29:34 0:30:03 12.0
13 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:30:57 0:30:38 13.0
14 C Drs Rehab 4268 Mike Butt 171 0:32:00 0:31:57 14.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 182542
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0:25:39 0:26:04 1.0
2 C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 0:26:35 0:27:01 2.0
3 C YELLOW KIRBY 53 Alex Ritchie 171 0:27:17 0:27:15 3.0
4 C Luna 787 Landry/Flemming 177 0:28:23 0:28:06 4.0
5 C Hummin 230 Bill Haliburton 150 0:27:28 0:28:17 5.0
6 C Gem 601 Peter Greenwood 177 0:29:41 0:29:23 6.0
7 C Sulis 47 Scott Christie 234 0:32:18 0:29:35 7.0
8 C Gold Chain 481 James Refuse 177 0:30:55 0:30:37 8.0
9 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 0:30:31 0:31:00 9.0
10 C ROGUEWAVE 4097 Liz Whyte 180 0:32:55 0:32:27 10.0
11 C Black Russian 85 Margo Coughlin 183 0:35:07 0:34:28 11.0
12 C Drs Rehab 4268 Mike Butt 171 DNF   13.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0:48:44 0:49:31 1.0
2 C YELLOW KIRBY 53 Alex Ritchie 171 0:50:41 0:50:37 2.0
3 C Barely Legal 2917 Jono Reid 159 0:50:05 0:50:53 3.0
4 C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 0:50:38 0:51:27 4.0
5 C Hummin 230 Bill Haliburton 168 0:53:53 0:54:02 5.0
6 C Hornpipe 45 Andrew Murphy 234 1:02:19 0:57:04 6.0
7 C Gold Chain 481 James Refuse 177 1:00:32 0:59:56 7.0
8 C Sulis 47 Scott Christie 234 1:05:32 1:00:00 8.0
9 C Gem 601 Peter Greenwood 177 1:02:12 1:01:35 9.0
10 C Black Russian 85 Margo Coughlin 171 1:07:55 1:07:49 10.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Sailno helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent 4013 Ted Murphy 159 0:26:15 0:26:40 1.0
2 C Hummin 230 Bill Haliburton 150 0:25:59 0:26:45 2.0
3 C YELLOW KIRBY 53 Alex Ritchie 171 0:26:49 0:26:47 3.0
4 C Sunnyvale 3599 Peter Wickwire 159 0:26:23 0:26:48 4.0
5 C Sulis 47 Scott Christie 234 0:29:32 0:27:03 5.0
6 C Barely Legal 2917 Jono Reid 171 0:27:51 0:27:49 6.0
7 C Hypewave 3968 Chris Veinot 159 0:27:43 0:28:10 7.0


http://www.rnsys.com/raceseries/wednesday-night-race-series-iii.html
racedirector@rnsys.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com